Odborníci: Těhotné a kojící ženy očkovat. Ale jen těmito vakcínami proti covidu

03.06.2021 16:48

Podle odborníků je vhodné proti koronaviru očkovat i těhotné ženy a kojící matky, v obou případech se protilátky přenášejí i na dítě. Doporučeny jsou ale jen mRNA vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna, kde nehrozí krevní sraženiny. Ženy jsou podle odborníků nejvíce zranitelné v posledním trimestru těhotenství, a proto jim vakcinaci jednoznačně doporučují.

Odborníci: Těhotné a kojící ženy očkovat. Ale jen těmito vakcínami proti covidu
Foto: pixabay.com
Popisek: Těhotná žena, ilustrační foto

Odborníci z České vakcinologické společnosti ČLS JEP a České gynekologické a porodnické společnosti vydali společné prohlášení, ve kterém doporučují těhotným a kojícím ženám očkování vakcínou Pfizer/BioNTech a Moderna. Kvůli krevním sraženinám se doporučení netýká vakcín AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Vakcíny těhotným doporučují zejména proto, že v závěrečné fázi těhotenství je podle odborníků žena nejzranitelnější. „Těhotné nejsou proti ženám ve stejné věkové skupině více ohroženy nákazou covid-19, mohou však mít závažnější průběh onemocnění. Vyšší riziko závažného průběhu onemocnění covid-19 mají těhotné ženy ve třetím trimestru těhotenství. Je u nich i vyšší riziko předčasného porodu, proto by očkování v těhotenství nemělo být odkládáno,“ tvrdí odborníci podle informací serveru Novinky.cz.

Anketa

Bojíte se klimatické katastrofy?

7%
90%
hlasovalo: 4888 lidí
Očkování je podle nich ale vhodné plánovat až po dokončení 12. týdnu těhotenství. „Prvních dvanáct týdnů těhotenství je nejdůležitějších pro vývoj dítěte. Při zjištění těhotenství po první dávce vakcíny proti covidu-19 je vhodné druhou dávku podat až po dokončeném prvním trimestru. Vakcína je funkční a stimuluje imunitní systém bez ohledu na fázi těhotenství, ve které je podána. Očkování je možné také bezprostředně po porodu,“ uvádějí gynekologové a vakcinologové.

K vakcinaci těhotných žen sice zatím chybějí klinické studie, ale data ze Spojených států ukazují, že očkování v těhotenství nepřináší žádné problémy. „Výsledky monitorování ve Spojených státech, kde více než 100 tisíc těhotných žen vakcínu dostalo, nevyvolaly žádné obavy o bezpečnost. Podobně nejsou dosud hlášeny žádné varovné signály z Izraele, kde je očkování těhotných žen doporučo­vá­no a prováděno. Vakcíny pro­ti covidu neobsahují složky, o nichž je známo, že jsou škodlivé pro těhotné ženy nebo vyvíjející se dítě,“ píše se dále ve stanovisku.

Stejně tak je podle odborníků možné očkovat o kojící ženy. „Kojící ženy mohou proto být také očkované proti covidu. První dostupné studie dokonce prokazují možnost pře­nosu protilátek po očkování do mateřského mléka,“ pokračuje prohlášení.

Na závěr gynekologové i vakcinologové upozorňují, že vakcíny nijak neovlivňují plodnost, jak informují některé fake news. „Neexistuje absolutně žádný důkaz a žádný teoretický důvod, že by některá z vakcín mohla ovlivnit plodnost žen nebo mužů. Studie na zvířatech nenaznačily žádné přímé ani nepřímé škodlivé účinky s ohledem na reprodukční toxicitu. Očkování nemůže ovlivnit ani léčbu plodnosti,“ dodávají odborníci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

22:22 Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Z…