Ombudsmanka Šabatová se opět pustila do Chovance kvůli běžencům. A pohrozila, co se stane, když jí poslanci přistřihnou křídla, jak navrhují

23.10.2015 8:53

Mám informace, že některé věci se v detenčním táboře pro migranty v Bělé-Jezové mění, ministr vnitra Milan Chovanec mi neřekl, že se žádným mým návrhem nebude zabývat, říká v rozhovoru pro server Akuálně.cz ombudsmanka Anna Šabatová. Rozhovor poskytla po svém setkání s Chovancem, ke kterému došlo v úterý.

Ombudsmanka Šabatová se opět pustila do Chovance kvůli běžencům. A pohrozila, co se stane, když jí poslanci přistřihnou křídla, jak navrhují
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí
reklama

„Jednání bylo velmi věcné, hovořili jsme necelou hodinu a probrali jsme všechny body našeho doporučení,“ okomentovala Šabatová svou schůzku s Chovancem s tím, že nehodnotili, zda podmínky v Bělé byly humánní či nikoliv, ale že se zcela konkrétně bavili nad návrhy ombudsmanky. „To považuji za produktivní, protože mým úkolem je dosáhnout nápravy poměrů a zlepšení podmínek pro zajištěné cizince. To je smysl mého poslání,“ prohlásila Šabatová.

Celý text je ZDE

Co se týká konkrétních změn v Bělé, Ministerstvo vnitra například vypsalo výběrové řízení na poskytnutí právní pomoci, což byla jedna ze zásadních připomínek ombudsmanky. „Pro cizince není zajištěna kvalitní a dosažitelná bezplatná právní pomoc. Je třeba si uvědomit, že stát je povinen zajistit bezplatné právní poradenství – sice ho nemusí vykonávat, ale musí zajistit jeho financování, tak aby bylo pro adresáty bezplatné,“ vysvětlila Šabatová.

Ministr vnitra naše právní důvody neznal

Chovancovi také předložila argumenty, proč se domnívá, že je Bělá pro děti nevhodná. „Naše právní důvody neznal a v tu chvíli jsme se v názoru na věc skutečně neshodli. Ministr … vyslechl naši právní argumentaci a řekl, že se tím bude ještě zabývat,“ řekla Šabatová.

Ta si také myslí, že by cizinci v detenčních zařízeních neměli za pobyt platit. Chovanec má ale názor opačný. Důvody, proč jej zastává, prý ale Šabatové nevysvětloval. „Vyslechl si naši právní argumentaci, kterou neznal, a v tu chvíli se k ní proto nevyjádřil. Respektive říkal, že má od svých právníků jiné argumenty, ale opět přislíbil, že se tím bude ještě zabývat,“ prozradila ombudsmanka.

Ministr vnitra prý „řekl celou řadu příslibů, že se zlepší“. Už nyní se například jedna budova v Bělé rekonstruuje, na pokojích se vyměňují matrace. Do zařízení bylo přijato několik nových sociálních pracovníků, vedení přijme i psychologa, který tam doposud nepracoval. V Bělé začal na plný úvazek pracovat tlumočník na arabštinu. Chovanec prý navíc slíbil, že se pokusí zaměstnat tlumočníka na jazyk farsí. Z návštěv Šabatové totiž vyplynulo, že v Bělé jsou vysoce zastoupeni Afghánci.

Zařízení v Bělé není kvalitně vedeno

Šabatová připomněla, že jejím úkolem je zasadit se o to, aby se podmínky v Bělé změnily. „Zařízení není kvalitně vedeno,“ podotkla.

Na otázku, co by se mohlo stát, pokud nebudou vyslyšena její doporučení a situace bude pořád stejná, pak odpověděla: „Jako orgán, který může do zařízení pro zajištění cizinců vstoupit, mám ze zákona dvě možnosti, jak vynucovat nápravu. Můžu se obrátit na veřejnost – to jsem učinila. Druhá možnost je obrátit se na nadřízený orgán,“ uvedla s tím, že ani pak by většina věcí nebyla zlepšena, potom by se mohla ještě obrátit na vládu. Zatím to ale udělat nechce.

Odvolání ombudsmana by mělo zůstat obtížné

Server také zmínil, že mezi poslanci se objevují názory, že by ombudsman měl být v budoucnu Poslaneckou sněmovnou odvolatelný. Poslankyně Radka Maxová dokonce připravuje novelu zákona. „Já si myslím, že současný zákon je zcela dostatečně nastavený. Pokud by prošel návrh paní poslankyně Maxové, neudělá to České republice dobré jméno,“ reagovala Šabatová. Na námitku, že Maxová argumentuje tím, že pokud poslanci volí ombudsmana, měli by ho mít možnost i odvolat, uvedla, že taková úvaha není logická. „Ombudsman patří k funkcím, kde je nezávislost garantována i tím, že není snadné jej odvolat. To je jeden z atributů nezávislosti a ombudsmanovi to dává možnost, aby funkci vykonával i tehdy, když se některým politikům nelíbí. Zajímavé je, že paní poslankyně Maxová při debatě v ústavněprávním výboru řekla, že odvolatelnost chce kvůli mým stanoviskům,“ řekla ombudsmanka s tím, že Maxová má subjektivní dojem, že Šabatová nepracuje správně, „kvůli mým stanoviskům k problematice muslimských šátků a realitních kanceláří“. Ombudsmanka k tomu dodala, že hájí práva lidí. „A moc nenadělám s tím, že se něco paní poslankyni nelíbí,“ dodala.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ricinové fiasko burácí Sněmovnou. Chudák Kundra. Nějaký packal využil „užitečného idiota“, zlobí se Filip. Schwarzenberg to vzal po svém

20:20 Ricinové fiasko burácí Sněmovnou. Chudák Kundra. Nějaký packal využil „užitečného idiota“, zlobí se Filip. Schwarzenberg to vzal po svém

ANKETA Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem zahraničí Tomáše Petříčkem (ČSSD) dnes označili …