Od nového roku může kvůli kontrolnímu hlášení dojít k občanské neposlušnosti. Situace je nejasná. K Ústavnímu soudu míří od senátorů další ústavní stížnost

16.08.2017 17:01

Skupina senátorů soustředěných kolem senátora Ivo Valenty (zvolen za stranu Soukromníků) požene již podruhé kontrolní hlášení DPH z dílny Andreje Babiše k posouzení před Ústavní soud. Senátorům vadí, že Ministerstvo financí ani samotná vláda údajně nerespektují první nález Ústavního soudu týkající se kontrolního hlášení DPH z minulého roku. Na nápravu dal tehdy soud vládě čas do konce roku 2017. V případě, že se to nestihne, může podle senátorů hrozit ohledně kontrolního hlášení právní nejistota a občanská neposlušnost ze strany podnikatelů.

Od nového roku může kvůli kontrolnímu hlášení dojít k občanské neposlušnosti. Situace je nejasná. K Ústavnímu soudu míří od senátorů další ústavní stížnost
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Senátoři Miloš Vystrčil (ODS), Ivo Valenta a Jan Horník (STAN)
reklama

V první ústavní stížnosti v roce 2015 senátoři napadli kontrolní hlášení kvůli formulaci ohlašovacích tiskopisů. Údaje a rozsah informací, které v nich totiž podnikatelé měli vyplňovat, nebyly definované zákonnou normou, ale podléhaly přímo jednotlivým předpisům Finanční správy. Ústavní soud dal o rok později stížnosti skupiny senátorů za pravdu a vládě pak dal čas do konce roku 2017, aby nedostatky napravila. Vzhledem k tomu, že však Ministerstvo financí nekoná a do voleb to podle všeho již nestihne, podají senátoři ústavní stížnost znovu. V ní již navrhují zrušení celé části daňového řádu, která kontrolní hlášení upravuje.  

Podle senátora za Slovácko Ivo Valenty (zvoleného za stranu Soukromníků) by dokonce v případě, že se situace do konce roku nevyřeší, mohlo dojít k tomu, že by kontrolní hlášení vzhledem k předešlému nálezu Ústavního soudu, od ledna následujícího roku mohlo být pro podnikatele pouze „dobrovolné“. „Podnikatelé se budou moci sami rozhodnout, zda budou vyplňovat kontrolní hlášení, nebo ne,“ sdělil Valenta na tiskové konferenci v Senátu. Vzhledem k rozporu mezi nálezem Ústavního soudu a vymáhanou praxí Ministerstva financí by tak mohlo dojít například i k občanské neposlušnosti. Někteří podnikatelé by mohli s odkazem na ústavní nález kontrolní hlášení odmítat. Lze ale očekávat, že i v takovém případě se po nich bude Ministerstvo financí snažit vymáhat příslušné a často velmi vysoké pokuty.  

„Není možné, aby úředník na Ministerstvu financí sám stanovoval pravidla, nebo body, které by měli v hlášení vyplňovat podnikatelé,“ zopakoval Valenta své dřívější výtky s tím, že Ústavní soud jasně řekl, že toto by mělo být stanoveno zákonem. Podobného názoru je i Lukáš Rothanzl, hlavní advokát z advokátní kanceláře KVB. „Jak jistě víte, podle předpisů ústavního pořádku České republiky lze povinnosti ukládat pouze na základě zákona v jeho mezích a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá,“ uvedl k věci na tiskové konferenci. „Já osobně plně souhlasím s tím, že nestane-li se na legislativní úrovni nic, tak ohlašovací povinnost bude od roku 2018 dobrovolná. Ale vzhledem k postoji Ministerstva financí je zřejmé, že neplnění ohlašovací povinnosti v dosavadních mantinelech bude postihováno,“ uvedl k předešlému názoru Ivo Valenty. Tato skutečnost by podle něj mohla vést ke vzniku dalších soudních sporů.

„Občanští demokraté považují za nemožné až absurdní, aby úředník nebo představitel exekutivy nerespektoval nález Ústavního soudu a aby formulářem, který vytvoří sám, aniž by k tomu měl zákonem určení, určoval, jaké údaje bude podnikatel posílat státu, aby on s nimi dále nakládal dle svého uvážení,“ uvedl předseda senátního klubu ODS Miloš Vystrčil. Ministerstvo financí podle Vystrčila odmítá respektovat dřívější nález Ústavního soudu, který senátorům vyhověl. „Nezbývá nám, než se znovu obrátit na Ústavní soud a jasně dát exekutivě na vědomí, že není možné vymáhat povinnosti na občanech, aniž by to bylo dáno zákonem,“ dodal.

S názorem ODS souzní i stanovisko senátorů STAN, které na tiskové konferenci prezentoval místopředseda hnutí a senátor Jan Horník. „Minimálně to, co je v těch zákonech protiústavní, by se mělo napravovat a to velmi rychle,“ uvedl Horník. Podle něj je to, že verdiktu Ústavního soudu bývalý ministr financí a jeho podřízení neuposlechli, zvláštní. „Na druhou stranu se tomu ale nemůžeme divit, protože pokud jsou pravdivé ty informace o bývalé minulosti pana Babiše týkající se spolupráce s StB, tak jsou to přesně ty metody, které on přivedl na Ministerstvo financí,“ uvedl. Podle Horníka dojde ze strany podnikatelů k občanské neposlušnosti.

Pod druhou ústavní stížností na konto kontrolního hlášení DPH je aktuálně podepsáno již 19 senátorů. K jejímu podání by mělo dojít 17. srpna.  

Ivo Valenta: Pokuty kvůli kontrolnímu hlášení jsou likvidační. Hnutí ANO ochraňuje svého guru

Senátor Ivo Valenta (Foto: Jonáš Kříž)

Mohl by se problém s právní nejasností kolem kontrolního hlášení stihnout vyřešit ještě před volbami?

My už dnes víme, že před volbami se to nevyřeší. Vláda na nápravu dostala od Ústavního soudu více než rok času. Ústavní stížnost byla podána v roce 2015 a o rok později Ústavní soud zrušil napadnuté ustanovení a zažádal o nápravu. Vyžadoval tehdy, aby byly údaje požadované ve formuláři kontrolního hlášení dané zákonem a ne nějakým úředníkem Ministerstva financí. Již tehdy ale Ministerstvo financí řeklo, že nález Ústavního soudu respektovat nebude a bude zohledňovat ustanovení uvedená v jiném zákoně. To se nám nelíbí, a proto předložíme ústavní návrh na zrušení tohoto ustanovení. V každém případě to ale vláda už do voleb nestihne. Co se týče podnikatelů, myslím si, že od nového roku nebudou muset kontrolní hlášení respektovat a podávat ho. Ústavní soud jasně řekl, že ministerstvo má věc napravit do konce roku 2017. A když k tomu nedošlo, tak se domnívám, že lidé kontrolní hlášení také nebudou muset respektovat. Takže dobrá zpráva pro podnikatele.

Jak hodnotíte kontrolní hlášení z pohledu podnikatele?

Mně na kontrolním hlášení vadí více věcí. Zaprvé to, že někdo shromažďuje údaje nad veškerou normu a to říkám s tím, že hlášení DPH vlastně podnikatelé již odevzdávají a to každý měsíc. Cílem kontrolního hlášení je dle mého tedy jednoznačně sesbírat údaje o podnikatelích. Nechci přímo říct, že je někdo hodlá zneužít a posléze využít ve svém podnikání proti konkurenci. Vadí mi také obrovské pokuty například za pozdní dodání kontrolního hlášení. Ty se podle zveřejněných statistik zvedly o desítky procent. I za to, že hlášení dodáte o jeden dva dny později, dostanete pokutu 50 tisíc, což je tedy neskutečná buzerace.

Vy ve své agendě coby senátor máte i komunikaci s menšími podnikateli. Museli někteří z nich kvůli kontrolnímu hlášení skončit, například, že je zlikvidovala vysoká pokuta?

Menších podnikatelů, kteří buď museli činnost ukončit, nebo v současné době čelí kvůli kontrolnímu hlášení finančním sankcím, je spousta. Podle mého názoru, v případě, že dostane malý podnikatel padesát, dvacet nebo třicet tisíc korun pokuty, tak ho to dle mého může i zlikvidovat. Pro něj to může znamenat třeba dvouměsíční výdělek. Navíc ten řetězec pokut přijde až nyní, jelikož kontrolní hlášení dosud neexistuje tak dlouho. Nicméně kontrolní hlášení vadí nejen malým podnikatelům ale i středním a velkým. Každý z nich totiž kvůli němu musel nabírat další administrativní pracovníky a to zvýšilo i celkové náklady. V zákoně o kontrolním hlášení je spousta ustanovení, která jsou podle mého názoru v rozporu s myšlenkou podpory podnikatelů v České republice.  

Zákony, které kritizujete, ať už EET či kontrolní hlášení, pocházejí z dílny Andreje Babiše. Jak se díváte na jeho aktuální aféru, kdy jeho vydání k trestnímu stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu na Čapím hnízdě požaduje policie od Poslanecké sněmovny?

Je to dle mého obrovský paradox. Andrej Babiš na jedné straně hlásá tvrdost vůči všem podnikatelům a vůči každému, kdo optimalizuje daně a dělá řekněme kroky, které jsou na hraně zákona. A přitom sám v případě Čapího hnízda balancuje na hraně a možná i překročil zákon. A nyní najednou všichni kolem něj z jeho hnutí ANO ho začínají ochraňovat jako nějakého guru. To je pro mě naprosto nepochopitelné. Takže pan bývalý ministr by měl jít příkladem. Měl by odstoupit a odejít z hnutí ANO, protože na něm ulpěl velký škraloup a to bude velký problém.

Měla by ho Poslanecká sněmovna vydat k trestnímu stíhání?

Co se týká vydání Andreje Babiše, tak bych to nechal na Poslanecké sněmovně. Ale z pohledu statistiky předpokládám, že k vydání jak Babiše, tak Faltýnka asi dojde.

Senátor Ivo Valenta (Foto: Jonáš Kříž)

Co říkáte na slova prezidenta Zemana, že ať už bude Babiš policií stíhán, či nikoliv, on po volbách premiérem jmenuje vítěze voleb, ať jím bude kdokoliv a že obvinění Babiše nebude překážkou?

To by se mi moc nelíbilo, protože pokud někdo má takový problém, tak by neměl dostat tu vůdčí roli. Hnutí ANO bez Andreje Babiše, pokud tam bude mít dominantní roli, tak tady důvod, proč by nemělo vyjednávat o sestavení vlády v případě jejich vítězství, nevidím. Určitě by tam ale neměl být šéf hnutí ANO v případě, že má na sobě takový škraloup.

Andrej Babiš má ale ANO zaregistrované jako ochrannou známku. Dále straně půjčuje prostředky na politickou kampaň a de facto ji tak v podstatě vlastní. I v případě, že by tak nakonec z hnutí odešel, se ho ANO jen tak lehce nezbaví...

To je pravda. Navíc, kdyby Andrej Babiš z ANO odešel, tak se to celé zhroutí jako domeček z karet. Právě proto v ANO vidím takové to sektářské vzhlížení ke svému guru, kterého chtějí ochránit. A podle mého názoru bude spousta poslanců ANO hlasovat proti vydání, což bude tedy velmi úsměvné, ale myslím, že to k tomu spěje, tedy ve stylu – ochraňujme svého guru.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…