Okamura je prý samuraj, co křísí blanické rytíře. Lidé mu na akci citovali Einsteina

19.09.2013 20:25 | Zprávy

REPORTÁŽ Mohlo by se psát o fiasku a o věčné nedochvilnosti Tomia Okamury. Přesto beseda ve středu večer na severu Čech, na kterou dorazilo do kina v Jirkově kolem třiceti zvědavců, mohla být téměř vzorem pro zavádění nových vizí, které zpočátku působí jako boj s větrnými mlýny. Hrstka hostů jako by v podnikateli japonsko-českého původu, kterého zdatně jako zasvěcený konferenciér zastoupil místní lídr Úsvitu, viděla doslova spasitele, který má vzkřísit prohnilou zemi.

Okamura je prý samuraj, co křísí blanické rytíře. Lidé mu na akci citovali Einsteina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Základem volebního programu hnutí Úsvit je prosazení zákona o referendu. Přes to prý nejede vlak

Přesnost je výsadou králů, nikoli však Tomiova. Jeho kůň pro Ústecký kraj, lídr a exposlanec David Kádner (Věci Veřejné), využil jeho hodinu a půl dlouhého zdržení a zvládnul setkání s lidmi v severočeském Jirkově na Chomutovsku jako „one man show“. Okamurovy myšlenky, které s ním sdílí, se u návštěvníků setkaly se zájmem. Jedna z návštěvnic se s postojem nutného převratu ztotožnila natolik, že začala citovat velikány. „Einstein řekl, že jenom šílenci se domnívají, že když nic neudělají, tak se něco změní,“ glosovala podhoubí, které chce v českých myslích Tomio Okamura svým přístupem změnit a docílit v pozitivním slova smyslu myšlenkový puč ve společnosti a v odpovědnosti politických činitelů.

Politický exodus vysloužilců a spasitel Tomio?

Musí přijít japonský bojovník, aby podnítil k politickému exodu dosavadní zákonodárce, na jejichž kotrmelce a nedotknutelnost tu jako občané v posledních letech jen nadáváme bez hnutí prstu. Tak nějak vyzněl jeden z názorů z davu. „Je zázrak, že se tomu samurajovi podařilo dát dohromady blanické rytíře! A zdá se mi, že jsou to celkem dobří lidé,“ reagovala žena, podle níž se blaničtí rytíři, kteří se dle pověsti mají objevit, až naší zemi bude nejhůř, dávají dohromady opravdu špatně. „Protože lidi sice souhlasí, že se musí všechno změnit, ale na kandidátku se nechtějí dát zapsat. Já osobně se třeba cítím vinna tím, jak proběhla kdysi privatizace – nepovstala jsem a nehájila jiné možné formy,“ přešla k sebereflexi, aby popsala liknavý postoj voličů. „Pokud neuspěje Okamura, pak už s námi bude mávat úplně každý,“ podotkla.

Couvá Okamura ze Senátu? Chce hledat špínu přímo u zdroje

Mnozí teprve v Jirkově pochopili, že Úsvit přímé demokracie není politická strana, ale iniciativa, která vznikla na základě knihy ekonoma Kohouta a má za cíl bez ohledu na předvolební kampaň upozornit na vady systému a prosazení přímé demokracie. „Je to značka, se kterou se může spojit kdokoliv. Na kandidátce v Ústeckém kraji máme lidi různého politického spektra a různých profesí, které však spojuje nechuť k současnému systému a snaha jej změnit. Chyba je v systému, ať jde o zdravotnictví, školství a tak dále, nevyléčí se, pokud systém zůstane,“ vysvětloval přítomným lídr, proč se na kandidátní listině do voleb objevuje dokonce členka ČSSD, která „u svých“ místo nenašla, nebo zástupci Nespokojených občanů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

koalice

Jít do voleb s komunisty jste odmítl. Co ale jít s nimi případně do vlády? A šli byste do vlády s SPD a ANO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policejní stát. Na Brity poštvali detektivy za kritiku migrace

8:15 Policejní stát. Na Brity poštvali detektivy za kritiku migrace

Velká Británie je policejní stát. Stalo se to, před čím varoval Orwell. Novinář Michael Shellenberge…