Osm připomínek, osm zamítnutí od ERÚ. Tak Šlachta přitvrdil

01.12.2023 12:00

Hnutí Přísaha v čele s Robertem Šlachtou se vymezilo vůči Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ), který zamítl jeho osm konkrétních připomínek k cenám energií. „Regulační úřad, který nic nereguluje, by se měl zrušit,“ uvedlo hnutí ve své reakci. Podle Šlachty se ukazuje, že ERÚ ceny regulovat nechce.

Osm připomínek, osm zamítnutí od ERÚ. Tak Šlachta přitvrdil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta

Energetický regulační úřad (ERÚ) reagoval na osm připomínek občanského hnutí Přísaha konstatováním, že ceny energií pro rok 2024 jsou stále ovlivněny energetickou krizí. Tyto ceny byly v ČR masivně dotovány vládními opatřeními, čímž byl jejich dopad na koncové zákazníky zmírněn.

Anketa

Povedla se stávka ČMKOS?

77%
18%
hlasovalo: 10896 lidí
Šlachta přiblížil, že hnutí poslalo do konzultačního procesu osm konkrétních připomínek. ERÚ se k nim postavil tak, že je všechny zamítl. „Úřad tak úplně ignoroval náš hlavní a zásadní požadavek. Tedy zveřejnění, kolik a jaké náklady distribučním společnostem uznal a promítl do ceny a co neuznal a zamítl. Tam by se totiž ukázala skutečná práce a skutečná regulace úřadu. Nic z toho úřad zřejmě nedělá, protože jinak by se tím rád pochlubil. Absurdní je i zdůvodnění úřadu, že musí chránit také zájem těch, které reguluje,“ zdůraznil Šlachta.

Úřad podle něj sice říká, že zvýšení regulované složky je dané energetickou krizí, že ceny byly minulý rok dotovány vládou a občané tak v plné výši ještě nepocítili skutečné zdražení na trhu, ale to se dělo a děje i v okolních státech EU, kde je cena i na příští rok výrazně nižší než u nás. „To je obrovský problém i pro naše podniky, které pak ztrácejí svou konkurenceschopnost,“ upozornil předseda Přísahy.

ERÚ tak dal podle předsedy Přísahy Roberta Šlachty jasně najevo, že žádné ceny regulovat nechce a je zralý na zrušení. „Regulační úřad, který nechce nic regulovat, je tedy zbytečný a nejlepší by bylo ho buď zrušit nebo snížit jeho rozpočet na polovinu, a tím ušetřit několik stovek milionů korun ročně,“ uvedl v tiskové zprávě Robert Šlachta.

Regulovaná část ceny energií od ledna stopne kvůli regulované složce, potvrdil Energetický regulační úřad. Pro domácnosti se má u elektřiny meziročně zvýšit o 66 procent, u plynu o 39 procent. Pro firmy pak ještě více. „Dopady na jednotlivé domácnosti jsou mnohem více individuální než v předchozích letech,“ uvedl na tiskové konferenci předseda Rady ERÚ.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To mi hlava nebere, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHlava. XXll , 01.12.2023 13:03:02
Krize může být u plynu, ten dovážíme, ale el. energie máme přebytek, tak jakápak krize.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Fialovy miliony: ODS, knihy, rodina. „Skutečné financování voleb.“

10:46 Fialovy miliony: ODS, knihy, rodina. „Skutečné financování voleb.“

V roce 2023 rozjela vláda pětikoalice kampaň Restart Česka. Kampaň se objevila napříč Českem, ale i …