Orbán poděkoval Sněmovně za podporu Maďarska ve sporu s EU

30.11.2018 15:51

Maďarský ministerský předseda Viktor Orbán poděkoval Sněmovně za říjnové usnesení, v němž česká dolní komora označila za „chybné a nešťastné“ hlasování Evropského parlamentu o sankčním řízení s Maďarskem kvůli údajnému vážnému ohrožení unijních hodnot. ČTK to po dnešní schůzce s maďarským premiérem řekl předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Oba politici mluvili také o ekonomické spolupráci a o Visegrádské skupině, do níž patří ještě Polsko a Slovensko.

Orbán poděkoval Sněmovně za podporu Maďarska ve sporu s EU
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

Orbán se podle Vondráčka vyslovil pro užší spolupráci V4, která by mohla získat podle maďarského premiéra i institucionální základ. Vondráček je pro vytvoření parlamentní rady Visegrádské skupiny složené z vedení sněmoven a předsedů výborů. „Parlamentní rada by ukázala, že Visegrád je skutečně jednotný, a dala by třeba i nějaký mandát našim představitelům při jednáních vně, například v Evropské unii,“ uvedl Vondráček. Orbán prý jeho iniciativu ocenil a podpořil.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) uvedl, že země V4 se budou muset do budoucna vypořádat s úbytkem evropských peněz. Ocenil proto Orbánův nápad vytvořit společnou banku Visegrádské čtyřky. „On měl na mysli samozřejmě investiční banku, ale já jsem tu myšlenku rozšířil na normální banku,“ uvedl Kubera. Tato banka by podle něj na rozdíl od komerčních ústavů zaručovala veřejné správě i občanům stoprocentní výplatu vkladů. S Orbánem hovořili také možnosti společných investičních projektech a shodli se, že v průběhu následující dekády bude třeba hledat více zdrojů pro financování nových dálnic nebo železnic.

V případě ekonomické výměny Vondráček vyzdvihl spolupráci v obranném průmyslu. Zmínil při schůzce s Orbánem Českou zbrojovku, jež vyrábí ruční palné zbraně, a podzvukový cvičný letoun Aero L-39 NG, který může plnit také bitevní, hlídkové a průzkumné úkoly. Maďarsko zvažuje podle předsedy Sněmovny pořízení těchto strojů. „Česká strana může nabídnout nejen samotný letoun, ale také program výcviku a tak dále,“ řekl Vondráček. Obecně podle něho panuje shoda, že by si státy Visegrádské skupiny měly v obranném průmyslu navzájem pomáhat.

Orbán, který je na návštěvě Česka, mluvil o česko-maďarské spolupráci v obranném průmyslu už dopoledne s českým premiérem Andrejem Babišem. Shodli se na jejím prohlubování. Vzájemně si také potvrdili shodnou pozici v migrační problematice, tedy odmítání kvót na rozdělování uprchlíků a snahu řešit problém už v zemích, odkud migranti přicházejí. Kubera připomenul, že Maďarsko mezi prvními odmítlo pakt OSN o migraci. „Předpokládám, že ani Česká republika se k tomu nepřipojí,“ dodal.

Po jednání s představiteli obou parlamentních komor čekala Orbána ještě schůzka s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

7:55 „Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

TÝDEN V MÉDIÍCH Na naprosto bizarní dramaturgickou dezorientaci České televize upozornil komentář Ja…