Ostré vystoupení Janka Kroupy. Ztrhal ředitele Českého rozhlasu a řekl si o výpověď, když s ním prý není spokojen

13.12.2017 17:30

Investigativní reportér Janek Kroupa zavítal do internetové televize DVTV a moderátorovi Martinu Veselovskému sdělil, že se nebojí ani nastupujícího premiéra Andreje Babiše (ANO), ani ředitele Českého rozhlasu René Zavorala. Došlo na kauzu o hospodaření firmy Agrofert ze svěřenského fondu Andreje Babiše, která hospodaří na pozemcích, u nichž není jasný vlastník.

Ostré vystoupení Janka Kroupy. Ztrhal ředitele Českého rozhlasu a řekl si o výpověď, když s ním prý není spokojen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Agrofertu na pražském Chodově
reklama

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral vyčinil Janku Kroupovi za to, že uveřejnil reportáž o hospodaření Agrofertu na pozemcích s nejasnými vlastníky zrovna v době, kdy budovatel Agrofertu Andrej Babiš šel za prezidentem, aby ho informoval o jednáních o vládě. Když Veselovský pustil kritické vyjádření Reného Zavorala přímo ve studiu DVTV, Janek Kroupa se chytal za hlavu a občas s ní nevěřícně kroutil.

Kroupa však tezi ředitele Reného Zavorala rázně odmítl. Reportér nehodlá jednotlivé reportáže časovat podle toho, jak se to zrovna hodí či nehodí Andreji Babišovi.

„To načasování bylo dané tím, že já jsem 22. ve středu dostal první odpověď od Agrofertu, pak jsem se znovu doptával, další druhou odpověď jsem dostal 24. v pátek. Pak byl víkend, kdy jsem udělal ty reportáže, v pondělí mi reportáže schválili a hned při prvním dalším termínu v úterý vyšly,“ prozradil Kroupa.

Fakt, že reportáž vyšla zrovna v době, kdy jel Babiš za prezidentem Zemanem, byla jen náhoda. Andrej Babiš podle novináře vlastně pořád někam jezdí a kdyby měl Český rozhlas čekat se zveřejněním na dobu, až zrovna nikam nepojede, tak materiál nebude odvysílán nikdy.

„Já jsem žádal, aby nám připravili nějaký kalendář, kdy by se tak jako hodilo odvysílat kritické reportáže,“ poznamenal sarkasticky na adresu vedení Českého rozhlasu Janek Kroupa. Novinář je toho názoru, že vedení veřejnoprávní instituce se nastupujícího premiéra bojí. „Já nemám důvod myslet si, že se ho nebojí,“ předestřel svůj názor Janek Kroupa.

Problém celé kauzy je prý v tom, že se týká někdejšího člena vlády. Nelze popřít, že i jiní zemědělci hospodaří na pozemcích, u nichž není jasný vlastník, jenže žádný jiný takovýto zemědělec nebyl ministrem financí. Proto se Janek Kroupa se svými spolupracovníky věnoval Andreji Babišovi, a na svém postupu nevidí nic špatného. Média tu jsou od toho, aby upozorňovala na střety zájmů a Babiš měl podle hosta v této věci doslova „brutální střet zájmů“.

„V jeho (Babišově) gesci byl i jeden z úřadů, který má tuhle situaci řešit. To je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Čili on byl ve velmi brutálním střetu zájmů, na který mi jsme upozorňovali,“ podotkl Kroupa.

Pokud si vedení Českého rozhlasu myslí, že je třeba být opatrnější při zveřejňování podobných zpráv, tak je to podle novináře blbost. Pokud se generálnímu řediteli ČRo Renému Zavoralovi nelíbí, jak Kroupa pracuje, může ho prý vyhodit. „Já se Babiše nebojím a už vůbec by mě nenapadlo mít obavu z našeho generálního ředitele,“ zdůraznil host. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

10:38 Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

Jak to s Vrběticemi bylo a hlavně nebylo, vysvětluje ve své nové analýze nezávislá zpravodajská agen…