Ombudsman prozkoumá, jak se banky chovají k seniorům

21. 5. 2013 12:56

Ombudsman Pavel Varvařovský bude zkoumat, jak se banky a pojišťovny v České republice chovají ke klientům-seniorům a zda je kvůli věku neznevýhodňují. Některé banky zřejmě seniorům odmítají vydávat kreditní karty nebo jim kvůli věku účtují při cestovním pojištění výrazné přirážky. Výsledky výzkumu budou již v srpnu. Podobný výzkum se v zemi zatím nekonal.

Ombudsman prozkoumá, jak se banky chovají k seniorům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ombudsman Pavel Varvařovský
reklama

Kancelář ochránce práv ji uspořádá po poradě s guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem. Cílem není nalézt banku či pojišťovnu, která se chová k seniorům nejvstřícněji - snahou je zmapovat tuto oblast, vysvětlil Varvařovský s tím, že žádná jména institucí zveřejněna nebudou. Na druhé straně doufá, že se jejich ředitelé nad tématem zamyslí a i bez intervence jakýchkoli institucí sjednají sami nápravu. Do výzkumu bude zahrnuto všech 45 bank a 52 pojišťoven působících v ČR i 43 nebankovních institucí. V zemi jsou jich stovky, pro výzkum byly vybrány největší.

V poslední době přibývají na ombudsmanově stole stížnosti od seniorů, kterým banka odmítla vystavit kreditní kartu. Důvodem byl jejich věk; některé banky lidem nad 65 nebo nad 70 let kreditní karty nevydávají. Když se na to kancelář ombudsmana již kdysi dotazovala, bylo jí řečeno, že jsou prostě příliš staří. Jenže stěžovatelé jsou obvykle aktivní senioři cestující po celém světě.

Kreditní karty potřebují, aby si mohli například v USA nebo Austrálii půjčit vůz. U cestovního pojištění vznikají kuriózní situace. Ombudsman řešil případ, kdy o půl roku starší manžel platil o sto procent vyšší pojistku než manželka. Oba byli ve stejné kondici, on ale již překročil 70 let.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

14:55 ,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

„Je to už relativně dávno. Asi tak někdy v roce 1993 mi můj ctěný a nezapomenutelný přítel Karel Kry…