Ostrý vzkaz Bruselu. „Ursula” kritizovala uzavření hranic a do věci se vložil Andrej Babiš. Čtěte pozorně

13.03.2020 15:51

Premiéru Babišovi se nelíbí kritika ze strany šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, podle níž není správné, aby jednotlivé státy EU uzavíraly kvůli koronaviru hranice. Andrej Babiš je přesvědčen, že pokud není efektivní akce schopna EU jako celek, musí to v rámci zachování zdraví obyvatel řešit jednotlivě členské státy. Řekl to ParlamentnímListům.cz.

Ostrý vzkaz Bruselu. „Ursula” kritizovala uzavření hranic a do věci se vložil Andrej Babiš. Čtěte pozorně
Foto: Twitter.profil Von der Leyenové
Popisek: Ursula von der Leyen, předsedkyně Evropské komise
reklama

Česká média v pátek odpoledne přinesla zprávu, že Bruselu se nelíbí uzavírání hranic kvůli rozšiřující se nákaze novým typem koronaviru. 

Konkrétně jde o slova předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Ta s odkazem na prohlášení Světové zdravotnické organizace uvedla, že uzavírání hranic jednotlivých států není efektivním řešením, které navíc může vyvolat dominový efekt.

Anketa

Vážíte si Jana Hrušínského?

2%
98%
hlasovalo: 30737 lidí

„Mají silný společenský a hospodářský dopad, narušují životy lidí a přeshraniční obchod,“ kritizovala uzavírky hranic šéfka Evropské komise. Členské státy by prý měly volit přiměřená řešení.

Jednostranné kroky, jakým je třeba právě uzavírka hranic a obnovení kontrol, prý nejsou dobré, protože mohou vyvolat dominový efekt. V současné době je podle ní potřeba, aby fungoval společný trh a solidarita mezi členy Evropské unie.

S těmito slovy není spokojen český premiér Andrej Babiš. Uzavřením hranic chce vláda podle něho především ochránit zdraví obyvatel, což je rozhodně důležitější než společný vnitřní trh.

„Paní předsedkyně von der Leyenová se obává o vnitřní trh v době, kdy pro mě je absolutní prioritou ochrana zdraví nás všech. I já bych dal přednost rychlému, koordinovanému a účinnému opatření pro celou EU, např. společnému uzavření hranic v celé EU ještě před tím, než se zde virus rozšířil, ale toho jednoduše EU není schopna v krátkém čase dosáhnout, a tak se musíme soustředit především na ochranu našich občanů,“ řekl Babiš pro ParlamentníListy.cz. 

Jakmile bude riziko masového šíření koronaviru potlačeno, vše se podle něho vrátí do starých kolejí a začne odstraňování překážek v oblasti společného obchodu.

„Opatření jsou tvrdá, ale bez nich koronavirus nezastavíme. Zároveň jsou dočasná jen na nezbytně nutnou dobu, a až epidemii dostaneme pod kontrolu, vrátíme se zase k fungování v rámci společného vnitřního trhu a doufám, že Komise pak bude s námi usilovně pracovat na jeho dokončení a odstranění veškerých překážet zejména v oblasti volného pohybu služeb,“ má jasno premiér.

Česká republika v noci z pátku na sobotu obnovuje na hraničních přechodech kontroly. Hranici státu bude možné překročit na několika vybraných místech. Od pondělí se pak hranice zavírají úplně. Vláda v rámci ochrany zdraví zakázala občanům ČR vycestovat ze země, cizinci naopak nesmějí k nám.

Z rozhodnutí vlády jsou již zavřené veškeré školy, zrušeny veškeré kulturní, společenské, sportovní či náboženské akce, kde by počet přítomných překročil počet 30 osob. Zcela zavřeny jsou posilovny, sauny, solária, knihovny a další typy zařízení. Zrušeny jsou i akce typu poutí nebo trhů. Restaurace či bary mají omezen provoz, veřejnost tam smí pouze do osmé hodiny večerní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …