Okamura: Ptají se nás, za jakých podmínek chceme do vlády místo lidovců

05.12.2013 7:31

Podle Tomio Okamury drhne vznik koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL především na postoji lidovců. Proto prý ve sněmovně vládne nejistota, která se projevuje i neustálými sondážemi u jeho Úsvitu přímé demokracie. Všichni se prý vyptávají, za jakých podmínek by byl ochoten podpořit novou vládu.

Okamura: Ptají se nás, za jakých podmínek chceme do vlády místo lidovců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

„Podle vládního vyjednávání je vidět, že strany mají problémy. Minimálně panuje nesoulad stran s KDU-ČSL. Těžko se jim s nimi domlouvá. To vidíme, je to jasné,“ komentuje sněmovní dění šéf Úsvitu. O tom, že jednání vázne na lidovcích, podle něj svědčí i opakované sondáže sociálních demokratů a ANO u něj. „U nás někdo pořád sonduje. A ty sondáže jsou i z jiných stran, ve sněmovně se přemýšlí o různých variantách,“ naznačuje, že vývoj ještě může být překvapivý.

Úsvit přímé demokracie však do vlády nechce. „My jsme hnutí, které je zvoleno za systémové změny. Nám stačí, když vláda podpoří změny směrem k přímé demokracii. Proto nám o exekutivu nejde,“ vysvětluje poslanec.

„Rádi podpoříme fungování vlády, podepíšeme to, ale výměnou za to, že nám prohlasuje klíčové zákony o přímé demokracii. My připraveni jsme. Když do vládního prohlášení doplníme prvky přímé demokracie, zejména zákon o obecném referendu tak, aby měl realizovatelné parametry, tak s tím nemáme problém,“ ujistil dále Okamura.

Ten následně připustil, že jeho strana, i když nevstoupí do vlády, je ochotna podepsat vládní prohlášení. Tím by ostatním vládním stranám dala větší prostor, ale výměnou by požadovala prohlasování zákonů, podporujících přímou demokracii. „Pak bude ve finále jedno, kdo bude ve vládě, protože pak si zásadní věci budou rozhodovat lidé sami,“ ujistil.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hajzle, lžeš. K vyhazovu Klause ml. padla silná svědectví

7:55 Hajzle, lžeš. K vyhazovu Klause ml. padla silná svědectví

Názor na vyloučení poslance Václava Klause mladšího z ODS není v ODS jednoznačný. Za neloajálního ho…