Obrana může nakupovat americké vrtulníky. Rafajův úřad zamítl stížnost

16.11.2020 21:05

Úřad na ochranu hospodářské soutěže zamítl rozklad společnosti Leonardo kvůli zakázce Ministerstva obrany na nákup vojenských vrtulníků z USA. Píše o tom server Echo24.cz.

Obrana může nakupovat americké vrtulníky. Rafajův úřad zamítl stížnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Metnar
reklama

Ministerstvo obrany díky rozhodnutí antimonopolního úřadu může koupit americké vrtulníky. A to i přes chyby v tendru – ty podle úřadu nevadí. Na Twitteru rozhodnutí předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje zveřejnil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Rafaj zamítl rozklad společnosti Leonardo kvůli zakázce Ministerstva obrany na nákup vojenských vrtulníků z USA.

Tímto rozhodnutím bylo potvrzeno původní rozhodnutí ÚOHS ze srpna, které tehdy povolilo pokračovat Ministerstvu obrany v nákupu vrtulníků od firmy z USA za 17 miliard korun. Nákup může pokračovat i přesto, že se při výběru dodavatele ministerstvo dopustilo chyb.

„Obdrželi jsme rozhodnutí předsedy ÚOHS, kterým zamítá rozklad společnosti Leonardo a její návrh na uložení zákazu plnění smlouvy na americké vrtulníky. Bylo tak potvrzeno původní rozhodnutí ÚOHS ze srpna 2020. Pro modernizaci naší armády je to dobrá zpráva,“ podotkl Metnar.

Obdrželi jsme rozhodnutí předsedy ÚOHS, kterým zamítá rozklad společnosti Leonardo a její návrh na uložení zákazu plnění smlouvy na americké vrtulníky. Bylo tak potvrzeno původní rozhodnutí ÚOHS ze srpna 2020. Pro modernizaci naší armády je to dobrá zpráva.

— Lubomír Metnar (@metnarl) November 16, 2020

Ministerstvo obrany chce koupit celkem 12 vojenských vrtulníků. Ty mají nahradit ruské bitevní vrtulníky. Od firmy Bell je armáda pořídí za 646 milionů dolarů. Italská nabídka sice měla vrtulníky levnější, ale podle ministerstva spatřovala nedostatky. „Italský výrobce podal loni v prosinci podnět k ÚOHS, aby zakázku Ministerstva obrany prošetřil. Úřad však správní řízení zastavil, podnět byl totiž podán až po uzavření smlouvy. Poté Leonardo navrhl zákaz plnění smlouvy,“ zakončuje Echo24.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…