Okamura vyzývá Zemana a Sobotku, aby podpořili Katalánce proti španělské vládě

08.11.2017 12:45

Předseda SPD Tomio Okamura dnes dopisy vyzval prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby Česko veřejně podpořilo právo Katalánců svobodně rozhodnout, v jakém státě chtějí žít.

Okamura vyzývá Zemana a Sobotku, aby podpořili Katalánce proti španělské vládě
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Nad Katalánskem převzal koncem října správu Madrid, když katalánský parlament na základě výsledku předchozího referenda 27. října vyhlásil samostatnost Katalánska. Podle Okamury by mělo Česko nabídnout azyl Kataláncům, kterým kvůli snaze o samostatnost hrozí stíhání.

Sobotku v dopise Okamura vyzval, aby vláda ke krizi v Katalánsku, kde se po převzetí správy Madridem chystají volby, zaujala principiální stanovisko. Odkazuje přitom na to, že podobně vzniklo Česko. „ČR vzešla z Československé republiky, která vznikla jen díky tomu, že tehdejší mezinárodní veřejnost přijala princip práva národů na sebeurčení,“ uvedl v dopisu, který dal k dispozici ČTK.

Právo Katalánců i dalších národů na vlastní stát patří mezi přirozená lidská práva, ale je také mezinárodně kodifikované, uvádí šéf SPD a připomíná Chartu OSN a další mezinárodní smlouvy. Vláda by měla podle Okamury požádat Valné shromáždění OSN a Radu Evropy, aby projednaly fakt, že Španělsko dokumenty nerespektuje.

Španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury. Několik exministrů je kvůli tomu ve vyšetřovací vazbě. „Žádáme vládu, aby nabídla politický azyl všem Kataláncům, kterým dnes hrozí stíhání pro jejich boj za svobodu,“ uvedl v této souvislosti Okamura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …