Obeznámený spisovatel Frýbort před německými volbami: Výsledky převratné nebudou, ale v podvědomí již došlo k podstatné změně...

05.08.2017 12:22

Komentátor Luděk Frýbort se na serveru NeviditelnýPes.cz zamyslel nad nadcházejícími německými volbami a nad tím, co jejich výsledek bude znamenat pro Evropu.

Obeznámený spisovatel Frýbort před německými volbami: Výsledky převratné nebudou, ale v podvědomí již došlo k podstatné změně...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová
reklama

„Až doposud byly hlavním a víceméně jediným volebním tématem otázky sociální: partaje se předháněly s recepty, jak nastartovat hospodářský růst, jak podpořit tvorbu pracovních míst, snížit nezaměstnanost a jiné takové dostatečně už známé věci. To se teď změnilo,“ míní Frýbort. Podle něj sociální otázky ustoupily do pozadí a ústředním tématem společenské diskuse je uprchlická krize. 

„Že bude mít svůj vliv na volební výsledek, je nabíledni; jde o to, jak velký,“ dodal.

On sám by tedy očekával, že zářijové volby sice otřesou politickou scénou, od základu ji ale nezmění. „Jak vše naznačuje, CDU paní kancléřky Merkelové výsledek postačí k obhájení prvního místa, ledaže ve stavu, řekněme, drobátko oškubaném,“ řekl. Za ní pak podle něj skončí sociální demokraté pod vedením Martina Schulze. „Lze počítat s jistým vzestupem liberální strany FDP, stavící se k uprchlickému problému kritičtěji, i když také nijak příliš, a naopak s poklesem, možná do nebezpečné blízkosti ominózní pětiprocentní hranice strany Zelených, nevyslouživší si svým pochopeníplným postojem k hromadné imigraci zrovna lásku německé veřejnosti. To by asi tak mohlo být všechno,“ uzavřel se slovy, že velkou neznámou voleb je podle něj AfD. 

Původní text ZDE.

Následně se pak vyjádřil k tomu, jak německé volby ovlivní Evropskou unii. „Nic zvlášť převratného bych nečekal. Nějaké volby se na jejím území pořádají každou chvíli, proč by se mělo obyvatelstvo vzrušovat zrovna nad německými. Už teprve bych nečekal nějaký D-xit, to bych musel ve svém okolí pozorovat nějaké náznaky takových hnutí mysli, ale nepozoruji. Totéž se týká evropské měny,“ řekl.

Závěrem se pak vyjádřil k Česku, které podle něj stále váhá, zda přistoupit k euru nebo ne. „Poddanství bylo v Čechách zrušeno nařízením císaře Josefa II. a robota roku 1848, ale poddanská mentalita jako by z duše českých lidí dosud nevyvětrala, nebo aspoň z dosti značné části. Kde se jiní ptají – čím mohu přispět k společnému zájmu, Čech jako by pozvedal oči k panskému zámku... Co na nás ti tam nahoře zase šijí? Oč nás chtějí obrat, robotu přitvrdit?“ ptá se Frýbort a dodává, že pozoruje se znepokojením, jak už zase mnozí se nechávají ochotně vodit na vařené nudli ruské dezinformace. 

„Vyloučíme-li iluzi Čech co hrdého ostrova uprostřed Evropy, jenž si vystačí sám se sebou a od nikoho nic nepotřebuje, nabízí se za současných okolností jen dvojí alternativa: Evropská unie i se všemi svými chybami a nedomyšlenostmi, nebo slovanský bratr, jenž rád ve svém objetí sevře, nerad z něj ale pouští. Ostatně byla o něco výše zmínka o baltických státech; tam se každý může poučit, jak to v takovém sevření chodí,“ uzavřel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

4:38 Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

Na ParlamentníListy.cz se obrátil padesátiletý obyvatel pražských Nuslí. Navázal na sérii několika č…