Okamura, Řápková a hubatý senátor přišli před novináře: Když lidé berou dávky a nepracují...

11.06.2014 13:13

Tiskovou konferenci o Zákonu o hmotné nouzi uspořádala v Poslanecké sněmovně skupina zákonodárců. Vystoupil zde poslanec a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura společně se senátorem za ODS Jaroslavem Zemanem a jeho kolegou z ČSSD Pavlem Lebedou. Sestavu doplnila bývalá poslankyně Ivana Řápková.

Okamura, Řápková a hubatý senátor přišli před novináře: Když lidé berou dávky a nepracují...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr hnutí Úsvit Tomio Okamura
reklama

Podle senátora Zemana, který již proslul silnými výroky o nepřizpůsobivých, jde v návrhu především o podpory v hmotné nouzi. Situace je podle něj neudržitelná. Poslanec Okamura ujistil, že je rád, že návrh senátora Zemana do sněmovny přichází. „Zneužívání doplatků na bydlení a dávek v hmotné nouzi je skutečně alarmující,“ uvedl poslanec.

Zákon podle něj platí už osm let, a celých těch osm let je zneužíván. Jen v loňském roce mělo být dávek v hmotné nouzi vyplaceno za deset miliard korun. „Jsou tam miliardy navíc kvůli nejrůznějším lichvářům a podnikatelům s chudobou,“ rozčílil se. V roce 2012 bylo podle oficiální ministerské statistiky doloženo zneužití dávek ve třiceti tisících případů, a podle Okamury je to zjevně jen špička ledovce.

Předloha upravující problematiku odpadů pak zamezuje různému obchodování s odpady ze strany nepřizpůsobivých, což se podle Okamury stává rovněž závažným problémem. „V situaci, kdy tu nemáme na důchody, prostě musíme hledat prostředky tam, kde se zneužívají,“ připomněl Okamura.

Bývalá poslankyně Ivana Řápková zmínila, že v poslední době dochází k významnému zneužívání doplatku na bydlení. Děje se tak bez vlivu sociálně slabých příjemců těchto dávek, které jsou vypláceny přímo na účty majitelů ubytoven. V roce 2011 to činilo 850 milionů, v roce 2012 už 1, 6 miliardy, v roce 2013pak  2 miliardy osm set milionů. Už jen to podle Řápkové dokazuje, že dávky na bydlení jsou zneužívány. „Toto ubytování přitom často nesplňuje ani základní požadavky,“ upozornila.  Podle návrhu by proto neměly být v ubytovnách přepláceny ceny v místě obvyklé, což se doposud běžně děje.    

Senátor ČSSD Pavel Lebeda pak zmínil možnost veřejné služby, která měla lidem umožnit, aby ani po ztrátě zaměstnání neztratili sociální kontakty a pracovní návyky. „Ten institut byl přijímán pozitivně, zejména starosty,“ zavzpomínal. Problémem se podle něj stala novela, podle které měl být každý, kdo veřejnou službu odmítne, vyřazen z evidence nezaměstnaných a ztratil tak nárok na veškerou podporu.

Toto ustanovení Ústavní soud zrušil, veřejná služba jako právní institut však zůstala. „Dnes však není využívána, protože k jejímu vykonávání chybí jakákoliv motivace,“ připomněl Lebeda. V návrhu se tedy pracuje s dobrovolným výkonem služby, který by ale byl motivován pozitivně.

„Pasivní pobíratelé dávek, které někdy dokáží převýšit hmotné zabezpečení lidí pracujících, je červeným hadříkem pro většinovou populaci,“ zmínil. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…