Okamura: Stali jsme se montovnou, odpadním košem nekvalitních potravin. EU je v křeči. Odchod z ní je elegantní řešení

12.09.2017 14:39

Tomio Okamura se v rozhovoru pro regionalnitelevizi.cz rozpovídal o tom, proč slibuje odchod z Evropské unie po anglicku, jaký by to mělo dopad na českou ekonomiku či proč jsou dosavadní návrhy na zvyšování mezd jednou velkou lží. V televizním rozhovoru se také Tomio Okamura rozpálil do běla kvůli své dávné kauze, která byla důvodem rozdělení jeho původního hnutí Úsvit.

Okamura: Stali jsme se montovnou, odpadním košem nekvalitních potravin. EU je v křeči. Odchod z ní je elegantní řešení
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura na závodech horských kol

Podle Tomia Okamury EU ztrácí politickou moc a je v totální křeči. Odchod z EU je tak podle něj elegantní řešení. „Prosazujeme blízkou spolupráci se zeměmi EU, ale na jiném formátu. A to na základě platné smlouvy o EHP, která nám zaručuje svobodu pohybu, zboží, služeb a kapitálu. Tzn. nemění se vůbec nic. I EU je signatářem této smlouvy, už kvůli Švýcarsku a Norsku. Chceme spolupráci co nejhlubší, ovšem bez diktátu Bruselu,“ uvedl Okamura v rozhovoru.  

Dotace podle něj nikdy nepřinesly prosperitu, ale krach. „Stali jsme se montovnou a odpadním košem nekvalitních potravin, případné vystoupení z EU by tuto naši situaci zásadně změnilo,“ prohlásil a zkritizoval státní podporu zahraničním investorům na úkor českých podnikatelů, kteří vytváří výrobky s vysokou přidanou hodnotou.

„Vezměte si třeba korejskou firmu Nexen na pneumatiky. Vláda se tím chválila, a já, když jsem se podíval na tu smlouvu, tak vyšlo najevo, že čeští občané přispěli této firmě miliony na vytvoření nových pracovních míst. A není tam podmínkou, že mají zaměstnat české občany. Takže my platíme pracovní místa z našich daní cizincům,“ prozradil. 

Dále prozradil, proč jsou snahy vládních činitelů na zvyšování mezd jednou velkou lží; základem je podle něj přijmout zákon o regulaci vývozu kapitálu. „Peníze nezůstávají v ČR, nezvyšují se tady mzdy a ty zahraniční nadnárodní korporace vyvádí zisk do zahraničí. Čili zvyšovat minimální mzdu je potřeba, ale musí to mít nějaké doprovodné zákony. Zákon o regulaci vývozu kapitálu mimo jiné způsobí to, že firmy nechají peníze v bankách, banka zlevňuje úvěry, hypotéky a znovu se protáčí ty peníze do ekonomiky,“ pokračoval Okamura. 

Ten si také nebral servítky, když přišlo na byrokracii či daně. „Když vás nějaká kontrola bude chtít nachytat, tak vás nachytá, protože je v tom takový maglajs, že se v tom vůbec nikdo nevyzná. Jsme na chvostu vyspělých zemí, pokud jde o účetní zátěž firem. Firmy mají neskutečné vícenáklady kvůli vysoké byrokracii, pak se nedostávají peníze na to, aby se zvyšovaly mzdy pracovníkům. Máme jednu z nejvyšších DPH – Švýcarsko má 8 %, Japonsko má taky 8 %. Kde tedy těch 13 % je, když tam mají několikanásobně vyšší důchody i platy?“ rozohnil se. 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Účtenka a video z McDonald's v Polsku. „Proč? Proč? Proč?“

11:05 Účtenka a video z McDonald's v Polsku. „Proč? Proč? Proč?“

Ani pokud jde o fast food, není situace v ČR a v okolních státech stejná. McDonald's platí za meziná…