Obce začnou vydávat průkazy lidem volícím mimo bydliště

10.10.2013 6:33

Obce dnes začnou vydávat průkazy lidem, kteří si letos budou vybírat poslance mimo místo svého bydliště. Využít toho budou moci například chalupáři nebo ti, kdo o prodlouženém víkendu na konci října vyrazí na dovolenou. Dětem s prvním dnem voleb začnou podzimní prázdniny. Zájem o voličské průkazy byl ale podle dostupných informací zatím nižší než při prezidentských volbách.

Obce začnou vydávat průkazy lidem volícím mimo bydliště
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební účast je podle odhadů vysoká
reklama

O voličský průkaz budou moci lidé požádat písemně na radnici ve své domovské obci až do 18. října, tedy nejpozději příští týden v pátek. Osobně si pak budou moci průkaz na obecním úřadě vyžádat ještě do středy 23. října. Písemná žádost musí být opatřena úředně ověřeným podpisem voliče, upozornil Vladimír Řepka z Ministerstva vnitra. Pro žádost o vydání průkazu není předepsaný žádný formulář.

Volič průkaz odevzdává volební komisi, což brání možnosti dvojího hlasování. Češi starší 18 let jsou jinak vedeni ve voličských seznamech podle místa bydliště. Zkontrolovat své zapsání do voličského seznamu by si proto měli ti, kteří se během jara přestěhovali do jiné obce.

Průkaz by si mohli vyžádat rovněž ti, kdo na konec října plánují krátkodobou hospitalizaci. Nebudou ho potřebovat naopak pacienti, kteří v nemocnici budou pobývat nejpozději od 18. října. Budou podle zákona zapsáni do zvláštního seznamu voličů.

Finišuje i sestavení komisí

Dneškem končí také kandidujícím stranám možnost nominovat své zástupce zhruba do 15.000 okrskových volebních komisí, které budou dohlížet na hlasování a sčítat odevzdané hlasy. Okrskové komise musejí být zpravidla alespoň pětičlenné, ve vesnicích do 300 obyvatel nejméně čtyřčlenné. Pokud by dostatek kandidátů nenavrhli zástupci stran, na volná místa musí komisaře jmenovat starosta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Končím! Petříček vytáhl špinavé prádlo z Lidového domu

15:39 Končím! Petříček vytáhl špinavé prádlo z Lidového domu

Exministr zahraničí Tomáš Petříček nebude poslancem. Rezignoval na kandidaturu v říjnových volbách. …