Ochráním vás. Strážkyně cen elektřiny Vitásková oslovila občany

09.02.2016 9:46

Šéfka Energetického regulačního úřadu se obsáhle vyjádřila ke sporům o platby za elektřinu nikoli podle spotřeby, ale podle velikosti jističe. Ve skutečnosti tedy podle toho, jaké množství elektřiny mají firmy či lidé zarezervováno. V textu pro Lidové noviny Vitásková opakovaně zdůraznila, že nepřipustí, aby byli poškození obyčejní lidé. Ti se totiž jinak bránit nemohou. Snad jen ve volbách.

Ochráním vás. Strážkyně cen elektřiny Vitásková oslovila občany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková
reklama

„Nepřipustím, aby došlo k dopadům na skupiny obyvatel, jakými jsou senioři, rodiny s dětmi, začínající mladí lidé, kteří opouštějí tzv. mama hotel, handicapovaní lidé, prostě všichni obyčejní spotřebitelé, pro které je každá stokoruna navíc strašně moc peněz. Nelze přece na jedné straně důchodcům přidat 40 Kč důchod a pak zvýšit poplatek na jistič. Jsme národ chatařů a zahrádkářů, nelze provádět kroky, které budou ztěžovat po generace zažitý systém trávení volného času,“ udeřila šéfka ERÚ v novinách.

Návrh nového tarifního systému proto předložila k dosud nejširší veřejné diskusi. Vyjádřit se může každý občan, ale o stanovisko Vitásková požádala i Sněmovnu či Senát. Celý proces má být uzavřen ke 30. červnu 2016. Prvního července se prý také může ukázat, že bude absolutně nevhodné nový tarifní systém přijmout a v takovém případě to prý Vitásková neudělá. Právě v zájmu domácností, protože za nimi nestojí žádná lobby, která by mluvila s poslanci. Za občany mají mluvit sami poslanci a Vitásková na zákonodárce apelovala, aby tak činili.

I ona se jako státní úředník cítí povinována pomoci lidem v roli regulátora, aby si všichni lidé na tomto poli byli rovni. Nový tarifní systém je navrhován, protože se mění podmínky při výrobě elektřiny. Do hry stále výrazněji vstupuje výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. Tento segment prakticky nelze regulovat, buď vyrábí elektřiny moc, nebo vůbec. Proti těmto výkyvům je síť třeba zajistit, aby se nezhroutila. Jednou z možností je přechod na chytré sítě, které se budou regulovat podle toho, zda bude zrovna svítit slunce, či foukat vítr.

To však nebude zadarmo, a pokud nechceme zdražovat elektřinu domácnostem, budou se muset uskromnit největší spotřebitelé. Odmítá myšlenku, že by bylo namístě v energetice provést svého druhu revoluci, neboť se za pár let může stát, že domácnosti budou potřebovat více energie např. pro dobíjení elektromobilů.  

Ať už to bude, jak chce. Vitásková znovu zopakovala svůj závazek. „Nepřipustím, aby došlo k poškození konečných spotřebitelů – domácností, v takovém případě nový tarifní systém nepodepíši, ať se každý klidně postaví na hlavu. Jsem proto velmi ráda, že poslanci hospodářského výboru Poslanecké sněmovny na svém únorovém jednání za účasti ministra Jana Mládka de facto podpořili záměr ERÚ provést důkladný konzultační proces a vydat nový tarifní systém jen v případě, že nebude mít negativní dopad na domácnosti,“ uzavřela předsedkyně Energetického regulačního úřadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…