Oranžový Sobotka si kopl do Gazdíka. Ten si to líbit nenechal

21.02.2012 19:25

Předsedové opoziční ČSSD a koaliční STAN si opět vyměnili pár narážek. Oranžový Bohuslav Sobotka se opřel do Petra Gazdíka, že mu Senát přijde neužitečný pouze proto, že v něm má většinu levice. Na to konto Gazdík kontroval.

Oranžový Sobotka si kopl do Gazdíka. Ten si to líbit nenechal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda strany Starostové a nezávislí Petr Gazdík

Bohuslav Sobotka ve svém prohlášení naráží na účelovou kritiku senátní instituce, jež Petr Gazdík přednesl v pořadu OVM. „Senát do naší ústavy prosadila pravice. Celou dobu pak důsledně hájila jeho existenci. ČSSD nezbylo nic jiného, než se pustit do boje o silnější zastoupení i v Senátu. Nepřipadá Vám legrační, že pan Gazdík a spol najednou otočili a Senát jim v této podobě začíná vadit? Není to ve skutečnosti tím, že v něm má levice většinu a že Senát neskáče tak, jak vláda, K9 a Hrad pískají,“ píše předseda sociální demokracie.

Sobotkovo prohlášení nezůstalo bez odezvy a Petr Gazdík se jal svá tvrzení dovysvětlit. „Jestliže Bohuslav Sobotka tvrdí, že Senát do ústavy prosadila pravice, určitě se nemýlí. Na rozdíl ode mě sedí v parlamentních lavicích už od té doby, co opustil ty školní, takže si to jistě pamatuje. Pokud jde o můj postoj k Senátu, pan Sobotka na něm zbytečně hledá stopy oportunismu. Já jsem ve svém postoji k druhé komoře konzistentní, kdo mě zná, ví, že jsem ho považoval vždy za zbytečný. Navíc naráží-li pan Sobotka na můj výrok z víkendových Otázek Václava Moravce, vyjadřoval jsem tam svůj osobní, nikoliv stranický nebo snad „celopravicový“ názor,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Gazdík.

Komora regionů by byla lepší

Předseda STANu navrhuje „transformaci (Senátu) na jakousi komoru regionů“. Důvodem je podle něj množství voleb, které, jak se obává, oslabí demokracii. „Po přímé volbě (prezidenta) máme voleb moc, máme šestery volby,“ prohlásil v OVM Gazdík a dodal, že to nepřispívá ke kvalitě demokracie. Koalice by podle Gazdíka měla vytvořit odbornou komisi a záležitostí se zabývat. Podle opozičních poslanců je tento krok velmi obtížně prosaditelný.

"Třebaže se někteří poslanci a senátoři vyslovili pro zrušení horní komory parlamentu, většina se shodla na tom, že podobný krok by byl jen těžko proveditelný. Odhlasovat by si jej museli sami senátoři. Obávám se, že si kapři svůj rybník nevypustí,“ uvedl v souvislosti Jiří Paroubek (NS-LEV21)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

17:00 Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

Hrozba bankovní krize se ani po záchraně Credit Suisse z Evropy stále nevytratila a investoři se obá…