Ono to mohlo být jinak. Ten Porošenko... Z ČT vypadly k tématu Ruska, Ukrajiny a Kerče nevídané věci

29.11.2018 7:20

Napětí mezi Ruskem a Ukrajinou komentoval ve včerejším pořadu Studio ČT24 redaktor a moderátor Českého rozhlasu Plus David Šťáhlavský. Ukrajina s Ruskem pak byly tématem i dalšího pořadu České televize, Událostí, komentářů.

Ono to mohlo být jinak. Ten Porošenko... Z ČT vypadly k tématu Ruska, Ukrajiny a Kerče nevídané věci
Foto: Youtube repro
Popisek: Loď ruské pohraniční stráže naráží do ukrajinského remorkéru
reklama

Obě země se v současné době obviňují z vyprovokování onoho incidentu. „Incident náhodný nebyl. Dá se předpokládat, že za zosnováním by mohla stát určitá klika kolem ukrajinského prezidenta Petra Porošenka,“ zmínil Šťáhlavský. Porošenkovi totiž podle něj klesá popularita v prezidentském souboji. 

Anketa

Který prezident České republiky byl prozatím nejlepší?

8%
7%
85%
hlasovalo: 25563 lidí

„Současně je dost zvláštní, jak se sám Porošenko postavil k vyhlášení výjimečného stavu, protože ho podepsal s tím, že platí od 26. 11. do 26. 12. Pak se tam stalo několik nepochopitelných zvratů. Ta příprava z pozice prezidenta Ukrajiny je dost špatná nebo možná i nepravděpodobná. Takže můžeme předpokládat, že tam jsou síly, které využily agrese v Kerčském průlivu k pomoci ukrajinskému prezidentovi,“ dodal.

Pořad najdete ZDE.

„Stejně tak to ale mohlo být jinak, mohla to být provokace ruských tajných služeb nebo ukrajinských služeb. Protože víme, že na těch třech ukrajinských plavidlech byli minimálně příslušníci ukrajinské kontrarozvědky. A to vyvolává otázky, co měli za lubem,“ dodal Šťáhlavský, že se spekuluje i o tom, že chtěli vyhodit do vzduchu Kerčský most spojující pevninské Rusko s anektovaným Krymem.

Fotogalerie: - Atomové zbraně v Brdech

​Nadace Železné opony uspořádala v objektu Javor 5...
Cestou do objektu Javor 51 byla zastávka v obci Mí...
Nutné očerstvení na cestě do objektu Javor 51
Nutné očerstvení na cestě do objektu Javor 51
Nutné očerstvení na cestě do objektu Javor 51
Vstupní brána do vojenského areálu v Brdech

„Šlo o agresi, je jenom otázkou, kdo za ni stojí a kdo ji vyprovokoval,“ zmínil Šťáhlavský. Moderátor pak zmínil skutečnost, že preference však klesají i ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Je pravdou, že by mohl mít stejnou motivaci. Kdyby tady však nebyla dvě ale – inerce prozápadního myšlení, že na vině je Rusko. A Rusko si také poměrně zvyklo, že je v sankčním režimu a že je samo pro sebe,“ zmínil moderátor rozhlasu. 

„Myslím si, že ta krize je vyčerpaná. Rusko se nechalo slyšet, že rozmístí rakety S400 na Krymský poloostrov, je možné, že i pro toto došlo ke konfliktu. Aby se mohlo dál vyzbrojovat,“ dodal Šťáhlavský. Ukrajina podle něj ví, že si válku nemůže dovolit. Porošenko svými slovy o válce chce jen stmelit společnost.

Jsou Rusko a Ukrajina na prahu války? Nad prohlubujícím se sporem v Událostech, komentářích debatovali i senátor Pavel Fischer (nestr.) a bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta (ČSSD).

Apel ze Senátu

V příhraničních částech Ukrajiny platí válečný stav, který země nezavedla ani v roce 2014 při ruské anexi Krymu a počátku bojů na Donbase. Senátní zahraniční výbor podpořil prohlášení Ministerstva zahraničních věcí ČR, které odsoudilo násilný postup ruského námořnictva proti ukrajinským lodím v Černém moři. Současně dnes jednomyslně připomněl svůj odmítavý postoj k ruské anexi ukrajinského Krymu, kterou označil za výsledek agrese bez opory v mezinárodním právu.

Fischer upřesnil, jak chtějí prosadit, aby tento apel ze Senátu zněl z Česka i dál. „České ministerstvo zahraničí jasně promluvilo. Když se díváte na zemi jako takovou, je velmi důležité, co říkají prezident, ministr, ale i to, co se děje v Parlamentu. To, že jsme to usnesení jednomyslně přijali, má velkou sílu, jelikož jde napříč politickými stranami,“ míní senátor, který dodal, že i EU již dospěla ke společnému stanovisku a je zde vývoj.

Anketa

Která strana izraelsko-palestinského konfliktu má větší díl vašich sympatií?

86%
hlasovalo: 9869 lidí
Podle Bašty se zcela jistě v této situaci dá na Rusko efektivně naléhat. „Dnes to předváděl turecký prezident, který hovořil jak s Putinem, tak s Porošenkem i s Trumpem. Zatímco my se tu bavíme o možných sankcích, už probíhá diplomatické jednání,“ řekl s tím, že efekt těchto telefonátů se zcela jistě ukáže později.

Reagoval i na Fischerova slova o tom, že je dobré slyšet jednoznačný hlas Parlamentu ČR. To je podle Bašty pravda, ale bohužel to nemůže říct i o parlamentu ukrajinském. „Tam mi silně vadil nejednoznačný hlas ukrajinského parlamentu, který se v případě vyhlášení válečného stavu zachoval velmi nestandardně,“ připomněl.

S Ruskem je nyní potřeba vyjednávat naprosto jednoznačně, srozumitelně, ale také jednotně. „V tom smyslu je pozice České republiky velmi důležitá a cenná. Jde o to, že Rusko naslouchá silným hlasům,“ řekl Fischer s tím, že telefonát tureckého prezidenta dostál na druhé straně drátu vyslyšení. „Zato když se s Putinem zkoušel spojit Porošenko, tak mu nebylo odpovězeno. Tady skutečně chybějí základní komunikační kanály,“ dodal.

„Celá záležitost se vyřeší nejpozději 31. března, když proběhnou ukrajinské prezidentské volby, to s tím má, alespoň podle toho, jak reagovali ukrajinští poslanci, jednoznačnou souvislost,“ predikoval závěrem Bašta a zdůraznil, že to však neznamená, že se Rusko vzdá anektovaného Krymu, to je prý záležitost, ve kterou už nemůže doufat vůbec nikdo.

Názor analytičky

„...tož Německo s Francií zarazily další sankce proti Rusku, šéf slovenského parlamentu natvrdo říká, že Porošenkovi nevěří... Berlín po Porošenkovi chce dokonce důkazy, že se u Kerče stalo vše tak, jak Kyjev tvrdí (jen si představte, 'bašta Západu' chce důkazy, že Rusko něco provedlo, už nestačí, že se prostě řekne 'hajly lajkly'!!!)... Trump se ptá, proč Ukrajina nepožádala o volný průchod lodí, když na to existují zaběhané procedury... a Pentagon zdůrazňuje, že se o US základně na Ukrajině nejednalo a nejedná...“ konstatovala následně na svém facebookovém profilu analytička Tereza Spencerová.

„Zkrátka, Ukrajinu sice nepouštíme, ale lúzra Porošenka ano... Už mu nikdo nedá ani kůrku, ať si doma vymýšlí, co chce... A bude se čekat na Julču, až to po volbách v březnu vezme po něm... Že jako všechno lepší než Poroch... A přitom se budou všichni modlit, aby kradla míň, než napoprvé..“ zakončila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Býčí „koule“ za 240 Kč. Hlavní chod za 450 Kč. Na „Hřibově zahrádce“ za zvuku tramvají

14:20 Býčí „koule“ za 240 Kč. Hlavní chod za 450 Kč. Na „Hřibově zahrádce“ za zvuku tramvají

Zklidnění Smetanova nábřeží přineslo místním podnikům možnost rozšířít své zahrádky. ParlamentníList…