Olomoučtí žalobci už chystají další kolo procesu s Nagyovou. Pro začátek budou tlačit na výměnu soudkyně

18. 6. 2016 8:31

Žalobci pravděpodobně budou požadovat výměnu soudkyně Heleny Králové, která včera opět zprostila obžaloby Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár totiž Českému rozhlasu řekl, že žalobci zřejmě navrhnou výměnu soudkyně. Králová se dle jeho názoru neřídila závaznými pokyny odvolacího Městského soudu v Praze. Informovaly o tom dnešní Lidové noviny.

Olomoučtí žalobci už chystají další kolo procesu s Nagyovou. Pro začátek budou tlačit na výměnu soudkyně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová
reklama

„Pokud nalézací soud opakovaně postupuje v rozporu se zákonem a závaznými pokyny nadřízeného soudu, nadřízený soud má možnost, aby rozhodl o projednání věci v jiném složení senátu, v tomto případě samosoudce,“ řekl Komár.

Rozhodnutí soudkyně ho překvapilo. „Nenapadá mě jediný důkaz, o který by to rozhodnutí mohlo být opřeno,“ uvedl.

Podobně reagoval také šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, který odchází do civilu kvůli sporné policejní reformě. „Nemohu tomu uvěřit, po rozhodnutí městského soudu a dalších důkazech. Jsem zvědav, jak to soud odůvodní,“ řekl serveru Aktuálně.cz.

Kauza Nagyová, kvůli které před několika lety padl jimi vedený kabinet v čele s Petrem Nečasem, je trnem v oku dnes opoziční ODS. Sněmovní matador občanských demokratů Marek Benda proto včera v reakci na soudní verdikt vyzval ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby zahájil kárné řízení s olomouckými žalobci Rostislavem Bajgerem a Ivem Ištvanem.„Každá osoba v rozhodující pozici musí za své činy odpovídat a já vyzývám, aby se zodpovídali ti, kteří se pokusili na základě vymyšlených konstrukcí svrhnout legitimní vládu a jejího premiéra,“ napsal v prohlášení, které rozeslal médiím. Ištvan jeho slova odmítl komentovat. „Odvolací soud v této věci rozhodoval, argumentaci státního zástupce dal za pravdu, takže musíme opět čekat na rozhodnutí odvolacího soudu,“ uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

22:14 Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pohoršuje nad tím, s jakými nápady – v době,…