Ostuda! Lezete Číně kamsi. Jan Čulík a Jakub Janda k „válce o dalajlámu“, která vypukla včera

19.10.2016 11:31

Nad prohlášením ústavních činitelů, kteří se distancovali od setkání dalajlámy a českého ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), se zamyslel i šéfredaktor serveru Britské listy Jan Čulík. Ohledně návštěvy dalajlámy se vyjádřili i komentátor serveru Echo24.cz Martin Weiss či zástupce think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda.

Ostuda! Lezete Číně kamsi. Jan Čulík a Jakub Janda k „válce o dalajlámu“, která vypukla včera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtrnáctý Dalajláma Tändzin Gjamccho

Čulík považuje příslušné prohlášení jako neuvěřitelnou ostudu. „Proč mají čeští politici niternou potřebu se veřejně sebezostuzovat?“ ptá se. Podle něj je celé prohlášení absolutně šokující a premiér Bohuslav Sobotka, prezident Miloš Zeman, předseda senátu Milan Štěch a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček jím lezou kamsi čínské vládě. „Jen proto, že si někdo v Praze dovolil vyjádřit sympatie Tibetu. Nemohli mlčet? Je součástí české politiky už navždycky uctivý předklon k mocnostem?“ ptá se. Jak dodává, i když na nezávislost Tibetu mohou být různé názory, v demokracii má každý právo je vyjadřovat. Navíc podle něj nejde ve věci tohoto dopisu o otázku Tibetu, ale o to, že ústavní představitelé žádné samostatné země nepíší uctivé omluvy velmocím. 

„Za  šokující lze považovat omluvný dopis říšskému protektorovi. No, kde to jsme? Jaké další omluvy kdy psali čeští politici třeba Spojeným státům? Jak to v současnosti vypadá Česká republika a co takovýto dopis znamená pro domácí i zahraniční českou politiku? Oni nemají čeští politici vůbec žádnou hrdost a žádný seberespekt?“ táže se Čulík dále.

Původní text ZDE.

Komentátor serveru Echo24.cz Martin Weiss pak celou záležitost nazývá proexportním ponižováním se. „Fascinaci dalajlámou je možná nejlépe chápat jako přenesení typického popkulturního fenoménu do oblasti společnosti a politiky. Tady i tam jsou oddanost fanouškovské základny a míra intenzity adorace nevysvětlitelné žádnými objektivními faktory,“ tvrdí Weiss. Dalajláma je podle jeho slov projekčním plánem, na němž lze sledovat různé myšlenkové pochody a žasnout.

„Okupace Tibetu před 70 lety jako by byla pro spoustu lidí živější, osobněji prožívanou událostí než třeba válka v Sýrii, přestože se lze domnívat, že o Tibetu zhola nic nevědí. Je to jakási intelektuální obdoba nákupu v obchodě Sanu Babu,“ dodal.

Původní text ZDE.

„Panda vítězí. Jsem rád, že jsou lidovci ve vládě,“ zmínil pak na svém facebookovém profilu zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…