Ochrana letadel CASA není funkční, obrana smlouvu zrušit nechce

31.01.2013 17:23

Systém automatické ochrany dopravních letadel CASA, známý pod zkratkou DAS, stále není plně funkční. Ministerstvo obrany však neuvažuje o tom, že by vypovědělo smlouvu s dodavatelskou společností Omnipol. Vedení úřadu takový krok považuje za krajní řešení. Ministerstvo proto vyzvalo Omnipol k jednání, jak situaci dále řešit. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Obrana podle něj neuvažuje ani o nahrazení systému obdobným produktem jiné firmy. Omnipol postoj ministerstva uvítal.

Ochrana letadel CASA není funkční, obrana smlouvu zrušit nechce
Foto: hns
Popisek: Letadlo CASA

 "O vypovězení smlouvy nyní ministerstvo obrany neuvažuje a považuje tento krok za krajní řešení. Nereálně se jeví i integrace systému vlastní ochrany od jiného dodavatele, kde by dosažení plné funkčnosti trvalo i několik let a výsledek podobné snahy je dopředu značně nejistý," sdělil dnes ČTK Pejšek. Jednání s Omnipolem povede první náměstek ministra obrany Vlastimil Picek. "V nejbližším možném termínu chci jednat o tom, jak situaci řešit. Armáda potřebuje plně funkční a nasaditelné transportní letouny, musíme najít cestu, která nás k nim dovede," sdělil Picek.

Nedostatečná spolehlivost

Omnipol postoj ministerstva obrany přivítal. "Jednoznačné potvrzení skutečnosti, že letouny CASA jsou schopny plnit běžné úkoly, a stejně jednoznačné vyjádření, že ministerstvo obrany neuvažuje o vypovězení smlouvy na nákup strojů, umožní vést další jednání v konstruktivní atmosféře," reagoval generální ředitel společnosti Michal Hon. Omnipol se podle něj snaží, aby výrobce systému závady co nejdříve odstranil.

Systém ochrany nefunguje již řadu měsíců. Poslední vojskové zkoušky byly ukončeny dnes, opět s negativním výsledkem. "Systém vykazuje stále v některých parametrech hodnoty neodpovídající specifikaci, proto také ministerstvo obrany DAS dosud nepřevzalo a neuhradilo. Za prodlení navíc nabíhají dodavateli i nadále finanční sankce," uvedl Pejšek.

Bez závad se nyní uskutečnily testy hlavní části systému, která letadla chrání před naváděnými raketami. Armáda je ověřila již loni v létě v Anglii. Správně však nefunguje indikace ozáření letounu radarem a také systém, který odhalí, je-li dopravní stroj ozářen laserem. "Systém detekující ozáření laserovým paprskem se na počátku zkoušek potýkal s vysokým počtem falešných poplachů. Po zásahu výrobce nastalo výrazné zlepšení, ale přesto v současném technickém stavu systém nevykazuje dostatečnou spolehlivost," sdělil Pejšek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: johTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

17:39 Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

Kvůli celonárodní stávce se v Německu na čtyřiadvacet hodin zastavila většina autobusů, vlaků i leta…