Orbán? Ten ne. To Němci, spustil Petr Nečas. Toto Putin udělal s EU

21.04.2022 17:31

Prosazuje ODS svobodu jednotlivce, vládu práva a volný trh, jak má uvedeno ve svých principech? Jak si vede Petr Fiala jako premiér? Je reálné odpojit ekonomiku od ruského plynu? Nakolik zatíží konflikt na Ukrajině a raketová inflace náš sociální systém? A budou se u nás zavírat patnáctiletí žáci za schvalování ruské agrese, jak radí poradce ministra školství? O tom s moderátorkou Janou Bobošíkovou hovořil v pořadu Aby bylo jasno expremiér Petr Nečas (ODS).

Orbán? Ten ne. To Němci, spustil Petr Nečas. Toto Putin udělal s EU
Foto: Blue TV
Popisek: Petr Nečas

Petr Nečas je v ODS 31 let, to znamená od samého počátku. Když tehdy byla ustavena, definovala se jako demokratická pravicová strana s konzervativním programem. Vnímá ji tak Nečas i dnes? „Jsem přesvědčen, že ano, na druhou stranu je třeba si otevřeně říct, že svět, Evropa, Česká republika je dnes někde jinde, než byla v roce 1991, to znamená, tady se bavíme o době, kdy konzervativní politiku vytvářely osobnosti, jako byla Margaret Thatcherová, která ještě byla v aktivní politice. Nebylo to dlouho po odchodu Ronalda Reagana z pozice amerického prezidenta, takže byla to prostě jiná doba, priority byly definovány jinak – a některé akcenty, něco, co my jsme považovali v roce 1991 za nepřijatelné nebo za velký sen, tak dnes je tomu v mnoha ohledech jinak,“ poznamenal Nečas.

ODS nyní tvrdí, že prosazuje svobodu jednotlivce, vládu práva a volný trh. „Jak se v této souvislosti jako člověk s velkou politickou zkušeností díváte na to, že při těchto principech byly vypnuty některé weby, s tím, že sám premiér, který je z ODS, řekne, že to je na hraně – a tady došlo k tomu, že jednak někdo byl umlčen, právně je to podle pana premiéra na hraně, a za třetí došlo i k likvidaci některých ekonomických subjektů – jak to je s tím principem?“ zeptala se Bobošíková. „Myslím si, že ty principy platí, platí i v tomto případě – a je také pravda, že pan premiér Fiala má stoprocentní pravdu, že je to na hraně, řada z nás se na to dívá s velkými rozpaky. I odůvodnění tou válečnou situací tady, podle mého názoru, to může pro někoho legitimizovat, pro řadu z nás tam ty otazníky zůstávají. Myslím si, že je jediná možná cesta. Cesta právní úpravy, kde podobné kroky bude možné dělat pouze na základě rozhodnutí soudu,“ odvětil Nečas.

Řeč přišla i na možnost americké vojenské základny na území České republiky. „Jsem v ODS 31 let, a to nejlepší, co si myslím, že by nás mohlo potkat v té obranné oblasti, je mít tady nějakou americkou vojenskou instalaci. Prostě proto, že se ukazuje, že tam, kde jsou, bezpečnostní statut té dané země je na jakési vyšší úrovni. Ne že by přítomnost pár desítek nebo stovek amerických vojáků automaticky zvyšovala obranyschopnost té země, ale prostě ta symbolika, že s případným napadením té dané země jsou současně napadeny vlastně i zde přítomní američtí vojáci, ta je nesmírně politicky silná. Čili toto je dlouhodobý názor ODS. ODS vždy podporovala, kdyby se tato možnost naskytla, umístění nějaké americké základny nebo instalace na našem území,“ poznamenal Nečas. 

 

Co se týče rusko-ukrajinského konfliktu, je podle něj patrné, že cesta, kterou zvolilo Rusko, se ukázala jako vojensky a politicky neúspěšná. „To znamená, že muselo rezignovat na to, co chtělo, to znamená obsadit celou Ukrajinu a v podstatě zrušit nejenom ukrajinský stát, ale podle projevu prezidenta Putina z 24. února v podstatě i zrušit ukrajinský národ. To se nepodařilo, museli se přeskupit, minimalizovat své cíle, které teď zcela zjevně spočívají v tom, dobýt Doněckou a Luhanskou oblast v jejích administrativních hranicích, propojit je s Krymem a případně obsadit některé přístavy v ústí Dněpru do Černého moře. Tady se bude rozhodovat o budoucnosti tohoto konfliktu a v podstatě v následujících dnech a týdnech se bude z tohoto pohledu rozhodovat, zda i tento zmenšený cíl Ruska je vojensky realizovatelný. Ukrajina již mnohé překvapila, uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Já pevně doufám, že Ukrajina ve svém odporu vydrží,“ zmínil Nečas. 

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 83883 lidí

To, že v této situaci není jednotný postoj Evropské unie, není překvapivé. „Ta situace je svým způsobem mimořádná, dokonce bych řekl, že extrémní. Nikdo tady nečekal ještě před čtvrtrokem, že skutečně vypukne reálná válka na evropském kontinentě. Kdy jeden stát napadne stát druhý. I celá ta událost kolem rusko-ukrajinských hranic, až do 24. února letošního roku, byla velmi barevná. To nebyla situace, která byla úplně jakoby přehledná a zřetelná, bezesporu například vztah Ukrajiny k národnostním menšinám, který se potom odráží v postoji maďarské vlády a podobně, byl velmi diskutabilní, na druhé straně to, co udělalo Rusko pod vedením prezidenta Putina, z toho v podstatě udělalo černobílý příběh. Agrese to byla naprosto neoprávněná a nepřijatelná a je potřeba agresora zastavit, a to je možné pouze masivními dodávkami zbraní pro ukrajinské ozbrojené síly,“ dodal Nečas. 

A co se podle jeho slov děje uvnitř Evropské unie? „Každý vychází ze svých zájmů. Například Maďarsko mělo dlouhodobě napjaté vztahy s Ukrajinou, především kvůli národnostní menšině na bývalé zakarpatské Ukrajině nebo Podkarpatské Rusi. Tam ty vztahy byly napjaté, takže se svým způsobem zřejmě odrážejí – a já nejsem mluvčí premiéra Orbána ani reprezentant maďarské vlády ve vztahu Maďarska k tomuto konfliktu. Rakousko je dlouhodobě neutrální stát, přestože je členskou zemí Evropské unie. Co je ale podle mého názoru naprosto na pováženou, je postoj Německa. Protože Německo svou naprosto neuvěřitelně hloupou, za hranicí stupidity energetickou politikou v podstatě přivedlo Evropu na práh této války. Její Nordstreamy, jejich budování specifických vztahů s Ruskem si v mnoha ohledech Rusko vyložilo jako šanci, že Německo bude tím, kdo zablokuje jakákoliv protiopatření proti Rusku ze strany Evropské unie, případně NATO, a z tohoto pohledu se reálně Německo stalo trojským koněm ruských zájmů v EU a v NATO,“ uvedl Nečas. 

Co se týče hlavní migrační vlny přicházejících ukrajinských uprchlíků do Česka, ta je podle Nečase v současné době za námi. „Nelze ale vyloučit vyhrocení válečné situace na Ukrajině,“ podotkl Nečas. „To, že to bude mít závažné dopady nejenom v oblasti školství, ale i v oblasti zdravotnictví... Ale jsme silná země, která za pomoci například finančních prostředků EU by tuto situaci měla zvládnout,“ domnívá se bývalý ministr práce a sociálních věcí.

Závěrem se pak ještě Nečas vyjádřil k otázce Bobošíkové, kdy ona našla na webu poradce ministra školství dva články. Jeden se jmenuje „Co udělat s učitelem, který podporuje Putina“ a druhý řeší, co dělat s žáky, kteří by se vyjádřili k tomu, uvedla Bobošíková a citovala: „Web upozorňuje na to, že od patnácti let jsou žáci trestně odpovědní a škola může takové vyjadřování žáka oznámit orgánům činným v trestním řízení.“ „Umíte si představit, že se za vlády ODS budou zavírat v České republice teenageři za to, co řekli o politice?“ zeptala se Bobošíková. „Pevně doufám, že toto není oficiální postoj Ministerstva školství, jakkoliv je z jejich webových stránek,“ začal Nečas, Bobošíková však upozornila, že jde o webové stránky poradce Štefla. „Já bych to označil za jeho ulítlý soukromý názor. Nevěřím, znám pana ministra Gazdíka, že to by byl názor, který on by nějak schvaloval nebo ho měl stejný. Prostě děti, které v 15, 16, 17 letech názorově, třeba pod vlivem rodičů, někam ulítnou, kde to považují třeba za nepatřičné, tak jim má být domluveno, má jim být argumentováno, ale považuji za vyloučené, pokud nehlásají nějakou otevřenou rasovou, etnickou, náboženskou nenávist, tak považuji za vyloučené, aby byli jakýmkoliv způsobem z trestněprávního hlediska sankcionováni. To je totální pitomost a úlet pana Štefla,“ zakončil Nečas.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

21:31 Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

Většina komentátorů a politiků se shoduje, že na celkové výsledky letošních voleb nebudou expremiér …