Odložte servítky. Profesor Keller promluvil u Moravce o imigrantech, kvůli kterým evropským chudým nezbude nic

04.01.2015 13:25

V debatě dvou sociologů u Václava Moravce vystoupil s bývalou slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou Jan Keller, český europoslanec a mimo to též známý komentátor. Debata se vedla především na sociologické bázi, například o nebezpečích likvidace sociálního státu. A profesor Keller skutečně odložil servítky.

Odložte servítky. Profesor Keller promluvil u Moravce o imigrantech, kvůli kterým evropským chudým nezbude nic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller

„V Evropě, a vidíme to i z empirických dat, se zvětšují rozdíly mezi bohatými a chudými," zdůraznil Keller. A do této situace nastává vlna přílivu imigrantů.

„Z humanitárního hlediska je to jasné - když přijde někdo, kdo nemá nikoho, jen život, který si chce zachránit, tak mu musíme pomoci. Ale z politického hlediska je to podivné. Ti samí lidé, kteří evropským chudým říkají, že se musí utlumit sociální stát a musí se uskromnit, teď mluví o tom, že musíme imigrantům pomáhat. A to se samozřejmě chápe těžko,“ poznamenal Keller.

Vede to prý ke vzniku demagogických hnutí, které staví na argumentaci „Vy nemáte a jim dávají“. A je velmi těžké jejich argumentům odporovat. „Když sedím v Evropském parlamentu a poslouchám Marine Le Penovou, tak je velmi těžké jí odporovat,“ poznamenal Keller.

Na to reagovala Radičová: „Evropa patří k úspěšnějším oblastem. A myslí si, že to tak bude napořád, a proto je zde neustále opakovaným slovem růst. Přitom tím základním by měla být právě mezilidská solidarita,“ připomněla. „Orientací na sebe a tlakem na růst jsme se dostali do situace, kdy bohatství je koncentrováno ve velmi úzké skupině, vyprazdňování střední třídy a sbližování většiny obyvatel na velmi nízké úrovni,“ varovala bývalá slovenská pravicová premiérka. Na druhé straně však prý prostě není možné odmítnout pomoc skutečně potřebným.

„Nakonec to dopadne tak, a upozorňuji, že nejsem žádný xenofob, že sociální práva zbudou pro neevropské imigranty a potřební lidé z Evropy nebudou mít nic,“ opáčil profesor Keller.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

21:40 Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

Covidové šílenství odeznělo, vystřídala jej další silná témata, jako je válka, energetická krize a z…