Orbán, Češi a bratři Srbové: Světový deník si všímá našeho odboje proti uprchlíkům

04.10.2016 11:35

Britský deník Telegraph píše, že příkrý postoj Maďarska k uprchlíkům vyvolal „protiuprchlický“ dominový efekt v celé východní Evropě, a poukazuje také na vyjádření srbského a českého prezidenta.

Orbán, Češi a bratři Srbové: Světový deník si všímá našeho odboje proti uprchlíkům
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

Telegraph zmiňuje maďarské referendum, ve kterém odmítlo 98 % voličů kvóty na přerozdělování uprchlíků, které prosazuje Evropská unie společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. „Referenda se však nezúčastnilo potřebných 50 % voličů a bylo prohlášeno za neplatné. Navzdory tomu hodlá premiér Viktor Orbán prosazovat ústavní změny, které by znemožnily usazování migrantů v Maďarsku na základě kvót.“

Anketa

Kterého našeho prezidenta byste nejraději vymazali z dějin?

0%
1%
0%
0%
1%
79%
2%
3%
hlasovalo: 12053 lidí

Orbán po oznámení výsledku referenda konstatoval, že kvóty i přes nižší účast odmítlo více voličů než těch, kteří v roce 2003 hlasovali pro vstup země do Evropské unie. „Před třinácti lety pro vstup do EU skutečně hlasovaly „jen“ tři miliony Maďarů, což je o dvě stě tisíc méně, než tomu bylo v případě aktuálního referenda o uprchlických kvótách,“ uvádí britský deník a dodává, že k nekompromisní migrační politice Maďarska se hlásí také Srbsko.

Celý text v angličtině je ZDE.

„Srbsko usiluje o vstup do Evropské unie, ale nyní pohrozilo úplným uzavřením svých hranic. Počet migrantů v zemi vzrostl od července loňského roku na 3000. Mnozí z nich nejsou v důsledku uzavření hranic okolních států schopni zemi opustit. Napětí v uprchlických táborech stoupá a zvyšuje se počet násilných projevů. Pokud se ze Srbska stane trychtýř, ze kterého nemůže odtékat voda, musíme uzavřít naše hranice,“ uvedl včera prezident Srbska Tomislav Nikolić.

Telegraph v této souvislosti připomíná také včerejší výroky prezidenta Miloše Zemana v rozhovoru pro Financial Times, kde volal po deportaci stovek tisíc ekonomických migrantů do opuštěných regionů severní Afriky a na neobydlené řecké ostrovy. „Jsem pro deportaci všech ekonomických migrantů. Muslimská kultura je zásadně neslučitelná s evropskou kulturou,“ cituje Telegraph Zemana a dodává, že on i jeho srbský protějšek se cítí být povzbuzeni maďarským referendem.

Údajnou diskriminační a xenofobní rétorikou maďarské vlády je znepokojeno mnoho lidskoprávních organizací. „Je znepokojivé, jak zafungoval dominový efekt. To, co se děje v Maďarsku, není specifické jen pro tuto zemi. Podobné věci se dějí také ve Velké Británii po brexitu, v severských zemích a samozřejmě ve státech východní Evropy,“ tvrdí Juliana Wahlgren z Evropské sítě proti rasismu.

„Přes napjaté vztahy s Maďarskem Evropská komise oznámila úmysl poslat do Budapešti 160 milionů eur ve zřejmé snaze uklidnit ty, kteří jsou frustrováni z migrační krize. Evropský investiční fond zase poskytne úvěry pro 2000 malých podniků. Brusel sice odmítá, že by šlo o politicky motivované jednání, ale politolog Raoul Ruparel z think-tanku Open Europe tvrdí, že východoevropské státy jsou vůči Bruselu čím dál asertivnější a troufalejší a EU doufá, že se skrze finance přece jenom podaří vztahy vylepšit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Frajeři. Za 10 minut 20 mega. Krejčíř pláče, že tu není.“ Respirátory? Prý podvod, že privatizace bledne závistí

9:32 „Frajeři. Za 10 minut 20 mega. Krejčíř pláče, že tu není.“ Respirátory? Prý podvod, že privatizace bledne závistí

V dalším díle Jámy pekel se herní vývojář Daniel Vávra zaměřil na nyní nařízené ochranné pomůcky. Je…