Opozice se bouří: ANO chce prý ovládnout imunitní výbor kvůli Babišovi s Faltýnkem

18.11.2017 12:07

Hnutí ANO Andreje Babiše podle serveru Echo24.cz chce ovládnout mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny. A to například tím, že by se snížil počet členů výboru, jenž je klíčový ve vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo.

Opozice se bouří: ANO chce prý ovládnout imunitní výbor kvůli Babišovi s Faltýnkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Hnutí ANO se tak nyní snaží prosadit, aby výbor měl jen maximálně 13 členů, opoziční strany však požadují dokonce navýšení počtu členů na 18. Zákonodárci se doporučeními výboru většinou řídí, ten dává doporučení k (ne)vydání poslanců k trestnímu stíhání. 

„Uvidíme, jak dopadnou jednání,“ řekl k počtu členů výboru pravděpodobný šéf dolní parlamentní komory Radek Vondráček (ANO). Dodal, že dohoda s ostatními stranami zatím neproběhla. V případě počtu členů výboru by se podle serveru Echo24.cz oslabila role opozice, neboť strany získávají počet zástupců poměrným systémem.

Původní text ZDE.

„Je to velmi nebezpečné kvůli ovládnutí výboru, ale i proto, že to vyřadí malé politické strany,“ zmínila poslankyně Miroslava Němcová (ODS), jež v minulosti mandátový a imunitní výbor vedla. Obavy má i lídr STAN Jan Farský. V případě, že by totiž hnutí ANO prosadilo 11členný výbor, mělo by v něm hned pět členů, uvádí Farský. „Pak už si lehce získají toho šestého,“ zmínil serveru Echo24.cz.

Jak dodal, strany, které jsou sdružené v nově vzniklém Demokratickém bloku, považují za důležité, aby v mandátovém a imunitním výboru byly zastoupeny všechny strany Sněmovny. To znamená, že by měl mít 18 členů. Ve skončeném volebním období měl výbor 15 členů.

Společně s Němcovou se totiž obává, že v případě, kdy by tam jejich strany neměly své zástupce, nedostaly by se například ke spisům, do nichž mají přístup právě jen členové výboru. 

Farský pak dodal, že Demokratický blok chce prosadit svého kandidáta na předsedu mandátového a imunitního výboru – Petra Gazdíka. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico málem zemřel kvůli Ukrajině. Bulharský prezident zasáhl

13:25 Fico málem zemřel kvůli Ukrajině. Bulharský prezident zasáhl

Bulharský prezident Rumen Radev označil vítězství Ukrajiny nad Ruskem za „nemožné“ a připomínal, že …