Odběr ruského plynu je na nule, chlubil se Fiala. „To jsme poznali na vyúčtování,“ bouřili se lidé

20.02.2023 22:58 | Ze sítí

Dovoz ruského plynu do Česka klesl na nulu, premiér Petr Fiala (ODS) se tím pochlubil v pondělí na svém twitterovém účtu. Poděkoval firmám i lidem za odpovědné chování, které se na tuzemské spotřebě plynu výrazně odrazilo. Lidé podle reakcí ale očekávali poděkování i za to, že odpoutání se na ruském plynu zaplatili svými účty.

Odběr ruského plynu je na nule, chlubil se Fiala. „To jsme poznali na vyúčtování,“ bouřili se lidé
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Petr Fiala

„Rok po začátku ruské agrese na Ukrajině jsme dokázali ukončit závislost na ruském plynu. Veškerý plyn, který v lednu přitekl do ČR, byl z jiných zemí než z Ruska. Opět se tak ukazuje, že všichni, kdo strašili, že nezvládneme zimu, neměli pravdu,“ oznámil předseda české vlády a přiložil graf ukazující pokles závislosti z 97 procent na nulu.

A přidal poděkování: „Děkuji také za odpovědné chování lidí a firem, díky němuž celková spotřeba plynu výrazně poklesla.“

 

 

Ruský plyn stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG z Nizozemska a Belgie. K omezení závislosti na Rusku pomohly i zmíněné úspory ve spotřebě. Od října do konce ledna jsme spotřebu oproti loňsku podle vlády snížili skoro o 28 procent. V posledních pěti měsících klesl podíl dovozu ruského plynu do ČR na 2,2 procenta, v předchozích letech činil tento podíl kolem 97 procent.

Stát začal omezovat dovoz plynu z Ruska před rokem, od zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Zlomovým bodem pak bylo letní uzavření plynovodu Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a odtud i do Česka.

Lidé v následné diskusi pod Fialovým příspěvkem však naznačili, že je pálí zcela jiné otázky, na které odpovědi nejsou stále známé. Týkaly se důchodu či daní.

„Dost masáže a teď o těch reformách. Graf mě nezajímá,“ napsal twitterový uživatel.

„Moc prosím o podobnou grafiku, která by ukázala, jak současný důchodový systém zatěžuje dluhem další generace a jak se projeví navrhovaná opatření pro lidi, co půjdou do důchodu za 10, 15, 20 let. A jak budou daněmi systém sytit výdělečně činní,“ zajímal se přispěvatel do diskuse.

„A zapomněl jste dodat, za jaké ceny... Což bylo jednou z hlavních příčin dnešní hrozivé inflace...,“ schytával Fiala kritické reakce. Byly mu připomenuty také ztráty, kdy celá řada lidí ukončila podnikání a upadla do chudoby.

 

Jiné Fiala rozezlil tím, že si za to také výrazně připlatili. „Ano, poznali jsme to na vyúčtování,“ reagoval další diskutér.

„Plyn a elektřina jdou na cenách dolů a my platíme vámi zastropované ceny. Jsi pěkný... Těším se na konec vlády vaší 5 a již nikdy více,“ zazněl názor.

Naopak nemalá část lidí Fialovi děkovala, že se povedlo zrealizovat to, o čem členové předchozí vlády tvrdili, že je nemožné. „Ještě poděkování občanům, že to zaplatili, jinak jsem rád, že se to zvládlo.“ „Úžasné! Neuvěřitelné! A nezbytné! Obrovský úspěch!“ zněly některé z kladných komentářů.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

22:44 Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

Ursula von der Leyenová byla zvolena na dalších pět let za předsedkyni Evropské komise. Získala celk…