Obrana se dohodla na prodeji letounů L-159. Irák zřejmě koupí 15 letadel

27.08.2014 21:06

Ministerstvo obrany se dohodlo s Aerem Vodochody na prodeji letounů L-159 do Iráku. Informaci serveru E15.cz potvrdil první náměstek ministra obrany Jiří Borovec. Podrobnosti rezort podle něj zveřejní na čtvrteční tiskové konferenci. Iráčané by podle dřívějších informací měli dostat 15 letadel. Z toho jich je 11 zakonzervovaných a čtyři v současnosti používá armáda.

Obrana se dohodla na prodeji letounů L-159. Irák zřejmě koupí 15 letadel
Foto: Archiv
Popisek: Irák

„S Aerem jsme se po dlouhých jednáních dohodli na podmínkách odprodeje bitevníků L-159. Dohoda je výhodná pro obě strany, podrobnosti nicméně sdělíme zítra (ve čtvrtek) na tiskové konferenci," řekl Jiří Borovec. Ministerstvo nechtělo komentovat ani cenu, na které se s firmou domluvilo.

Prodej bitevníků by měl nyní jít do rezortního a poté mezirezortního připomínkového řízení. Česko také musí požádat o souhlas s vývozem USA, Itálii a Velkou Británii, odkud pochází část použitých technologií. Potřebné kupní smlouvy by tak mohly být podepsány na konci září. První stroje by pak Irák dostal v řádu týdnů, a to nejprve čtyři provozuschopná letadla. Další letouny musí být nejprve zprovozněny, což bude otázka několika měsíců.

Letadla do Iráku musí ze zákona dodat firma s patřičnou licencí, v tomto případě Aero Vodochody. Firma by od armády měla odkoupit letadla, zbraňový systém Plamen a lehký kulomet, sama společnost pak zajistí dodávku munice, výcvik pilotů, náhradní díly nebo přepravu letadel.

Armáda, respektive Ministerstvo obrany se snaží nepotřebné letouny prodat dlouhodobě. V červenci se mu podařilo uzavřít smlouvu, na základě které Aero Vodochody prodá letadla americké společnosti Draken International. Američané by měli za 14 letounů zaplatit 220 až 250 milionů korun, částka bude zpřesněna poté, co budou zakonzervované stroje prohlédnuty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…