Odevzdá 10 „mega“ Kalousek Babišovi, nebo Babiš Kalouskovi? Právní kapacity vynesly verdikt

19.10.2015 15:31

Miroslav Kalousek se nedávno vsadil s ministrem financí Andrejem Babišem o deset milionů korun. Předmětem sázky bylo Babišovo vyjádření, že Kalouska vyšetřovala policie. Jenže i právníci jsou toho názoru, že Kalousek má pravdu. Ale to není úplně všechno. Informuje web Česká justice.

Odevzdá 10 „mega“ Kalousek Babišovi, nebo Babiš Kalouskovi? Právní kapacity vynesly verdikt
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek v pořadu OVM

Kalousek nedávno uvedl, že již řekl svému právnímu zástupci Oldřichu Choděrovi, aby po Babišovi vymáhal „čestný dluh“ deset milionů korun. Ministr financí se s ním totiž vsadil, že byl Kalousek vyšetřován policií, což technicky není pravda.

„Sázku jsem uzavřel proto, abych poukázal na neustálé lhaní a osočování 1. místopředsedy vlády a ministra financí, kterého se dopouští zdaleka ne jenom vůči mé osobě,“ řekl bývalý ministr financí Kalousek.

A oslovení advokáti mu dali veskrze za pravdu. „Z hlediska trestního řádu má Miroslav Kalousek pravdu. Vyšetřování je postup policie v rámci trestního stíhání, které se zahajuje vůči konkrétní osobě obviněním. Před obviněním policie může určitou věc jen prošetřovat, zde však ještě nemusí být vůbec zřejmé, že se skutek stal, zda je vůbec trestným činem a případně do jej spáchal,“ uvedl advokát Zdeněk Koudelka.

Celý text zde

Podobně míní i Tomáš Sokol, který však upozorňuje na to, že v případě soudního sporu je možné, že soud bude nakloněn Andreji Babišovi. „Otázkou pouze je, zda následně, v eventuelním soudním sporu, dospěje soud k závěru, že lze po prostém ministru financí, který navíc ani neumí příliš česky, požadovat znalost přesného významu slova v trestním právu,“ myslí Sokol a dodává, že termín vyšetřování se v obecné mluvě používá pro jakoukoli policejní činnost.

Kalouskovi dávají za pravdu i další advokáti, všichni však připomínají, že je rozdíl mezi tím, zda je míněno vyšetřování jako obecně zástupný pojem pro policejní činnost, tedy i výslechy, podání vysvětlení a jiné, či se jedná o konkrétní termín z trestního řádu.

Jediný Václav Vlk se k problému postavil z jiného úhlu. „Nejde o otázku trestního řádu, ale doklad nezlomné inteligence pana Kalouska. Dobře ví, že ze sázek tohoto charakteru není nárok vymahatelný a že je to slovíčkaření,“ vysvětluje Vlk.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

22:16 Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

GATESTONE INSTITUTE Kdo hájí člověka obviněného z rasismu, ten riskuje, že z něj bude také obviněn. …