Odsun Němců? Politická odpovědnost prezidenta Beneše, říká historik Kosatík. Místo zločinů nacistů by nás mělo trápit to, co jsme zavinili my

04.09.2020 19:49

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl spisovatel a historik Pavel Kosatík. Ten se přišel pobavit o novém českém filmu režiséra Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Film je jakousi kronikou obyvatel jedné malé vesnice v československém pohraničí a mapuje období 30. až 50. let. Velkým tématem je zde odsun německého obyvatelstva na konci války.

Odsun Němců? Politická odpovědnost prezidenta Beneše, říká historik Kosatík. Místo zločinů nacistů by nás mělo trápit to, co jsme zavinili my
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Spisovatel Pavel Kosatík v Ostravě

Anketa

Je Česká republika dobře řízenou a vedenou zemí? (Ptáme se od 2.9.2020)

61%
39%
hlasovalo: 13158 lidí

„Mě ten film hodně zaujal, asi to nebude ideální filmová příležitost pro odpolední výlet s rodinou do kina, protože je to film vážný, ale je důležitý a myslím si, že je dobře udělanej,“ zhodnotil film Kosatík.

Film se podle něj drží přesně historických faktů. „Ono při plném respektu k té látce to má žánr jakési filmové kroniky,“ a dodává: „Mně to tím kronikářstvím vzdáleně připomnělo film režiséra Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci.“  

Moderátor Českého rozhlasu se zeptal Kosatíka, zda je možné vůbec v lidových soudech s Němci a v jejich odsunu nalézt nějakou spravedlnost. „Určitě dá, to se nedá tak šmahem odsoudit, ale podstatou byla nespravedlnost, my vůbec v těch našich novějších dějinách máme talent řešit špatně takové situace, něco podobného je vyrovnání  s komunismem, v obou těch případech, v roce 45 a 89, se stala chyba, že nebyli potrestáni konkrétní viníci za konkrétní viny, nikdo třeba neřešil Vasila Bilaka.“

„No a podobně tomu tak bylo i tehdy, místo toho, aby nebyli potrestáni do důsledku nacističtí zločinci, tak se zavedlo takové zrychlené lidové trestání, kdy zejména do toho odsunu se lidi zařadili na základě své etnické příslušnosti, vůbec nikdo neřešil, jestli si ty děcka nebo babičky někde zahajlovaly,“ dodal historik.

Padla otázka, zda se my, Češi, díváme na divoký odsun jinak než po roce 90. „Já si myslím, že to dnes už vidíme poněkud strukturovaněji. Mně se na tom filmu například líbí to, že nepracuje s takovou tou rétorikou, kterou často tak nerad slýchávám, a sice, že odsun byl sice ošklivý, ale že to vlastně byla reakce na něco ještě mnohem ošklivějšího, co dělali nacisté. Nás by mělo spíš trápit, pokud jsme něco zavinili my sami.“

Dalším dotazem moderátora bylo, kdo nese politickou odpovědnost za nespravedlivé vyhnání tolika Němců? Kosatík říká: „Určitě prezident Beneš na tom má podstatnou vinu,“ ale také uznává, že na odsunu Němců se shodla tehdejší politická reprezentace napříč spektrem.

A proč je dobré, podle Kosatíka, se k těmto údajně bolavým tématům české historie vracet? „Protože to nemáme pořád vyřešené, a ono to nikdy vyřešené nebude. Je to podstatný moment naší historie. Nemůžete zavírat oči nad tím, že z té země zmizí téměř 3 miliony lidí. Musíte si jako demokrat klást otázku, a já věřím, že časem takových lidí bude stále víc, jestli nebyla v té době i jiná řešení. Musíme se tím trápit, i když je to protivný a ošklivý,“ doporučil historik.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…