Opozice vyzvala Dostálovou k rezignaci kvůli kauze CzechTourism, Babiš se jí zastává

06.12.2018 18:45

Představitelé opoziční ODS nebo TOP 09 míní, že by ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) měla v souvislosti s případem CzechTourism rezignovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) k tomu ale nevidí důvod. Dostálová prý kauzu vysvětlila a má jeho podporu. Ministryně odmítá, že by se jako náměstkyně na ministerstvu před třemi lety chovala nehospodárně při nákupu mediálního prostoru.

Opozice vyzvala Dostálovou k rezignaci kvůli kauze CzechTourism, Babiš se jí zastává
Foto: archiv kandidátky
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová
reklama

Předseda ODS Petr Fiala upozornil, že v minulosti se odstupovalo v případě mnohem méně závažných podezření. Připomněl, že Dostálová se zabývá i případným střetem zájmů Babiše, který navíc čelí stíhání v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo. „Hnutí ANO politickou kulturu moc nezlepšuje, takže odstoupení nečekám,“ uvedl předseda STAN Petr Gazdík. „Dostali jsme se do situace, kdy člen vlády figuruje jako hlavní podezřelý v korupční kauze, ale v kontextu jiných kauz to lze považovat za slabý odvar,“ řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Dostálová by podle něj měla odstoupit do vyšetření případu.

Babiš ale nevidí důvod, proč by Dostálová neměla být ve vládě. V případu podle něj nikdo nečelí obvinění a policie podle něho určitě odkryje, jak se v agentuře hospodařilo. Uvedl také, že případ se týká podřízených ministryně.

Poslanec ODS Jakub Janda se dnes ve Sněmovně Dostálové ptal, zda odstoupí do doby, než věc vyšetří policie. „Já opravdu odmítám tady odpovídat na ‚co by, kdyby‘. Já se cítím absolutně nevinná, žádné pochybení jsem neudělala, všechno to můžu zdokumentovat a věřte mi, že jsem maximálně součinná s policií,“ uvedla ministryně.

V soudním příkazu k domovní prohlídce u Dostálové, který ve středu citovala Česká televize, stojí, že ministryně rozhodovala v roce 2016, kdy byla náměstkyní, o výdajích agentury CzechTourism ve prospěch vyvolených osob zprostředkovaně a mimo standardní úřední postup. Podezřelé jsou smlouvy údajně za 38 milionů korun.

Dostálová dnes řekla, že se snažila po problémech, které měli s nákupem reklamy její předchůdci, zamezit „leštění klik“ a nastavila transparentní výběr. „Nehospodárnost to být nemůže,“ uvedla.

Policisté ve druhé polovině listopadu kvůli kauze zajišťovali důkazy například v sídle ministerstva, CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Z obydlí Dostálové odvezli její služební počítač.

Ministryně patří podle České televize mezi hlavní podezřelé. Dalšími jsou odvolaný ředitel odboru regionálního partnerství v CzechTourismu Aleš Pangrác a podnikatel, který se podílel na prezentaci závodů na okruhu v Mostě.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel pobíhal po Hradě a narovnával obrazy. Jeho asistenta s ručníkem málem zastřelili. A do toho kníže, Rejžek, Žantovský a „dobrá víla“, náhrada za Olgu

10:58 Havel pobíhal po Hradě a narovnával obrazy. Jeho asistenta s ručníkem málem zastřelili. A do toho kníže, Rejžek, Žantovský a „dobrá víla“, náhrada za Olgu

VZPOMÍNKY A PERLY Říkali si „pytel blech“ a tvořili nejspíš nejkurioznější politický štáb českých dě…