Odborář vmetl Drábkovi u Jílkové: Flákači nebudou pracovat nikdy

25.11.2011 6:27

Na dlouhodobě nezaměstnané notorické flákače chystá vláda pod taktovkou ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka bič - veřejné práce. Podle odborářského bosse Bohumíra Dufka se věc mine účinkem - flákači totiž nebudou pracovat nikdy.

Odborář vmetl Drábkovi u Jílkové: Flákači nebudou pracovat nikdy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Debata ve čtvrtečním pořadu Máte slovo se nesla v duchu nezaměstnanosti a problémů s ní spojenými. Moderátorka Michaela Jílková si do studia České televize pozvala kromě Drábka a Dufka také živnostníka Aleše Hemera, úřednici s vlastní zkušeností s veřejnými pracemi Janu Šturmovou, zástupkyni občanů v nouzi Hanu Kadlecovou a nezaměstnanou Renatu Hanušovou.

Pořad otevřel zostra odborář Dufek. "Pokud to takhle půjde dál, tak se Kalousek proškrtá až do Austrálie, ale z týhle republiky nic nebude," vyčítal ministru Drábkovi. Ten si zachoval svůj klidný a racionální projev bez emocí. Zřejmě i díky němu je častým hostem diskusních pořadů v médiích.

"Normální je pracovat," řekl Drábek. "Ta povinnost k veřejněprospěšným pracem je pro dlouhodobě nezaměstnané lidi, kteří ztratili chuť a motivaci pracovat. To je v současnosti velký problém, podívejme se například na Šluknovsko. Tam vyrůstá generace, která své rodiče nikdy neviděla pracovat."

Kdyby k vám přišel nezaměstnaný a vzal vám tisícovku, bylo by to jasnější

"Takoví lidé nikdy pracovat nebudou," smečoval Dufek. Drábek opět se stoickým klidem opáčil zamyšlením, zda je v pořádku, že poctivě pracující lidé pak tyto flákače živí. A zda není správné, že když vysloví tito lidé nesouhlas s veřejnými pracemi, tak je stát odkáže jen na životní minimum.

"Peníze na papíru vám nic neříkají," ujala se slova úřednice Šturmová, která sama kvůli zdravotním problémům zůstala nezaměstnaná a až pomocí veřejných prací se vrátila do pracovního koloběhu. S živením flákačů nesouhlasí. "Ale kdybyste dostali do ruky svou superhrubou mzdu, drželi v ruce ty tisíce, a přišel by k vám nezaměstnaný a vytrhl by vám 35 procent z toho z ruky, už by to víc bolelo." Díky veřejným pracem si nezaměstnaní své peníze zaslouží stejně jako každý jiný, je to pro ně navíc i motivací.

Potřebujeme, aby nás někdo vodil za ručičku?

S tím souhlasil i živnostník Hemer, který má zkušenost s pracovníky, co mu místo nástupu do práce přinesli láhev alkoholu, aby jim dal razítko a oni mohli zase jít. "Souhlasím s panem ministrem - normální je pracovat," řekl. "I to zametání ulic nebo odklízení sněhu je nutná práce, nevidím v tom nic zlého. Je normální, když dostávám nějaké peníze, že za ně odvádím nějakou práci. Když to dělám já, proč by to nezaměstnaný měl mít jinak? Stát tu není od toho, aby nás vodil za ručičku."

Zástupkyně občanů v nouzi Kadlecová oponovala - nezaměstnaní podle ní potřebují, aby je někdo vodil za ručičku. Podle nezaměstnané Hanušové a odboráře Dufka by stát měl zajišťovat lidem práci.

Pořad trhal rekordy

Podle ČT byl poslední díl pořadu Máte slovo rekordní. "Debatu sledovalo v průměru 739 tisíc dospělých diváků (sledovanost 8,4 % při podílu na publiku 21,78 %). Publicistický pořad Máte slovo tak obsadil první příčku ve sledovanosti v rámci celodenního topu ČT a stal se zároveň nejsledovanějším vydáním od června 2008," uvedl mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Sledujeme pořad Máte slovo:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…