Osm let za kritiku policie na akci proti imigraci? Šéf Patriotů Vítek čelí vyšetřování, a není to prý žádná legrace

04.06.2016 15:39

Za obvinění policie z provokací teď čelí Patrioti trestním oznámením pro pomluvu. „Než, aby řešili můj blog, měli by se zabývat tím, kdo to podělal. Mám pocit, že jde o podobný scénář jako u Martina Konvičky,“ trvá si na svém předseda Patriotů Jiří Vítek, který na svém blogu serveru idnes.cz těžce zkritizoval zásah policie při únorových demonstracích v Praze a teď se v souvislosti s trestním oznámením domnívá, že může klidně jít o jeho cílenou likvidaci. Jenže zveřejnění názorů odsuzujících práci policie ho může vyjít pěkně draho. Senátor Miroslav Antl, který byl i státním zástupce, varovně zvedá prst: „Pokud to, co napsal, není pravda, viděl bych vše kvalifikačně spíš na křivé obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby. A tam už, prostřednictvím médií, jde o zločin, kde je trestní sazba dva až osm let. To už není legrace.“

Osm let za kritiku policie na akci proti imigraci? Šéf Patriotů Vítek čelí vyšetřování, a není to prý žádná legrace
Foto: archiv Jiří Vítek
Popisek: Předseda Patriotů Jiří Vítek

6. února létaly v Praze petardy, dlažební kostky i poplašné náboje. Policejní mluvčí tehdy informoval, že při protestech, které byly zaměřené proti migraci a islámu nebo naopak na podporu uprchlíků, policie zajistila celkem 13 lidí. Tím ale pohnuté události zdaleka nekončí. Po necelých třech měsících padlo trestní oznámení pro pomluvu a to hned na tři členy strany Patrioti. Ti totiž jeden ze zásahů z 6. února komentovali velmi kriticky a v podstatě obvinili policii z organizace provokací, když údajně odhalili v zakuklených útočnících policisty. „Na tři členy strany Patrioti České republiky bylo podáno trestní oznámení pro pomluvu. Jedná se o pomluvu za text na blogu a na Facebooku a jeden obrázek. Na mě je podáno trestní oznámení za vyjádření na blogu idnes.cz. Napsal jsem článek o akci v Thunově ulici, kdy jsem říkal, že celá akce policistů byla fraškou atd. Byl jsem pozván na policii k vysvětlení. Odpověděl jsem na deset otázek,“ popsal pro ParlamentniListy.cz předseda Patriotů Jiří Vítek, který je jedním z těch, kteří trestnímu oznámení čelí.

Vítek: Trestní oznámení jde na tři členy strany. Nestandardní nebo zvláštní náhoda?

Sám Vítek připustil, že má určitou představu, kdo by mohl za trestním oznámením stát. „Tuším, kdo za tím stojí, ale nechci to zveřejňovat, protože jsme na začátku a vše konzultujeme s právníkem. Zvláštní je, že v jednom týdnu jsme oznámení dostali tři členové strany Patrioti. Je to nestandardní nebo zvláštní náhoda?“ položil řečnickou otázku Vítek. „Nevím, jestli žalobce trestní oznámení přijme. V této fázi jsem přiznal, že jsem blog psal a že si myslím, že zásah nebyl dobře odveden. Místo toho, aby vyšetřovali mě, měli by vyšetřovat velitele zásahu.“ A Vítek má i další výhrady: „Nikdy nebyla ustanovena nezávislá komise. Policie vyšetřovala policii. Pokud chceme nezávislost, měla by případ vyšetřovat nezávislá komise, pokud se tedy máme dobrat skutečné pravdy. To, co se odehrálo tento týden, je jen přilévání do ohně, který už dohasínal,“ dodal. Sám se domnívá, že policie by měla být připravena na kritiku. „Podal jsem vysvětlení a nemám důvod se omlouvat. Čekám, nevím, co bude dál. Připadá mi to trošku jako ‚kafkárna‘. Jestli si myslí někdo, kdo žádal noty pro tuto srandu, že nás zastraší, tak je skutečný hlupák.“

CELÝ BLOGOVÝ TEXT JIŘÍHO VÍTKA ZDE

Dá se uvažovat o přestupku, ale také o křivém obvinění s trestní sazbou až osm let

Jenže těžko říci, zda vyjádření názoru nebude mít pro Vítka a jeho kolegy fatální následky. Senátor, který dřív pracoval jako státní zástupce, Jiří Antl, vnímá situaci velmi vážně. „Zveřejnil to prostřednictvím médií. To je tuším u pomluvy dvouletá trestní sazba. Jde o trestní oznámení na něj, tedy řeší ho policie, ale měl by vše od začátku sledovat státní zástupce. Měli by opatřit nějaké důkazy, možná vše nechat prověřit Generální inspekcí bezpečnostních sborů,“ uvedl Antl. „Pokud by šlo o pomluvu, musela by to být nepravdivá zpráva. Pokud to, co napsal, není pravda, viděl bych vše kvalifikačně spíš na křivé obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby. A tam už, prostřednictvím médií, jde o zločin, kde je trestní sazba dva až osm let. To už není legrace,“ obává se senátor.

Antl: Je to vážné. Může narušit důvěru občanů v policii

Senátor Antl je přesvědčen, že pokud není tvrzení Jiřího Vítka pravdivé, snadno z problému nevybruslí. „Tvrdit něco takového je dost závažné, protože může narušit důvěru občanů v policii. Oni nesmí používat žádné provokace,“ konstatoval Antl, ale jedním dechem znovu upozornil na nutnost prověření situace GIBSem. „Nevím, jestli je to přímo pomluva. Může jít i o poškození cizích práv. Otázkou je, jak situaci posoudí státní zástupce s ohledem na škodlivost. Může jít o trestný čin nebo například přestupek proti občanskému soužití nebo veřejnému pořádku. Určitě se vše musí řádně prošetřit a teprve potom by měl státní zástupce rozhodnout. Navíc, pokud je zatím podáno trestní oznámení, je otázkou, zda bude zahájeno trestní stíhání. V tuto chvíli by věc neměl rozhodovat policista, když jde o obvinění policistů. Měla by vše prověřit generální inspekce a státní zástupce posoudit. Mohou to i odložit,“ doplnil. Senátor popsal i co by mělo následovat, v případě, že se Vítek nemýlí. „Pokud by měl pravdu, pak je to na stíhání policistů nebo někoho, kdo ke všemu dal rozkaz,“ vysvětlil senátor.

Vítek v únoru napsal na blog idnes.cz o cílené provokaci

Jiří Vítek, tehdy ještě jaké šéf Unie bezpečnostních složek, na blogu v únoru v souvislosti se zásahem policie mezi dvěma tábory účastníků demonstrace na ulici Thunovská konkrétně tvrdil: „Cílená provokace řízená policií je zdokumentována na tomto videu, kde skupina policistů v kuklách, kteří se vydávají za neonacistickou bojůvku, provokuje pochod tzv. vítačů uprchlíků. Jiná skupinka policistů bez vybavení se tak stává překvapivě hrází, která je má zastavit, jsou v této hře pouze komparzem,“ napsal Vítek a doložil i video.

Zároveň na blogu idnes.cz konstatoval: „Jako předseda Unie bezpečnostních složek, který zastupuje policisty, hasiče, vězeňskou službu, to v první řadě vnímám jako zneužití policie k politickým cílům, ohrožení zdraví policistů v uniformách (obětní beránci), dále jako neoprávněný zásah (provokaci) proti občanům, které na zdraví a životě ohrozila řízená provokativní akce Policie ČR,“ uvedl, co může přijít dál. „Požáry, které se budou svádět na druhé, nebo politické vraždy?“ Zároveň tehdy vyzval k demisi ministra vnitra Milana Chovance.

Vítek si trvá na svém: „Nedokázal jsem si představit, že někdo může takto zmrvit situaci.“

Na účastníky pochodu na podporu uprchlíků, kteří mířili k Pražskému hradu, tehdy zaútočila na rohu Thunovské a Zámecké ulice skupinka zhruba 20 až 25 odpůrců imigrace. Zasahovala policie. Pro negativní vyjádření na adresu strážců zákona čerpal Vítek informace z veřejných zdrojů a jak sám pro ParlamentniListy.cz uvedl, text napsal na základě veřejně dostupných informací. „Nebyla to žádná odborná analýza nebo konzultace s bezpečnostními experty. Napsal jsem čistě pocitový blog na základě videa, fotografií a veřejných dokumentů jako například katastr nemovitostí,“ popsal Vítek.

„Nedokázal jsem si představit, že někdo může takto zmrvit situaci, kdy proti sobě jdou skupiny, které jsou stoprocentně po celou dobu situace monitorované a mezi tím nechají pouze osm policistů v čepicích. Při útoku těchto dvou skupin do sebe by policisté dopadli špatně,“ říká i teď Vítek. Hned po vyslovení svého názoru ještě v únoru rezignoval Jiří Vítek na pozici předsedy Unie bezpečnostních složek. „Měl jsem informace, že ministerstvo nebude jednat s Unií bezpečnostních složek, když člověk, který nějakým způsobem mediálně poškodil policii, bude ve vedení, což jsem samozřejmě akceptoval. Nechtěl jsem poškozovat zájmy hasičů a policistů, které jsem v té době zastupoval.“

Daněk: „Dovolte mi politovat ty, kteří namísto faktům věří konspiračním teoriím.“

Mediální reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Ještě v únoru týdeník Policie.cz přinesl obhajující text na adresu policistů. Upozorňoval na to, že vzhledem k demonstracím 6. února v hlavním městě vyvstaly spekulace, že zakuklená skupinka útočící na levicové aktivisty v centru Prahy byli policisté. Mluvčí Policie ČR Jan Daněk spekulace jednoznačně popřel s tím, že šlo o radikály. „Jednalo se o radikální extremisty,“ řekl. Policie vyvracela i to, že je podezřelé, že obě skupiny oddělovali jen obyčejní policisté, nikoliv těžkooděnci.

„Praha zažila něco, co zde zase dlouho nebylo. Velké množství demonstrací v jednom městě, velké množství lidí na řadě míst v centru Prahy i v okolí Hradčan a Klárova. Jednoduše řečeno – i když byli na akci staženi policisté prakticky z celé Prahy, nebylo v jejich silách, aby na každém místě stáli policisté ze Speciální pořádkové jednotky, laicky označovaní za ‚těžkooděnce‘,“ podotýkal Daněk s tím, že nebyl jediný reálný důvod k tomu, proč by policie v dané situaci chtěla vyvolávat incident, když neměla dostatek sil ani prostředků, kterými by jej následně zvládla.

Závěrem pak dodal: „Dovolte mi politovat ty, kteří namísto faktům věří konspiračním teoriím šířeným po internetu a sociálních sítích. Jako by se veřejně nevědělo, jak různé hlouposti se poslední dobou šíří. Ať už se jedná o jakákoliv témata...“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…