Odvolejte Lipovskou, Xavera a další nepřátele ČT! Jinak zasáhnou občané! Podepsáni Sommerová, Uhde nebo Halík

20.03.2021 6:25

A je tu další petice. Tentokrát vůči některým členům Rady České televize. Padla známá jména, Lipovská, Xaver, Šlégr... Všichni by prý měli být odvoláni, protože údajně porušují zákon a jsou to „nepřátelé ČT“. Víme, kdo za peticí stojí. Podepsali Sommerová, Havelka... a kněz Halík. Celkem nasbírali již 10.000 podpisů. „Demokratické strany se musí spojit a zatlačit na Babiše.“ Jinak prý zasáhnou občané.

Odvolejte Lipovskou, Xavera a další nepřátele ČT! Jinak zasáhnou občané! Podepsáni Sommerová, Uhde nebo Halík
Foto: Repro Facebook
Popisek: Kampaň skupiny Stojím za ČT!

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

4%
18%
hlasovalo: 9876 lidí

„Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče, připojujeme se k dopisu osobností veřejného života a obracíme se na Vás se žádostí o důsledné respektování právního řádu a odvolání těch členů Rady ČT, kteří nedávným sesazením Dozorčí komise porušili zákon,“ tak začíná petice. Za tou podle dostupných údajů je zejména iniciativa Stojím za ČT, spolek Společně Brno.

Signatáři dále v petici vyhlašují, že někteří radní závažným způsobem porušili zákon o České televizi a to tím, že narušili důstojnost funkce člena Rady ČT a současně zpochybnili její nezávislost. Petice pak jmenovitě uvádí tyto radní: „Hana Lipovská, Pavel Matocha, Daniel Váňa, Jiří Kratochvíl, Jiří Šlégr, Vladimír Karmazín, Jaroslav Maxmilián Kašparů, Roman Bradáč, Lubomír Veselý a Pavel Kysilka.“

Petenti dále deklarují, že současná Rada České televize podle nich není schopna správně zastupovat veřejnost a dle zákona vykonávat kontrolu České televize. „Existuje totiž přímá úměra mezi současným jednáním radních a důvody, které byly uvedeny k jejich zvolení.  V březnu tohoto roku obdrželo pětačtyřicet poslanců  hnutí ANO a další poslanci napříč sněmovnou mail od předsedy volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO). Obsah mailu vypracoval ve spolupráci s  Michalem Waltrem Kraftem, tehdy asistentem  poslance za ČSSD, dnes SPD, Jaroslava Foldyny.“

Poslanec Berkovec s Kraftem měli podle petice „rozpracovat“ kandidáty do Rady ČT metodou kompromitujících materiálů a zajistit tak volbu „nomenklaturních“ členů Rady ČT podle vztahu k hnutí ANO a k premiéru Babišovi. „Podle tohoto bezprecedentního dehonestujícího materiálu byla Rada ČT dovolena,“ zuří autoři petice.

Anketa

Odpustili jste Německu okupaci Československa a Protektorát Čechy a Morava?

4%
96%
hlasovalo: 23762 lidí

„Považujeme také za šokující, že iniciátorka porušení zákona v podobě odvolání Dozorčí komise, paní Hana Lipovská, může bez sebemenší reakce zákonodárců působit v Radě ČT, i když je ve střetu zájmů,“ tepou dále petenti. Lipovská je podle jejich názoru ve střetu zájmů zejména z toho důvodu, že je členkou správní rady Institutu svobody a demokracie. „Hana Lipovská veřejně vystupuje ve prospěch Institutu svobody a demokracie, kde pracuje. Jménem institutu spolupodepsala (spolu se zakladatelkou a prezidentkou ISD Janou Bobošíkovou) dopis Radě Evropy. Dále je členkou spolku Lidice Memory,“ píší petenti.

„Arogantní přehlížení porušování zákona a diletantského působení radních částí volebního výboru sněmovny je zárodkem společenských problémů,“ uvádí se na závěr v petici. A že její podporovatelé jsou údajně připraveni využít všech občanských práv a bránit Českou televizi, jak jen to půjde.

Petici naleznete ZDE.

Iniciativa Stojím za ČT včera na facebooku zveřejnila k petici ještě propagační příspěvek, ve kterém mimo jiné stojí: Nepřátelé ČT začínají spouštět plán na odvolání generálního ředitele a ovládnutí České televize. K tomu nemůžeme mlčet. Požadujeme proto mimo jiné odvolání členů Rady ČT Lipovské, ‚Xavera‘ a spol.“ Petici podle příspěvku podepsala řada významných osobností, např. bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, dramatik a bývalý politik Milan Uhde, zpěvák a herec Ondřej Havelka, dokumentaristka Olga Sommerová či herec a architekt David Vávra. Nechyběli ani známý katolický duchovní Tomáš Halík nebo spisovatel Pavel Kosatík.

V posledním pátečním příspěvku se iniciativa pochlubila, že jejich petice získala přes 10 tisíc podpisů. Co by mělo přijít nyní? Iniciativa Stojím za ČT má jasno: „Demokratické strany – Česká pirátská strana, STAN, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a ČSSD – by teď měly společně odmítnout užší výběr kandidátů do Rady ČT a vyzvat premiéra Babiše k dialogu, aby se už podobní do Rady ČT nedostali. „Jinak budou muset zasáhnout občané,“ píšou výhružně aktivisté.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V květnu si Fischer pozval Blatného… Akce „odstranění Zemana“ se v Senátu chystala několik měsíců. Dokumenty hovoří

15:43 V květnu si Fischer pozval Blatného… Akce „odstranění Zemana“ se v Senátu chystala několik měsíců. Dokumenty hovoří

Ústavní článek 66. V posledním týdnu se s tímto ustanovením nejspíš seznámili i ti, kteří Ústavu nik…