Odmítači roušek, ti proti nim a střed nevěřícně přihlížející... Normální svět? Ombudsman Křeček závažně promluvil

5.1.2021 10:33 odp.

Vrátí se ještě „normální svět“, a víme ještě vůbec, co to je? Tyto otázky si dnes ve svém blogu na Aktuálně.cz pokládá ombudsman Stanislav Křeček. Jak dlouhá je cesta k bodu, od něhož již nebude návratu? Kdy už žádné hodnoty, svobody a práva nebudou pro všechny stejná...

Odmítači roušek, ti proti nim a střed nevěřícně přihlížející... Normální svět? Ombudsman Křeček závažně promluvil
Foto: Repro ČT
Popisek: Nový ombudsman, Stanislav Křeček

Veřejný ochránce práv se zamýšlí nad tím, zda projevy občanské neposlušnosti projevující se např. odmítáním vakcinace, jsou opravdu způsobeny jen pochybnostmi lidí o spolehlivosti rychle vynalezeného přípravku, nebo je za tím mnohem víc.

„Třeba hlavně ta již dávno známá nedůvěra v politiky a v politiku vůbec, umocněná ještě ‚českým osudem‘, kdy vždy jsme byli ‚my‘ a ‚oni‘? Nebo jsou novým hitem ‚právního státu‘ signalizujícím mnohem hlubší problém, neboť ve skutečnosti nevíme, čím vlastně řídíme své životy jako občané, jako stát, jako společnost? Jak se nezeptat, když celý ‚problém‘ náhle vzniká kolem otázky, zda se očkovat, či nikoliv, kterou historie lidstva již přece dávno zodpověděla,“ připomíná Křeček.

„Odpověď na tuto otázku ovšem dostaneme, až se dohodneme na tom, zda nová občanská neposlušnost není voláním po nové občanské poslušnosti, novém řádu, nových právech a svobodách. Nebo zda jde jen o neposlušnost ‚chvilkařského‘ typu, vyjadřující rozhořčení, ale nepředkládající žádnou alternativu,“ pokračuje ombudsman.

Ptá se, jakou reálnou a životaschopnou podobu mají slova jako svoboda, demokracie, lidská práva, která v těchto dnech tak často někteří rádi používají. „Jakou hodnotu má svoboda slova těch univerzitních profesorů, kteří tvrdí, že celá pandemie je jen bagatelní nedorozumění ničící ekonomiku, ve srovnání se svobodou jejich kolegů, kteří říkají, že situace je vážná a musíme ještě více omezit sociální a jiné kontakty? A kde pak svoji svobodu a svá práva naleznou ti, kteří tomu jen nevěřícně přihlížejí?“

Anketa

Vadí vám tempo očkování v ČR?

hlasovalo: 13414 lidí
Zmizely svobody a práva platící pro všechny bez rozdílu, nebo platí zvláštní práva jen pro některé? „Nad hostinským, který ve jménu svých ‚lidských práv‘ odmítá zavřít hospodu, je jistě možné s jistým pochopením mávnout rukou. Ale co s chováním matky, která rovněž ve jménu svých lidských práv a za potlesku části elit odmítne nechat očkovat své dítě proti tetanu? Co to je za svobodu, kterou tito pro sebe požadují?“ vybízí Křeček k zamyšlení.

A nejde jen o jednotlivce. Připomíná, že nedávno Ústavní soud rozhodoval o návrhu skupiny senátorů, kteří požadovali, aby Národní informační zdravotní systém již neměl právo shromažďovat data o zdravotním stavu obyvatel, tedy např. o tom, kdo je HIV pozitivní, kdo má jakou nakažlivou chorobu. Prý to je přílišný zásah do práv takových lidí.

Ústavní soud sice návrh zamítl, ale někteří jeho významní soudcové přijali odlišná stanoviska, ve kterých tvrdí, že takoví lidé opravdu jsou „vystaveni mimořádně silnému zásahu do svého soukromí“ a není jim umožněno „svá data chránit a zakázat státu, aby je využíval...“. „Opravdu bychom byli jako společnost, jako všichni lidé svobodnější, kdyby tato ‚data‘ zůstala utajena a stát je nemohl používat?“ táže se dále ombudsman.

A v 26. čísle časopisu A2 se dočteme, že „poslední počínání francouzské vlády ohledně islamismu dobře ukazuje, že boje proti radikalismu téměř jistě vedou k poškozování demokracie“. „Jakou demokracii, bezzubou proti teroru, si to tedy představujeme? Jak dlouhá je ještě cesta k bodu, od kterého již nebude návratu? Kdy už žádné hodnoty, svobody a práva nebudou pro všechny stejná? Víme ještě vůbec, co to je ‚normální svět‘?“ uzavírá veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

18:20 „Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

Někdejší elitní policista Robert Šlachta, který se proslavil především policejním zásahem na Úřadu v…