Otevřete, jdeme si s vámi promluvit o vakcinaci. Nová vláda chce za neočkovanými přijít až ke dveřím

23.10.2021 8:11

Odcházející vláda hnutí ANO Andreje Babiše a pravděpodobná příští vláda Petra Fialy se na moc věcech neshodnou. Ale o jedné nepochybuje ani jedna z vlád. O tom, že jedinou cestou z koronavirové epidemie je očkování. To se však zadrhlo a možná příští koalice ODS, lidovců, TOP 09, STAN a Pirátů hledá cesty, jak počet naočkovaných lidí zvýšit. Na stole je možnost, že očkovací týmy budou chodit k lidem a zvonit ode dveří ke dveřím. Podobně jako podomní prodejci nebo náboženští horlivci.

Otevřete, jdeme si s vámi promluvit o vakcinaci. Nová vláda chce za neočkovanými přijít až ke dveřím
Foto: Karel Šebesta
Popisek: Předsedové SPOLU grilují

Zatímco na západ od našich hranic je běžné, že zástupci politických stran chodí ode dveří ke dveřím a přesvědčují voliče, že mají volit právě jejich stranu, v Česku tento typ kampaně příliš rozšířen není. Lidé si ho často spojují spíše s podomními prodejci či s náboženskými horlivci, kteří ode dveří ke dveřím  přesvědčují obyvatele domu, že jejich produkt či jejich víra je právě ta nejlepší a že si musí jejich výrobek okamžitě koupit či bleskově přestoupit na jejich víru, protože už včera bylo pozdě.

Možnost nechat se naočkovat přímo na svém prahu má podle anticovid týmu potenciál přesvědčit k vakcinaci okolo osmi procent zatím neočkovaných. „Takové zkušenosti s tím jsou například v Nizozemsku,“ řekl LN člen pracovní skupiny a lékař Bohuslav Svoboda (ODS). Věří, že když lidé první dávku dostanou doma, pro druhou už si ochotněji dojdou do nemocnice či ke svému praktickému lékaři.

První dávkou bylo naočkováno na 6 milionů lidí, ale další miliony Čechů Moravanů a Slezanů s očkováním váhají, či ho rovnou rázně odmítají. Jenže epidemie koronaviru opět zrychluje. Ve druhé polovině tohoto týdne překonal počet prokázaných nově nakažených 3 tisíce osob za den, přičemž rostou i počty pacientů v nemocnicích a bohužel také počty úmrtí spojených s covidem.

Ve volební kampani chodili ode dveří ke dveřím představitele koalice SPOLU, a to včetně jejich hlavních lídrů Petra Fialy (ODS), Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) a Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Tato koalice ve volbách zvítězila, takže door to door kampaň lze pokládat za úspěšnou, jenže s dovětkem, že Fiala, Pekarová Adamová i Jurečka si nepochybně od některých voličů vyslechli, že převzali praktiky podomních prodejců či přímo nechvalně proslulých „šmejdů“, o kterých v Česku vznikl celý film.

Někdejší ministr zdravotnictví za ANO, epidemiolog Roman Prymula pochybuje, že taková kampaň bude mít úspěch, jelikož mentalita Čechů je podle něj jiná než např. mentalita Portugalců, kde očkování podstoupilo na 85 procent populace. „Říkat si, že se nám něco takového povede u nás, je čirá iluze,“ konstatoval Prymula.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …