Od Pavla Šafra varují Babiše: Hrozí stranická rebélie. Spolupráci s Okamurou někteří straníci nevydýchají

9. 4. 2018 17:54

Proč premiér v demisi Andrej Babiš prokoučoval jednání se sociální demokracií a sám se zahnal do pasti? Z jakého důvodu reálně hrozí rozkol v ANO? Odpovědi na to se pokusil rozluštit někdejší poradce premiéra Petra Nečase (ODS) Jiří Sezemský na serveru Forum24.cz.

Od Pavla Šafra varují Babiše: Hrozí stranická rebélie. Spolupráci s Okamurou někteří straníci nevydýchají
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš při návštěvě Zlínského kraje

Podle Sezemského zkrátka šéf hnutí ANO nezvládl vyjednávání o vládě a počínal si při tom natolik bohorovně, že si nepřipouštěl neúspěch, i když sám říká, že věnoval vyjednávání hodně energie a vycházel sociálním demokratům vstříc. „Učinil chybu minimálně v tom, že špatně odhadl měnící se situaci. Blamáž s odchodem ČSSD od jednacího stolu spadla z nebe jen zdánlivě a jde hlavně na jeho vrub,“ dodal na serveru Forum24.cz s tím, že to nezvykle konstatují i ostré komentáře Mladé fronty Dnes.

„Viníkem krachu jednání s ČSSD je Andrej Babiš, způsobil ho svými výroky na adresu sociálních demokratů. Teď musí tancovat podle not prezidenta Miloše Zemana, pokud chce být dál premiérem. Znamenalo by to však riskantní dohodu s KSČM a SPD,“ píše se v komentáři MF Dnes.

Předseda KSČM Vojtěch Filip tvrdí, že vyjednávání ANO a ČSSD by nezkrachovalo, kdyby je komunisté moderovali a obrušovali hrany. Že by se nereformovaní komunisté stali hlavním mediátorem vládní krize, je podle Sezemského doslova bizarní představa. „Filip se jen křečovitě snaží udržet ve hře, přičemž v sázce je dnes i obhajoba jeho předsednictví na blížícím se sjezdu,“ dodal.

Kromě komunistů nabízejí podporu vlády okamurovci. Podle slov Sezemského však tolikrát ventilovaná varianta menšinové vlády hnutí ANO tolerované KSČM a SPD, která se prosazuje při hlasování ve Sněmovně, nemá na růžích ustláno. „Naráží na odpor uvnitř ANO, které je v této otázce nejednotné, o čemž už někteří významní představitelé hnutí hovoří veřejně,“ připomněl.

Zevnitř strany ANO se tak stále častěji prý ozývají hlasy, že nejlepší variantou současné zablokované situace jsou předčasné volby. Jenže předčasné volby podle Sezemského nikdo jiný nechce a mezitím se změnila situace. „Pragmatické spojenectví Andreje Babiše a Miloše Zemana utrpělo v posledních týdnech citelné šrámy,“ uvedl s tím, že je způsobila aféra s vydáním ruského hackera Nikulina Spojeným státům, a nikoli Rusku, a vzájemným vztahům neprospělo ani vyhoštění tří ruských diplomatů.

„Babiš podcenil reakci Hradu a nebral na vědomí rub této mince, jímž je vzájemné ochlazení vztahů, které dnes zhoršuje jeho vyjednávací pozici,“ míní Sezemský. Zatím to vypadá tak, že prezident Babišovi pravděpodobně ještě dá šanci zajistit si pro vládu podporu, ale už jen v omezeném čase a za cenu velkých ústupků, je přesvědčen komentátor.

„Může jím být alternativa jiného představitele hnutí ANO na post premiéra. Babiš už hovoří o ministrovi životního prostředí a loajálním souputníkovi z Agrofertu Richardu Brabcovi,“ řekl Sezemský s tím, že současně však Babiš předpokládá, že prezident dodrží svoje slovo a jmenuje i podruhé premiérem jeho. „A pokud by přece jen Babiše na postu premiéra vystřídal někdo jiný, kdo v takovém případě zaručí, že Andrej Babiš nebude jako předseda hnutí ANO ovlivňovat vládu ze zákulisí – podobně jako skrytě fakticky ovládá Agrofert?“ uzavřel Sezemský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

19:46 Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny pustil r…