Ostrý Čunek: U nás máme politiky, kteří nic nedělají! V debatě ČT padaly perly

23.09.2016 22:25

V předvolební debatě ČT lídrů politických stran ve Zlínském kraji padaly perly. Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) poznamenal, že máme v České republice politiky, kteří nic nedělají. Primátor Zlína Miroslav Adámek (STAN) upozornil, že práce politika vůbec není lehká, ale moderátorka mu okamžitě připomněla, že do politiky šel dobrovolně, nikdo ho nenutí a může také ihned odejít. Došlo i na výbuch ve Vrběticích, metanolovou kauzu a střelbu v Uherském Brodě.

Ostrý Čunek: U nás máme politiky, kteří nic nedělají! V debatě ČT padaly perly
Foto: zlin.eu
Popisek: Letecký pohled na centrum města Zlín

V pátek večer si před kamery České televize stoupli politici, kteří se budou ucházet o hlasy voličů ve Zlínském kraji. Vedle sebe stanuli Margita Balaštíková z hnutí ANO, lidovec Jiří Čunek, sociální demokrat Petr Navrátil, komunista Ivan Mařák, občanský demokrat Jan Pijáček, primátor Zlína Miroslav Adámek za Starosty a nezávislé, Vlastimil Navrátil z TOP 09 a senátor Ivo Valenta kandidující za Soukromníky a Svobodné.

Chlapi od rodin...

Podle posledně jmenovaného hosta se v kraji nežije špatně, ale bohužel z něj odcházejí mladí lidé a s tím je třeba něco dělat. Za prvé, aby nám neodcházeli, ale za druhé, aby se nám vraceli zpátky. „V pohádkách se říkalo, že Honza jde do světa, ale pak se vrací,“ připomněl senátor Valenta. Mladí lidé, kteří mají zkušenosti ze světa, by podle Valenty měli dostat takový plat, aby je motivoval zůstat v regionu. Celkově by kraj ohodnotil známkou 2. Ostatní kandidáti s ním souhlasili.

Čunek by však dal svému kraji jedničku. „Když je někdo zdravý a cítí se dobře, tak dá jedničku, a já se ve Zlínském kraji dobře cítím,“ konstatoval. V tuto chvíli kraji pomáhá hospodářský růst. Paní Balaštíková z hnutí ANO by dala dvě mínus, přičemž ono mínus je kvůli již zmíněnému odchodu mladých lidí z regionu. Primátor Adámek slíbil, že otevře kraj více občanům, nechá připravit přehledný rozklikávací rozpočet a nechá připravit on-line přenosy ze zastupitelstva. To by šlo odhlasovat hned na prvním zasedání. Sociální demokrat Petr Navrátil konstatoval, že dosud nebyla politická vůle ke schválení on-line přenosů ze zastupitelstva, ale jinak by nebyl proti.

Následně dostal slovo Pijáček z ODS: „Web kraje není to nejpodstatnější, to nepodstatnější jsou platy. My si myslíme, že není správné, aby chlapi od rodin jezdili za prací do jiných krajů,“ zaznělo z úst občanského demokrata. V podobném duchu se vyjádřil i senátor Valenta. Má za to, že moderní web je důležitý, ale není to prvořadý problém. Na prvním místě by podle jeho názoru bylo třeba řešit situaci v krajském zdravotnictví.

Výbuch ve Vrběticích, metanol a arogance úředníků

Sluší se připomenout, že poslední čtyři roky kraj vedla sociální demokracie v koalici s komunisty a SPO senátora Jana Veleby. A měli toho k řešení dost a dost. Metanolovou aféru, výbuch skladu ve Vrběticích nebo střelbu psychicky nemocného muže v Uherském Brodě. Občany kraje navíc pálí jistá arogance politiků. Kraj se totiž proslavil tím, že asi sedmnáctkrát odmítl uveřejnit odměny úředníků.

„Když zveřejníte platy úředníků tak je to určité riziko, protože se veřejnost dozví, jak na tom ti úředníci vlastně jsou a ne všichni lidé jsou slušní,“ varoval lídr KSČM. Primátor Adámek mu dal za pravdu. „Já nemám problém zveřejňovat svůj plat, protože jde o plat voleného zastupitele, ale u úředníků bych pro to nebyl. To bychom pak mohli zveřejňovat i platy lékařů a učitelů, protože i oni jsou placeni z veřejných peněz. Proto bych pro to nebyl,“ řekl Adámek.

Následně se hosté věnovali situaci ve Vrběticích. Shodli se na tom, že pochybil stát, když vlastně nevěděl, co přesně ve skladu bylo. Podle senátora Valenty je teď ale důležitější, co bude dál. Lidé mají strach, jestli to znovu nebouchne. To by mohlo odradit i potenciální nové občany kraje. Stávajícím občanům by se mělo dostat patřičného odškodnění a ne jen symbolické finanční částky několika osobám.

Adámek doplnil, že ve Vrběticích scházela rychlá reakce kraje a státu. „Když začala metanolová kauza, tak jsme do hodiny svolali krizový štáb a do hodiny jezdila v ulicích města policie a hlásila lidem, že možná mají doma jedovatý metanol z obchodů,“ zaznělo z úst Adámka. Tedy reakce kraje a státu by příště měla být adekvátnější.

Občanský demokrat  Pijáček si ve stejném duchu přisadil, že i do Uherského Brodu ke střelci jela speciální jednotka po silnici a trvalo dlouho než dorazili na místo, což je nepřijatelné.

Nikdo vás nenutil chodit do politiky

Stranou pozornosti hostů nezůstaly ani výsledky průzkumu, který ukázal, že velká část občanů Zlínského kraje nevěří politikům. Adámek se svých kolegů trochu zastal. „Práce politika vůbec není lehká, ale snažil bych se, aby lidé věděli, co zastupitelé a úředníci dělají, když jsou placení z daní občanů,“ poznamenal. „Na druhou stranu vás nikdo nenutí, abyste to dělali, můžete z politiky odejít,“ kontrovala okamžitě moderátorka. Adámek to uznal, ale zdůraznil že chce sloužit lidem.

Vlastimil Navrátil z TOP 09 hovořil o zveřejňování smluv, ale přislíbil uveřejnit i platy úředníků. Paní Balaštíková v obecné rovině konstatovala, že se politici musí přiblížit lidem. Další lídři tento názor potvrdili.

„Máme politiky, kteří vlastně jen neustále poskytují rozhovory a dělají si PR. Občany informují o tom, co dělají jejich kolegové, ale oni sami nic nedělají,“ přisadil si k tématu Čunek. Senátor Valenta volal po zefektivnění práce krajského úřadu – nové vedení kraje možná zjistí, že některé odbory by se daly spojit a zeštíhlit. Senátor Čunek s Valentou souhlasil. Komunista Mařák kontroval, že by některé odbory úřadu ještě posílil, protože občané se často dovolávají různých informací na základě zákona a to úředníky zdržuje od další práce.

Druhou polovinu pořadu hostě věnovali zaměstnanosti v kraji. Shodli se na tom, že v regionu schází technicky vzdělaní zaměstnanci, takže je potřeba změnit strukturu škol v regionu. Senátor Valenta následně volal po zvýšení platů v regionu, ale obratem doplňoval, že by mohli podnikatelé ze Zlínského kraje vyrazit do světa, kde mohou získat zakázky. Senátor přislíbil, že on by se snažil podnikatele v tomto směru podpořit.

Podle Čunka by nebylo do věci motivovat lidi, kteří vystudují nějaký technický obor na místní univerzitě, k tomu, aby v kraji setrvali. Před kamerami vytáhl také jednu historku: „Já jsem tuhle v noci jel z úřadu a na náměstí stopovala mladá třicetiletá žena. Tak jsem jí zastavil, svezl ji a dali jsme se do řeči. Posléze se ukázalo, že nikdy nepracovala, má šestileté dítě a bydlí na ubytovně. Tu ubytovnu jí platí stát a o dítě se stará babička. Já jsem se jí ptal, jestli jí na tom nepřijde něco divného. A ona mi řekla, že ne, že se cítí dobře. Tady si myslím, že by mělo pro lidi, kteří mohou pracovat, platit to biblické: kdo nepracuje, ať nejí,“ rozohnil se před kamerami Čunek.

Nakonec se lídři jednotlivých politických stran shodli, že je třeba podpořit matky samoživitelky či handicapované spoluobčany, kteří by chtěli a mohli pracovat z domova. Balaštíková navíc volala po důsledné kontrole využívání různých prostředků. Pijáček z ODS společně se senátorem Valentou kontrovali, že kontrol v této zemi máme dost a dost. Těmito kontrolami prý až příliš zatěžujeme podnikatele i příspěvkové organizace. Podle Pijáčka by se mohla udělat jedna důkladná kontrola a pak dát podnikatelům pokoj. Balaštíková uznala, že je to dobrý nápad, ale v praxi je to bohužel tak, že je spousta dobrých nápadů zneužita.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …