Odvezte zločince Putina do Haagu, vyzýval z rádia Štětina. Sociolog mu drsně popsal, kdo by pak vládl v Rusku

26.08.2014 18:19

Europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina a sociolog Petr Hampl si ve studiu Českého rozhlasu porovnali své názory na současnou ukrajinskou krizi. Zatímco Štětina by zpřísnil sankce proti Rusku a postavil Vladimira Putina před trestní tribunál v Haagu, Hampl varuje před umetením cestičky k moci Komunistické straně Ruské federace.

Odvezte zločince Putina do Haagu, vyzýval z rádia Štětina. Sociolog mu drsně popsal, kdo by pak vládl v Rusku
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Štětina spatřuje v uzavření hranic mezi Ruskem a Ukrajinou hlavní řešení krize. „Kdyby nebyly otevřené, mír by tam už dávno byl," uvedl europoslanec. Jediný, kdo může hranice uzavřít, je podle něj ruský prezident Vladimir Putin. Ten však prý dobrovolně nic neudělá a tak je třeba ještě více tímto směrem přitvrdit sankce proti Rusku.

Europoslanec je zároveň přesvědčen, že by měl Vladimir Putin nést následky za své „zločiny“, které se v jeho jménu páchají nejenom na Ukrajině, před trestním soudem v Haagu. Sám o podání žaloby neuvažuje, jelikož jedinec dle jeho názoru sám nic nezmůže. „Myslím si, že je potřeba přesvědčit Evropský parlament, a já na tom už teď dost usilovně pracuji, aby nazýval věci pravými jmény a ne eufemismy. Je-li někdo zločinec, je potřeba to o něm říkat a vytvářet ovzduší k tomu, aby tento zločinec nesl následky za své činy," myslí si Štětina.

Když Putin padne, k moci se dostanou komunisté

Sociolog Petr Hampl v pořadu předestřel možné varianty dopadu sankcí proti Rusku. „Buďto sankce nezaberou, a potom je budeme po pár měsících v tichosti rušit s jediným výsledkem: České pozice na ruských trzích přeberou Švýcaři, Indové a další, kteří se k sankcím nepřipojili. Nebo se sankce povedou, Putinova vláda padne a potom převezme v Rusku moc nejsilnější opozice, která tam je, což je Komunistická strana Sovětského svazu," myslí si.  

Vladimira Putina pak považuje český sociolog za stejně autoritativního vládce, jakým je americký prezident Barack Obama. „Putin i Obama, oba se chovají velmi autoritativně, oba se snaží prosadit ve svých zemích to, co jim poměry a ústava dovolují. Myslím si, že pro současné Rusko je Putin nejméně špatná volba... Jestli je Putin válečný zločinec, to já nevím. Je to dospělý člověk, ať se hájí sám," odvětil na otázku moderátorky pořadu ohledně možného postavení Vladimira Putina před trestní tribunál v Haagu.  

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: luš

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Co se stalo s vašimi sliby?

Slibovali jste legalizaci HHC a místo toho jste zakázali i THC. Jste na sebe pyšní? Co jste vlastně ze svého programu ve vládě prosadili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zážitek na Lipně za 1900 Kč. Nad jídelním lístkem. Pak i na vleku

4:44 Zážitek na Lipně za 1900 Kč. Nad jídelním lístkem. Pak i na vleku

Svíčková na smetaně za 295, smažený sýr s přílohou za 239 Kč, belgické hranolky za 95 korun. Kdo se …