Odložte servítky. Profesor Keller promluvil u Moravce o imigrantech, kvůli kterým evropským chudým nezbude nic

4. 1. 2015 13:25

V debatě dvou sociologů u Václava Moravce vystoupil s bývalou slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou Jan Keller, český europoslanec a mimo to též známý komentátor. Debata se vedla především na sociologické bázi, například o nebezpečích likvidace sociálního státu. A profesor Keller skutečně odložil servítky.

Odložte servítky. Profesor Keller promluvil u Moravce o imigrantech, kvůli kterým evropským chudým nezbude nic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller
reklama

„V Evropě, a vidíme to i z empirických dat, se zvětšují rozdíly mezi bohatými a chudými," zdůraznil Keller. A do této situace nastává vlna přílivu imigrantů.

„Z humanitárního hlediska je to jasné - když přijde někdo, kdo nemá nikoho, jen život, který si chce zachránit, tak mu musíme pomoci. Ale z politického hlediska je to podivné. Ti samí lidé, kteří evropským chudým říkají, že se musí utlumit sociální stát a musí se uskromnit, teď mluví o tom, že musíme imigrantům pomáhat. A to se samozřejmě chápe těžko,“ poznamenal Keller.

Vede to prý ke vzniku demagogických hnutí, které staví na argumentaci „Vy nemáte a jim dávají“. A je velmi těžké jejich argumentům odporovat. „Když sedím v Evropském parlamentu a poslouchám Marine Le Penovou, tak je velmi těžké jí odporovat,“ poznamenal Keller.

Na to reagovala Radičová: „Evropa patří k úspěšnějším oblastem. A myslí si, že to tak bude napořád, a proto je zde neustále opakovaným slovem růst. Přitom tím základním by měla být právě mezilidská solidarita,“ připomněla. „Orientací na sebe a tlakem na růst jsme se dostali do situace, kdy bohatství je koncentrováno ve velmi úzké skupině, vyprazdňování střední třídy a sbližování většiny obyvatel na velmi nízké úrovni,“ varovala bývalá slovenská pravicová premiérka. Na druhé straně však prý prostě není možné odmítnout pomoc skutečně potřebným.

„Nakonec to dopadne tak, a upozorňuji, že nejsem žádný xenofob, že sociální práva zbudou pro neevropské imigranty a potřební lidé z Evropy nebudou mít nic,“ opáčil profesor Keller.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Psychiatr, 81 let, tvrdě o mladých: Covid? Zažil jsem horší věci, třeba bombardování Prahy. Ale oni? Pohodlí... A nejen to

19:23 Psychiatr, 81 let, tvrdě o mladých: Covid? Zažil jsem horší věci, třeba bombardování Prahy. Ale oni? Pohodlí... A nejen to

Psychiatr Radkin Honzák radí lidem, kteří jsou deprivováni ze současné koronavirové krize, aby si na…