Okamura vládě: Ryjeme hubou v zemi. Platíte migrační neziskovky

03.06.2021 14:08

Předseda SPD Tomio Okamura pronesl zatím nejdelší projev debaty k nedůvěře vládě. Ta podle něj podporu Svobody a přímé demokracie nedostane, zejména kvůli tomu, co předvádějí ministři Hamáčkovy ČSSD. Premiér Babiš zase podle Okamury v mnoha věcech dělá něco jiného, než říká.

Okamura vládě: Ryjeme hubou v zemi. Platíte migrační neziskovky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

„Tato vláda, ve které je zprofanovaná ČSSD, naši důvěru neměla nikdy. A poslední rok to ještě zhoršil,“ začal zostra předseda SPD. Lokajský postoj k EU a v posledních měsících i k Bidenově vládě v USA naprosto nebudí důvěru.

Anketa

Vážíte si exprezidenta Václava Klause?

37%
32%
hlasovalo: 18218 lidí

Po kauze Vrbětice se podle něj ukázalo, že našimi sociálními demokraty vedená diplomacie není už ani na kolenou, ale slovy Karla Kryla „ryje hubou v zemi“. Západním spojencům už nestojí naše podlézání za víc než za bezbolestné pohlazení naší tváře.

Pak hovořil o protiústavním jednání vlády při vyhlašování nouzových stavů. A tuto odpovědnost podle něj nesou i poslanci, kteří pro ně zvedali ruce, i když už se vědělo, že vláda nouzových stavů zneužívá k nelegálním krokům.

Důsledkem je, že i v čase pandemie bohatí bohatnou a chudí chudnou. „Naše vláda, spolu s Bruselem, na to má jediný lék. Zadlužit se, rozdávat dotace, a nechat zbohatnout další vyvolené, zatímco dluhy zaplatí chudí a střední třída,“ shrnul předseda SPD vládní přístup k ekonomice.

V minulých měsících dokonce i ministr zdravotnictví otevřeně říkal, že ví, že vládní usnesení jsou protizákonná a soudy je zruší. Ale že si na ten rozsudek počkají. „Kovid se stal pro vládu skvělou záminkou, jak pošlapat ústavu a základní lidská práva občanů,“ myslí si Okamura.

Ekonomické studie podle něj ukazují, že vládní opatření napáchaly ještě větší škody než samotný virus. Vláda podle Okamury hrála „první ligu ve vyvolávání strachu a paniky“. Někteří, třeba Jan Hamáček, pojali pandemii jako příležitost osekat lidská práva občanů.

SPD podle něj již od loňského jara navrhovala dělat skutečně pořádné statistiky, aby se zabránilo mediálním lžím a manipulacím. A také vyvolávání paniky, která někomu velmi vyhovovala.

O chvíli později zmínil návrat Adama Vojtěcha na Ministerstvo zdravotnictví v minulém týdnu, když kvůli nejasnostem v majetkovém přiznání rezignoval Petr Arenberger. „Na místo ministra zdravotnictví se tak vrátil člověk, jehož jméno je společně se jménem ministra vnitra Jana Hamáčka uvedeno ve zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu, který ve svém nálezu potvrdil spekulace médií, že vládní nákupy zdravotního materiálu, respirátorů, roušek či dezinfekčních prostředků byly loni na jaře chaotické, nepřehledné a část z nich evidentně korupční,“ připomněl Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Opatření vlády byla podle něj chaotická a ani dnes se na tom příliš nezměnilo.

Pak přešel k dalším tématům, kde podle něj vláda selhává. Vysmál se plánu vlády na valorizaci důchodů a objasnil, proč je podle něj mnohem smysluplnější návrh SPD, který leží ve Sněmovně „zaparkován“ už téměř dva roky.

A není to jediný návrh SPD, který je dlouhodobě ve Sněmovně blokován. Podobně je na tom třeba návrh na zestátnění exekutorů. „Pan premiér Babiš, to teda bylo pokrytectví nejvyššího kalibru, když říká, že byla chyba privatizovat exekutory a zároveň tady dva roky jeho vláda blokuje náš návrh zákona na zestátnění exekutorů,“ připomněl Okamura.

Podobně se vláda staví i k dalším návrhům, ke kterým se verbálně hlásí, třeba k zákazu lichvy (v podobě zákonného zastropování úrokové sazby RPSN). Zákon o přímé odvolatelnosti politiků leží v Poslanecké sněmovně už dokonce tři roky.

Vládu naopak pochválil za podporu zvýšení přídavku na děti pro pracující rodiče o dvě stovky, který navrhla poslankyně SPD Lucie Šafránková.

Dostal se i k tématu imigrace, které na počátku rozpravy nastolil premiér Babiš slovy, že tu nechce muslimský „Pirátostán“, který by tu prý otevřením hranic vybudovali Piráti. Podle Okamury ale Babišův postoj ve funkci premiéra zase tak zásadový nebyl, spíše naopak.

„Hnutí SPD jasně říká ne migraci a ne islámu. Ale zase tady pan premiér Babiš neříkal pravdu. Vždyť dál a dál platíte tu neziskovku, která se jmenuje Organizace pro pomoc uprchlíkům, to je ten pan Rozumek, která sprostě podporuje migraci do České republiky, platíte jí další jednotlivá vládní ministerstva a další politické neziskovky podporující migraci,“ zaznělo od putlíku.

A zmínil další téma SPD, na které se vláda příliš netváří, a to zrušení Senátu. Kontrolní roli druhé parlamentní komory by mělo nahradit právě všelidové hlasování v referendu. Premiér Babiš o tom prý pořád mluví, ale nic pro to neudělá. „Vždycky slyším od pana premiéra předvolební proklamaci, že chce zrušit Senát, a pak skutek utek! Přitom ty možnosti jsou, jak to udělat, a má to v rukou paní ministryně Alena Schillerová. Jenom to chce, paní ministryně, odvahu, protože vy máte v ruce sestavování rozpočtu,“ obrátil se k dámě ve vládní lavici za sebou.

Pak zmínil ještě vymahatelnost práva, která je podle něj tak tristní, že lidé už se raději ani nesoudí.

„Chceme sebevědomou, suverénní Českou republiku se spokojenými občany. SPD chce, aby měli všichni slušní lidé více peněz v bezpečí a spravedlnosti,“uzavřel Okamura své dlouhé vystoupení. Vláda o nic takového reálně neusiluje, a proto důvěru SPD nedostane.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práce v kanceláři ji nenaplňovala, často plakala. Nyní se živí erotikou a je spokojená. Je to dřina, tvrdí mladé tvůrkyně

6:56 Práce v kanceláři ji nenaplňovala, často plakala. Nyní se živí erotikou a je spokojená. Je to dřina, tvrdí mladé tvůrkyně

Na sociálních sítích se v poslední době i v České republice začíná rozmáhat příležitost, skrze ktero…