Ondráčka poslanci oceňují, ale je "špatný symbol". Komisi pro kontrolu GIBS by místo něj mohl předsedat Chovanec

16.12.2017 7:34

Hnutí ANO Andreje Babiše se stále snaží o to, aby opětovně fungovala koalice s ČSSD a KDU-ČSL, která Česku vládla uplynulé čtyři roky. Píše to alespoň dnešní vydání MF Dnes a poukazuje na včerejší hlasování o šéfovi komise pro kontrolu GIBS.

Ondráčka poslanci oceňují, ale je "špatný symbol". Komisi  pro kontrolu GIBS by místo něj mohl předsedat Chovanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Chovanec
reklama

Hnutí ANO totiž včera řešilo dilema, zda podpořit do čela komise komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, jenž se stal kvůli své minulosti v roce 1989 terčem kritiky. Pozice šéfa komise měla Ondráčkovi dle dohod připadnout, v hnutí ANO pak podle všeho panovaly neshody. Mnohým straníkům vadilo, že Ondráček se dosud za svou minulost neomluvil. Jiní však poukazovali na to, že jde o události staré téměř 30 let. 

Podle MF Dnes má Ondráček, někdejší elitní policejní detektiv, ve Sněmovně velmi dobrou pověst jako expert na právní a bezpečnostní otázky – a to i mezi poslanci pravice. Jenže je prý „špatným symbolem“. Řešit to měli hlavně poslanci ANO, jehož klub se rozdělil na dvě části. „Dát bývalému esenbákovi pravomoc kontrolovat policii by už bylo příliš,“ zněl hlas jeho kritiků.

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se snažil přimět svého kolegu, Pavla Kováčika z KSČM, ať strana navrhne jiné jméno. To se však nepovedlo. I do druhého kola volby půjde znovu Ondráček. Ale hovoří se i o dalším jménu – bývalém ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). 

A zdroj z ANO naznačuje, že jméno Chovance by mohlo být průchodné. „Na první pohled by šlo o hodně překvapivý krok. Právě Chovanec se totiž po policejní reformě v polovině loňského roku stal jedním z největších oponentů ANO,“ konstatuje sice MF Dnes, vzápětí ale dodává, že tento krok by mohl dávat smysl ve chvíli, kdy by obě strany zasedly k jednání o podpoře Babišovy menšinové vlády. 

Nebo to může samozřejmě být i pokus o domluvu s ČSSD a KDU-ČSL na příští koalici. A celé situaci nahrává i fakt, že poslanci hnutí ANO navzdory příslibu nepodpořili pirátského kandidáta Ondřeje Profanta do čela komise pro práci kanceláře Sněmovny. Místo toho dostal důvěru komunista Kováčik. Že by výměnou za komisi pro kontrolu GIBS pro ČSSD? To ukáží až příští dny. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putovní dvojice ruských agentů? Tu spáchají výbuch, tu útok novičokem? Generál Šándor jen kroutil hlavou

13:03 Putovní dvojice ruských agentů? Tu spáchají výbuch, tu útok novičokem? Generál Šándor jen kroutil hlavou

Hosty druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli generál Jiří Šedivý a bezp…