Odhalení stran George Sorose. Vystoupil proti němu silný hráč

19.12.2017 11:17

Obviňování Viktora Orbána, že jeho kritika George Sorose vychází z antisemitismu, bere v poslední době za své. Před několika měsíci se od filantropa židovského původu distancovaly izraelské úřady a deník The Jeruzalem Post nyní píše o tom, že s Orbánem úzce spolupracuje i vládnoucí strana Likud.

Odhalení stran George Sorose. Vystoupil proti němu silný hráč
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: George Soros
reklama

Jak uvádí přední izraelský deník, slova o spolupráci mezi Likudem a Orbánem pronesl přímo ředitel odboru pro mezinárodní vztahy Eli Hazan. „Poslal jsem před šesti měsíci Orbánovi informace o tom, co dělá Soros tady v Izraeli. My George Sorose považujeme za nebezpečného člověka, který stojí za velmi neprůhlednými a škodlivými aktivitami,“ uvedl Hazan. Jím zmíněné informace využila Orbána vláda ve své „protisorosovské“ kampani, za kterou byla obviňována z antisemitismu.

Hazan dále uvedl, že Soros finančně podporoval organizaci V15, které se snažila před volbami v roce 2015 zlikvidovat šéfa Likudu a současného premiéra Benjamina Netanjahua: „Tato informace však nebyla zveřejněna. Voličům Sionistické unie (vlivná levicová strana, pozn. red.) by se nelíbilo že je podporuje někdo, kdo má tak protisionistické postoje,“ konstatoval přední člen vládnoucí středopravicové strany, která před dvěma lety zvítězila, když získala třicet křesel.

Podle Hazana Soros podporuje všechny organizace, které usilují o potlačení sionismu a pomáhají teroristům. Jak si všímá izraelský deník, právě zmínku o terorismu také Orbánova vláda použila v kampani. Ta byla spuštěna jen několik týdnů poté, co Orbán obdržel od strany Likud potřebné informace. „Nedopřejte Sorosovi, aby se mohl smát naposled,“ uvádělo se například na jednom z billboardů kampaně.

Celý text  v angličtině máte k dispozici ZDE.

Jak dále píše The Jeruzalem Post, Nadace Open Society Fund George Sorose se snažila oslabit vazby mezi Izraelem a Evropskou unií. „Usilovala v loňském roce zveřejněním soukromých e-mailů na webu DCLeaks o zpochybnění demokratického systému v Izraeli. To vše za podpory ruských zpravodajců. Sorosova nadace dále podporuje některé izraelské nevládní neziskové organizace, které vystupují proti Izraeli i na mezinárodní scéně.“

„Od roku 2001 Nadace Open Society Fund věnovala těmto skupinám více než 10 milionů dolarů. Vznikl také Nový izraelský fond, ve kterém mezi lety 2002 až 2015 skončilo 837.500 dolarů určených pro lidskoprávní organizace,“ píše The Jeruzalem Post. Zmiňovaný Hazan připouští, že kritika Sorose občas vychází z antisemitismu. „To však nic nemění na tom, že se dopouští velmi negativních kroků.“

„Židé z Budapešti mě nabádali, abych o Sorosovi nemluvil špatně. Já si ale myslím, že je naopak v židovském zájmu Orbána podporovat. V jeho straně Fidesz jistě je několik antisemitů. Klíčové ale je, že s ním můžeme otevřeně hovořit o problémech. Máme navíc hodně společného a Orbán se ostatně omluvil za popírání holokaustu maďarskou stranou.“ Mnohem menší pochopení má ale pro stranu Jobbik, která spolupracuje s levicí, a je otevřeně antisemitská.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volby do Rady ČT má zvrátit Ústavní soud. Smoljakova finta s neziskovkami má pokračování

9:18 Volby do Rady ČT má zvrátit Ústavní soud. Smoljakova finta s neziskovkami má pokračování

Sněmovna zatím stále nevybrala čtveřici nových členů do Rady České televize. Do věci se aktivně vlož…