Ocenění Čuby nechápu. Slušovice démonizoval i Havel, vzpomíná Pithart

01.11.2013 9:45

Bývalý předseda vlády Petr Pithart nedokáže příliš rozumět státnímu vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana, kterého se dočkal František Čuba. Podle Pitharta tím chtěl Zeman ukázat, že dokáže jít proti proudu jako Tomáš Garrigue Masaryk. Čuba byl totiž od pádu režimu démonizován.

Ocenění Čuby nechápu. Slušovice démonizoval i Havel, vzpomíná Pithart
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. František Čuba

Na samotného Čubu se lidé dívají dvojím pohledem. Buď ho vnímají jako strůjce „slušovického zázraku“, nebo jako podvodníka a komunistického mafiána. Podle Pitharta, předsedy vlády z let 1990 až 1992, byly Slušovice vždycky démonizovány.

„I Václav Havel je démonizoval, když v srpnu 1990 (výročí invaze!) mluvil o `temných spiknutích`, `slušovických nitkách`...  Byl jsem z toho hodně nešťastný, protože to bylo plácnutí do vody, které ale mělo rozpoutat `druhou revoluci`, tu důkladnou, a to je vždycky ta jakobínská,“ píše pro Lidovky.cz Pithart.

Ochablý režim

JZD se na konci 80. let podařilo ze Slušovic udělat podnik s několikamiliardovým obratem. Důvod? Celá řada příhodných okolností, míní Pithart. Podle něj byl režim v osmdesátých letech už hodně ochablý, rezignoval a toleroval leccos, co bylo v rozporu s tím, co hlásal. „Že trh (ale bez pravidel) fungoval, jsme viděli po listopadu: kdo měl přede všemi náskok? Ti, kteří to rozjeli už dříve,“ míní pro Lidovky.cz Čuba a pokračuje: „Protekce? Někteří funkcionáři se Slušovicemi chlubili, jiní je nemohli vystát.“

Podle ekonoma a bývalého novináře Karla Kříže Slušovice měly za komunismu zásadní privilegia, o která se zasloužil pravě Čuba a Miloš Jakeš. „Že se ve Slušovicích daly vydělat slušné peníze a stahovali se tam proto schopní lidé z celé republiky, na protekční podstatě slušovického `zázraku` nic nemění,“ myslí si Kříž.

Po roce 1989 začaly Čubovi i JZD Slušovice krušné časy. Policie se totiž začala zajímat o hospodaření a probíhající přerod družstva do soukromých podniků. Všechny případy ale nakonec policie odložila pro nedostatek důkazů.

„Slušovice zabila konkurence, která byla rychlejší, kvalitnější a levnější. Kolchozy (družstva) nebyly a nejsou nikde na světě nositeli moderních přístupů a podnikatelských inovací, jsou to vesměs obranné organizace drobných pěstitelů a výrobců,“ tvrdí Kříž pro Lidovky.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…