Odvolaný poradce Joch v ČT: Nečas by raději zemřel, než pošlapal své ideály

03.10.2012 21:40

Poradce premiéra Petra Nečase Roman Joch se musí na Úřadě vlády urychleně balit poté, co na svém blogu označil prezidenta republiky za ufňukanou kremlofilní babu. V diskusním pořadu Hyde Park vysvětloval své názory na Václava Klause, vlastní představy o hrdinství, a nakonec došlo i na ten Kreml.

Odvolaný poradce Joch v ČT: Nečas by raději zemřel, než pošlapal své ideály
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Roman Joch v pořadu České televize Hyde park
reklama

„Jsem konzervativec, liberál a tolerantní člověk,“ ocitoval moderátor v úvodu slova, kterými se charakterizoval sám Roman Joch. Ve studiu České televize však představil řadu odvážných, až kontroverzních názorů.

„Raději být ve svobodě a trpět některé výstřednosti, než trpět pod knutou diktátora,“ ujistil Joch, podle kterého je svoboda tou nejdůležitější hodnotou. Pak se vysmál názoru diváka, že představitelem tradičních hodnot je ruský prezident Vladimir Putin. „Rudý kolonel z KGB prosazuje tradiční hodnoty? Ne, on prosazuje jen svou moc,“ odvětil.

Genocida a Izrael? Dementní

Divačka, která se představila jako Marta, se Jocha zeptala, proč někdo nepodá žalobu na stát Izrael pro genocidu arabských menšin. V Izraeli mají menšiny zajištěna svá práva. Kdyby prý paní Marta měla být opozičním občanem v Izraeli nebo v Iránu, tak by asi pocítila rozdíl. „Použít slova genocida v souvislosti se státem Izrael je dementní. Sorry,“ uzavřel podrážděně.

Joch rovněž mluvil o tom, že politika u nás upadá a málokterý politik je schopen splnit to, co od něj on očekává. Na dotaz, co od státníka svého gusta očekává, odpověděl: „Laťkou podle mě je, že pokud budou v ohrožení života a budou si moct vybrat, aby udělali správnou věc, tak ji udělají.

Mezi takové politiky řadí premiéra Petra Nečase, u kterého Joch věří, že by například v případě okupace státu raději zemřel, než by pošlapal vlastní ideály a názor. Dalšími takovými politiky jsou prý například Karel Schwarzenberg, nebo Vladimír Špidla. V minulosti byl prý takovým politikem Václav Havel, kterého za to Joch ocenil již ve svém blogovém textu.

Chvála premiéra

Ačkoliv Nečas Jocha kvůli jeho názoru na „atentát“ na prezidenta Klause na hodinu propustil, necítil odvolaný poradce žádnou zášť a premiéra chválil i nadále. „Dělá správnou věc. Dělá ji pomalu, ale pořád ji dělá,“ zhodnotil jeho boj proti korupci a dalšímu dědictví minulé dekády. Jeho pomluvy, týkající se premiérova vztahu s asistentkou Janou Nagyovou, jsou pro něj projevem dekadence svobodné společnosti.

Ocenil dokonce i ministra práce Jaromíra Drábka, který prý udělal to, co nikdo před ním- odstoupil kvůli chybě podřízeného. Drábek nastavil laťku tak vysoko, jako nikdo před ním, protože odstoupil jen kvůli chybě svého podřízeného.

V závěru pořadu jedna z telefonujících divaček ocenila Jochovu odvahu říkat nepříjemné věci a ujistila jej, že ji svým vystoupením potěšil. Celkově však v diváckém hlasování obdržel 65 procent mínusových hlasů. Ve čtvrtek se bude o překonání jeho laťky pokoušet odstupující ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřebejkovi ruply nervy: Ať to Zeman uspořádá! Třeba...

17:50 Hřebejkovi ruply nervy: Ať to Zeman uspořádá! Třeba...

Po dnešním vyhlášení přísnějších opatření kvůli koronavirové epidemii se v některých vařila voda. A …