Osvobozený Cherson: Davy lidí vítají ukrajinské vojáky. V ulicích ale přesto číhá ruská hrozba

12.11.2022 9:58 | Ze sítí

Cherson osvobozen, ukrajinští vojáci vstupují do města, donedávna okupovaného Rusy, obyvatelé vítají ukrajinské vojáky v centru města a vyvěšují žlutomodré vlajky, oznámila ukrajinská vojenská rozvědka. Ruští představitelé však vzkazují, že ještě není konec. Dle mluvčí ukrajinské armády „se mnozí ruští vojáci převlékli do civilu a ukrývají se v Chersonu“.

Osvobozený Cherson: Davy lidí vítají ukrajinské vojáky. V ulicích ale přesto číhá ruská hrozba
Foto: Repro Twitter
Popisek: Ukrajinská protiofenziva u Chersonu

Cherson, ležící na západním břehu Dněpru poblíž ústí do Černého moře, byl prvním větším městem, kterého se Rusové zmocnili po svém jarním vpádu na Ukrajinu. Ruské ministerstvo obrany na páteční tiskové konferenci oznámilo, že ráno dokončilo stažení ruských sil z pravého břehu řeky Dněpr.

Na sociálních sítích se objevují videa dojatých ukrajinských civilistů, že se Cherson vrací pod kontrolu Ukrajiny.

„Cherson dnes. Slzy. Vše, co potřebujete vědět o lidech pod ruskou okupací a co si myslí o putlerovské teroristické invazi,“ stojí v komentáři k dalšímu z videí zachycujících vítání ukrajinských vojáků obyvateli Chersonu.

Své vojáky vítal ukrajinský lid na náměstí Svobody v centru města.

Ukrajinský zpravodajský server Nexta zveřejnil příběh „koordinátorky hnutí Žlutá stuha“, která v Chersonu během ruské okupace připínala žluté stuhy, malovala graffiti, lepila letáky a předávala informace ozbrojeným silám.

Video, jak ukrajinští vojáci vztyčují svou státní vlajku na budově policejního velitelství, sdílel na svém webu list Ukrajinská pravda.

Kreml se snaží distancovat od odchodu ruských sil z Chersonu, uvádí agentura Bloomberg. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek novinářům řekl, že Rusko nadále považuje Cherson za svoji součást.

Zástupce předsedy ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv v pátek po oznámení stažení ruských jednotek z pravého břehu Dněpru, včetně Chersonu, napsal na svém kanálu na Telegramu, že se veškerá území vrátí do Ruska. Přiznal tím, že Rusové oblast skutečně opustili. „Koncept územní suverenity v naší zemi nikam nezmizel. Vše se vrátí domů. Do Ruské federace,“ napsal Medveděv, považovaný za „jestřába“.

Mluvčí ukrajinské armády Natalija Humenjuková podle Reuters varovala, že mnozí ruští vojáci se převlékli do civilu a ukrývají se ve městě, kde tak podle ní hrozí sabotážní akce. Ukrajinci je vyzývají, aby se vzdali, pokud chtějí přežít. 

Cherson ruští vojáci okupovali od 2. března. Na podzim se tento region pokusili anektovat po narychlo uspořádaném hlasování, jehož výsledky svět neuznal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

nelegální export

Jak je možné, že jsou nelegálně vyvážené léky? Se pak nejde divit, že u nás nejsou. Evidentně tato praxe trvá už dlouho, to na to nikdo dosud nepřišel nebo spíš nechtěl přijít? A co navrhujete jako řešení? Protože na druhou stranu je tu svoboda podnikání a lze někomu nařizovat s kým má nebo nemá obc...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Havel-Pavel? Aplauduje se lidem, kteří stáli proti Havlovi!“ Hořký vzkaz voličům generála. Podepsána Natálie Kocábová

21:48 „Havel-Pavel? Aplauduje se lidem, kteří stáli proti Havlovi!“ Hořký vzkaz voličům generála. Podepsána Natálie Kocábová

Poté, co hudebník Michael Kocáb odsoudil, že o křeslo prezidenta bojují osobnosti s komunistickou mi…