Ohrožení státu i celé společnosti, je to na pád vlády! Šéf ODS Fiala se u Moravce ostře pustil do Sobotky kvůli Babišovi

13. 7. 2014 14:13

V úterý bude zahájená mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, na které by se mělo projednávat celkem 24 bodů, mimo jiné i služební zákon. Opozice již nyní kritizuje vládní návrhy a hrozí, že vládě pořádně „zatopí“. A horko bylo jistě premiérovi a lídrovi sociální demokracie Bohuslavu Sobotkovi i dnes. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce ho pranýřoval šéf opoziční ODS Petr Fiala. Premiér prý nedrží otěže vlády pevně ve svých rukách a nechává Andreji Babišovi volné pole působnosti, i to mimo jiné v pořadu zaznělo.

Ohrožení státu i celé společnosti, je to na pád vlády! Šéf ODS Fiala se u Moravce ostře pustil do Sobotky kvůli Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor Václav Moravec

V úterý bude na mimořádné schůzi sněmovny projednáván vládní návrh zákona o státní službě. Opozice se nechala slyšet, že použije obstrukcí a protáhne délku zasedání až o dva týdny. Důvodem je krátká doba, kterou na prozkoumání návrhu zákona měla k dispozici.  

Premiér Sobotka právo opozici na obstrukce nezpochybňuje. „Platí jednací řád sněmovny a my se hodláme chovat jako demokratická vláda,“ uvedl s tím, že zdržovací taktiky opozice přesto nechápe. „Otázkou je, proč by měla opozice obstruovat, když napravujeme chyby ODS a TOP 09. Opoziční strany vládly sedm let. Měly šanci zákon prosadit,“ konstatoval.

Petr Fiala s premiérem nesouhlasí. „Nejde o obstrukce. Opozice nemá dost času na projednání zákona. Dostali jsme ho až v červnu a na seznámení s ním máme pouze 12 dní. To není moc,“ oponuje s tím, že návrh zákona má 84 stran. „Není to fér,“ dodává. Opozice prý podle něho bude navíc postupovat tak, aby zajistila konsenzuální prosazení zákona o státní službě. To mimo jiné znamená, že se možná dočkáme obstrukcí.

Největší obavu má opozice ústy předsedy Občanské demokratické strany z toho, že zákonem dojde k „zabetonování" státní správy, a to pomocí plánovaného Generálního ředitelství státní správy. Podle Bohuslava Sobotky je ale cílem navrhovaného zákona odpolitizování státní správy, nikoliv udržení vlastních lidí ve státní správě. „Nám jde o to, aby systém byl postaven tak, že bude oddělen od politické reprezentace," oponoval premiér. Petr Fiala hovoří o pohádkách z úst premiéra. „S fakty to nemá nic společného. Vyhodili jste 500 lidí a přijali svých 700 za první tři měsíce vládnutí. Máme to z údajů samotných ministerstev,“ podotkl. „Je to útok na státní správu," zdůraznil.

Daně se snižovat nebudou

Další témata, o kterých se v pořadu diskutovalo, byla ryze ekonomická - jednotné inkasní místo a daně.

Sobotkova vláda se jednotné inkasní místo, které prosadila předchozí Nečasova vláda, rozhodla zrušit. Důvodem byla velká řada daňových změn, která se údajně pod zákonem schovávala a která šla proti občanům. Náhradu za jednotné inkasní místo vláda prozatím neplánuje. Její prioritou je podle Bohuslava Sobotky potlačení daňových úniků a s tím spojený lepší výběr daní.

Fotogalerie: - ČSSD na poště

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a členové politické...
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD
Zástupci ČSSD v čele se svým předsedou cestou z Li...
Zástupci ČSSD v čele se svým předsedou cestou z Li...
Zástupci ČSSD s podacími archy
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a členové politické...

Petr Fiala s rozhodnutím vlády nesouhlasí, nicméně vítá, že se koalice rozhodla zavést slevu na dani pro druhé a třetí dítě i slevu na daních pro pracující důchodce. Ve vládních návrzích, které bude sněmovna v úterý projednávat, je však něco jiného nebezpečného – paušály pro živnostníky. „Zastropování paušálů bude mít dopad na ty, které mají vysoké vstupní náklady, jako jsou například řemeslníci. „Trávím prázdniny tím, že objíždím malé obce a setkávám se s malými živnostníky, tudíž vím, jaké jim to způsobí problémy. Žijí v nejistotě a my na ně uvalíme další opatření, které jim bude komplikovat život. Spoustu drobných živnostníků tím ohrozíme,“ myslí si. Sobotka kontruje tím, že stropy pro živnostníky zavedla již v roce 2012 Nečasova vláda. „My jdeme vaší cestou,“ hájí se.

České ekonomice se poprvé od roku 2007 daří. Letos by státní kasa měla končit s přebytkem. Vláda Bohuslava Sobotky přesto snížení sazeb DPH neplánuje. „Nechci snižovat DPH na úkor vyššího rozpočtového deficitu. Nicméně chceme snížit daň u léků na 15 % a zrušit poplatek za recept a lékaře,“ prohlásil Sobotka. „Mohli byste snížit dan na 15 % a některé věci z toho vyjmout. Bylo by to přehledné,“ kontroval Fiala. Vláda se podle něj navíc chová jako špatný řemeslník. Místo aby pracovala, jenom kritizuje svoje předchůdce.

Obsazování dozorčích rad 

Výbušným tématem debaty bylo rovněž obsazování dozorčích rad státních a polostátních podniků. „Sledovali jsme s napětím, jak politické strany zvládnou oligarchu, který se stal ministrem financí. Se zděšením sleduji výměnu v dozorčích radách. Premiér dopustil, aby Andrej Babiš ovládl státní firmy. A to přitom vlastní Agrofert,“ pronesl a ve svém tepání premiéra pokračoval.

„Premiérovi je to buď jedno, nebo o tom neví. Oboje je špatné. Měl by s tím něco dělat. Je to mimořádná věc. Byli jsme svědky černého pátku, kdy státní firmy ovládl Andrej Babiš. Vypadá to, že si ČSSD s Babišem rozdělili místa. ČSSD ovládne státní správu, Agrofert státní firmy. To je na pád vlády. Vyzývám premiéra, aby věc řešil a nějak se k tomu postavil,“ rozezlil se.

Podle premiéra obsazování dozorčích rad žádným problémem není. „Jediný problém, který se vyskytl, je nominace dozorčí rady ČEZ. Jsem přesvědčen, že by tam měl být zástupce opozice i zástupce lidovců. Tady jsme se dohodli, že KDU-ČSL předloží návrh svého nominanta, a předpokládám, že ho tam Andrej Babiš nominuje,“ uvedl s tím, že obsazování dozorčích rad ministry kontroluje vládní výbor pro personální nominace.

Slib nominování opozičního zástupce do dozorčí rady ČEZ ale Sobotka Fialovi odmítl dát s tím, že o tom musí rozhodnout koalice. „Pro mě není důležité politikaření kolem rad. Pro mě je důležité, aby rady fungovaly," dále vysvětloval. „Mně nad tím zůstává rozum stát, vždyť nesete politickou odpovědnost za Andreje Babiše," podivoval se nad pasivitou ministra.

Vyjednávání o eurokomisaři

Sporným tématem byla i problematika českého eurokomisaře. Na jeho jménu se totiž vláda stále neshodla. „Když vláda nastupovala, říkala, že bude v evropských otázkách vystupovat jednotně. Teď se hádá o tučné křeslo v Bruselu," rýpl si Fiala do vlády Bohuslava Sobotky. „Chtěl bych, aby se vláda dohodla na jednom jménu," dodal s tím, že nám pomalu ujíždí vlak. Podle Sobotky je na výběr našeho kandidáta na eurokomisaře času dost. „Většina zemí ještě jméno svého komisaře nezveřejnila. Já budu jednat s Junckerem. Vyjednáváme o portfoliu," sdělil s tím, že v koaličních jednáních bude ČSSD i nadále prosazovat svého kandidáta - Pavla Mertlíka. I přesto, že ANO u lidovců vyjednalo podporu pro svou kandidátku Věru Jourovou. 

„Vláda nemá koaliční spory. Lidovce neberete vážně a Babiše necháváte, aby si dělal co chce. Vy mlčíte. Není divu, že nejsou spory," zakončil celou debatu Petr Fiala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

22:08 Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

REPORTÁŽ Před srbským velvyslanectvím se připomínalo již devatenácté výročí událostí, které značně r…