Otázka brexitu podle Neffa. Jde o peníze, principy demokracie až na druhém místě

01.09.2017 20:20

Publicista Ondřej Neff sepsal na serveru Neviditelný pes pár řádek k pokračujícímu jednání o odchodu Velké Británie z EU. Zdá se, že Britům se z EU nakonec moc nechce, protože stojí o přístup na volný evropský trh, a EU zase moc nechce Británii pustit, aby měla volný přístup na tamní trh. A právě tady tkví podle Neffa zásadní problém celé EU. Jde tu v prvé řadě o peníze, principy demokracie jsou až na druhé koleji.

Otázka brexitu podle Neffa. Jde o peníze, principy demokracie až na druhém místě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Vyjednávání mezi EU a Velkou Británií o vystoupení ostrovního království ze společenství se vlečou. Nikomu se prý totiž nakonec moc nechce do EU zasahovat. Britové by sice rádi kontrolovali pohyby na svých hranicích a rádi by přestali platit příspěvky do společné bruselské kasy. Současně by Britové rádi dostali ze země „polské instalatéry“, ale je otázka, kým je vlastně chtějí nahradit.  Evropská unie chce v Británii polské instalatéry udržet a navíc stojí o přístup na britský trh.

To, co dnes vidíme, by mělo být varováním pro lidi, kteří naslouchají politikům požadujícím český rozvod s EU.

„Neúspěch třetího kola vyjednávání mezi Británií a unií o brexitu by měl být varováním před vábením iluzionistů, kteří by chtěli něco podobného uspořádat i u nás. Nejsou to jen horké hlavy z mítinků pana Okamury nebo Petra Macha, ten se dokonce vzdal lukrativního postu europoslance, aby své Svobodné hrdě dovedl k nevstupu do sněmovny a následně pak přispěl poměrným dílem úspěšným stranám, dle průzkumů tedy ANO, komunistům, ODS, TOP 09, socdem a lidovcům,“ napsal Neff.

Celý článek naleznete zde

Faktem ale je, že rozvod s Británií bude trvat jen dva roky a v březnu 2019 už ostrov nebude součástí EU. Pokud do té doby nebude existovat nějaká dohoda, nikdo neví, co bude od dubna 2019 dál.

Největší problém celé EU tkví pak podle Neffa v tom, že hlavní spory se vedou především o peníze, protože vzájemný přístup na trh té či oné země o ničem jiném není. Jde samozřejmě také o evropské dotace, takže znovu o peníze.

„Princip je přerozdělování a regulace. Koncepce, natož pak principy demokratické kontroly a obměny, to chybí a bude to chybět i nadále, protože na tom nemá nikdo ze zúčastněných zájem,“ uzavřel svůj komentář Neff.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

14:00 To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

V souvislosti s úmrtím Karla Gotta se začalo řešit, jaké měl názory na komunisty a co dělal v době v…