Okamura zaslechl vládní plány pro zaměstnanost. A poznamenává ...

03.07.2014 21:48

Předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura na sociální síti Facebook kriticky zhodnotil vládní plány na podporu zaměstnanosti. Nelíbí se mu především myšlenka finančních dotací na udržení pracovních míst. Když totiž „dotační řeka“ vyschne, pracovní místo zase zanikne.

Okamura zaslechl vládní plány pro zaměstnanost. A poznamenává ...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Tomio Okamura uspořádal s duem Eva a Vašek koncert na podporu kandidáta do Senátu Pavla Talaše

„Podle vlády se více vyplatí pracovní místa dotovat, a lidi tak uměle dostat do práce, než posílat dávky na nezaměstnané. To je ale pravda jen napůl. Dotované pracovní místo totiž zpravidla končí v momentě, kdy přestanou plynout dotace. Mnohem prozíravější je vytvářet lepší právní a daňové prostředí v ekonomice samotné – to prosazuje Úsvit. Místa tak vznikají bez dotací a dlouhodobě.

"Úsvit prosazuje například úlevy pro začínající podnikatele, slevy na odvodech pro nové zaměstnance, snížení základní sazby DPH o jeden procentní bod,“ vypočítává Okamura některé návrhy, které by lidem prospěly více než přímé dotace.

Stejně tak je podle předsedy Úsvitu nutné přestat s nekonečnými změnami v daňovém systému a zásadně zjednodušit cestu vedoucí k založení firmy. Stejně tak je podle jeho názoru třeba lákat inteligentní občany ze zahraničí, protože mohou přijít s neotřelými nápady, které české ekonomice prospějí.

Úsvit podle předsedy v tomto směru nezahálí, neboť již v průběhu roku předložil novelu zákona o placení DPH. Ta by podle Okamury měla být zaplacena až po uhrazení s ním spojené faktury. Na jedné straně by tím klesl počet druhotných platebních neschopností a na straně druhé by to omezilo podvody s DPH, kdy nesolidní firmy vyžadují vratku daně od státu, aniž by zaplatily fakturu svým odběratelům.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Celý text Tomia Okamury:

Vyjádření k plánům vlády na nezaměstnanost

Na veřejnost dnes unikly informace o plánu vlády na snížení nezaměstnanosti. Vláda prý chystá zavedení kurzarbeitu tzn. zkrácených pracovních úvazků, příspěvku na dojíždění a návrat placené veřejné služby. Podle vlády se více vyplatí pracovní místa dotovat, a lidi tak uměle dostat do práce, než posílat dávky na nezaměstnané.

To je ale pravda jen napůl. Dotované pracovní místo totiž zpravidla končí v momentě, kdy přestanou plynout dotace. Mnohem prozíravější je vytvářet lepší právní a daňové prostředí v ekonomice samotné – to prosazuje Úsvit. Místa tak vznikají bez dotací a dlouhodobě.

Úsvit prosazuje například úlevy pro začínající podnikatele, slevy na odvodech pro nové zaměstnance (je lepší, když se člověk snaží postavit na vlastní nohy, namísto pasivního příjmu podpory), snížení základní sazby DPH o jeden procentní bod (abychom nastartovali spotřebu), konec každoročních změn daňové a účetní legislativy – to jen prodražuje a dále destabilizuje podnikatelské prostředí, snížení byrokratické zátěže, podporu podnikatelských inkubátorů, chceme také maximální zjednodušení formalit pro nastartování podnikání (možnost založit firmu během jednoho dne jako je tomu v jiných vyspělých zemích) a také chceme lákat zahraniční mozky do ČR, aby zde vytvářely inovativní ekonomiku.

Za důležité rovněž považujeme opatření, které jsme letos za Úsvit předložili do Poslanecké sněmovny - jedná se o platbu DPH až po proplacení faktury. Všem českým podnikatelům by se tak ulevilo, protože by daně mohli odvádět až poté, co na ně dostanou od dodavatelů peníze. A naopak, nesolidní firmy by si DPH nemohli nárokovat od státu bez toho, aniž by fakturu odběrateli proplatili. Výrazně by tak ubylo druhotných platebních neschopnosti, insolvencí a naopak bychom vytvořili systémové podmínky pro vytváření nových pracovních míst.

Vláda by si měla uvědomit, že prosté dotování ještě žádnou ekonomiku nezachránilo a že je nutné se zasadit o to, abychom odstranily zbytečná omezení, která na pracovním trhu dnes panují.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …