Otec privatizace vážně promluvil o návratu Václava Klause

28.06.2013 12:07

Otec kuponové privatizace a dlouholetý přítel exprezidenta Václava Klause Dušan Tříska tvrdí, že zakladatel ODS, bývalý premiér a prezident Klaus má zájem o návrat do politiky, a to pravděpodobně skrze návrat do ODS. Klause popisuje jako respektovaného ekonoma a politické zvíře, které se podívá ven a okamžitě vidí svou příležitost.

Otec privatizace vážně promluvil o návratu Václava Klause
Foto: Martin Kovář
Popisek: Dušan Tříska, otec kupónové privatizace
reklama

V příštích volbách podle Třísky dostane pravice na frak a TOP 09 se možná dokonce rozpadne. "Pokud sebereflexe ODS bude důsledná, Václav Klaus povstane jako Fénix z popela," říká v rozhovoru pro server Česká pozice.

Boj o Strakovu akademii

Exprezident Václav Klaus podle architekta kuponové privatizace dlouho mimo politiku nevydrží. "Všem říkám, že Klaus je politické zvíře, které bez politiky nemůže existovat. Je to muž projektů. Má věcné ideje, které chce realizovat. Dobře ví, že k tomu, aby své myšlenky mohl uvést do praxe, musí dobýt moc – Strakovu akademii," říká Tříska. "Pražští intelektuálové si myslí, že stačí mít myšlenku, jíž se ostatní chytí. Lidstvo se však skloní až před samopalem. Existují politici, kteří nemají myšlenku, ale užívají si jen ten samopal. To ale Klaus rozhodně není, on strádá tím, že nemůže realizovat své myšlenky. Určitě má zájem o návrat do politiky," dodává.

Aby se Klaus mohl do politiky vrátit, musí být prý splněny některé podmínky. "Podle mě je nyní plánem Evropa, její ideové vyprázdnění a ekonomický pokles. Václav Klaus má nepochybně mnoho nápadů, co s Evropu provést. Ale do Evropy vede cesta jedině přes Strakovu akademii," říká Klausův blízký přítel a spolupracovník.

Pád pravice a poptávka po lídrovi

Kromě Evropy je ale prý v rozvalu také česká pravice, která ve volbách nepochybně dostane hroznou ránu. TOP 09 se možná rozpadne a ODS získá kolem pěti procent, předpovídá Tříska. A právě to by podle něj mohlo vyvolat velkou poptávku po novém lídrovi.

Návrat Klause prý ovšem nemůžeme čekat do případných předčasných voleb. "To se nezvládnete ani nalíčit," vtipkuje Tříska. Když se ale dívá na poločas rozpadu českých vlád, dá se brzy očekávat další vládní krize. A pak prý nastane čas Klausova návratu. A právě návrat přes ODS, stranu, kterou exprezident založil, je podle něj nejschůdnějším řešením. Není prý ani vyloučeno, že se přihlásí o místo předsedy, kterého bude strana volit až po případných předčasných volbách.

"Uvidíme, jak velký volební debakl pravice utrpí. Určitě je schopen se o místo v ODS přihlásit. Skoro bych řekl, že když udělá nějaký mítink, tak ty členy dostane. Vzpomínám si, jak se před měsícem vrátil ze setkání s členy ODS v jižních Čechách, kam ho pozval místopředseda strany Martin Kuba. Po této cestě jsme se setkali v Institutu Václava Klause a viděl jsem, jak byl nabitý energií z toho, že ho lidi přijali. Klaus si otestoval, že nemusí být na kolenou, ale že jsou jeho. Každá hvězda showbyznysu pozná moment: Kluci, a teď vás mám," uzavírá Tříska v rozhovoru pro Českou pozici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…