„Paní docentko, jak se mají Češi?“ zahájil rozhovor s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou ve studiu pořadu „Jak TO je?“ novinář Marek Stoniš.
„Vždycky záleží na tom, s kým a s čím se srovnáváte. Jestli se srovnáváte se svým nejbližším okolím, nebo se sousedy v zahraničí. Lidé se nedívají moc do minulosti a spíše očekávají, že se budou mít lépe, a hlavně že jejich děti se budou mít lépe. Ve chvíli, kdy očekávání nejsou splněna, ba naopak, jde to opačným směrem, což jsou typicky Spojené státy, tak ono to potom má velikánské politické dopady, které tam dnes můžeme pozorovat,“ předestřela ve studiu Švihlíková.
Co vyprodukují nadnárodní firmy, to u nás z velké části nezůstává
Záleží také na výběru ekonomického ukazatele. „Můžete si vybrat HDP na hlavu. Tam bychom z toho nevyšli tak špatně,“ míní Švihlíková. Za problematické však považuje, že hrubý domácí produkt v Česku zahrnuje také to, co u nás vytvářejí nadnárodní firmy, respektive jejich dcery. „Z velké části to tady nezůstává. To jsou zdroje, které máme ve statistice, ale nemáme je k reálnému užití na mzdách nebo na investicích. Chybí to tu,“ upozorňuje ekonomka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská